Bir arıza ve çözüm arayışı

manyetoo

Üye
merhaba arkadaşlar

elektrik arızalarına Bakım yaptığım makinada periyodik olarak başımı ağırtan bir problem meydana gelmekte.
Aşağıda devre şemasını eklediğim bir iş makinasında, şemadan anlaşılacağı gibi akım sınırlayıcı ön direnci devreya sokup çıkaran kısadevre kontaktörü,belirli çalışma süresi sonunda infilak ederek patlamaktadır
kontaktör ac kontaktördür ve 80 amperliktir.ben üç kontağı kısa devre ederek kullanmaktayım.yükün çektiği
akım ön dirençsiz 100 amper civarında ön direnç devredeyken 75 amper dolaylarında

deneyimli arkadaşların fikrini alarak soruna bir çözüm bulabilirsem çok iyi olacak
yoksa işlerini yaptığım kişi homurdanıp duruyor.çünkü bu kontaktörün patlamasıyla makinanın
güç elektroniği parçaları hasar görmekte fiyatlarıda biraz tuzlu olduğundan kendimi kasıp
durmaktayım.

bu kısadevre kontaktörü devreye girerken değil stop tuşuna basıtığımız anda yani tam bırakma anında
patlamakta.Benim aklıma gelen ilk şu oldu,kontaktör üzerinden 100 ampere yakın bir dc akım geçmekte
ve dc gerilimde kontaktörün bırakması anında yüksek ark meydana getirmekte ve belirli bir kullanımdan sonra
kontaktörün yalıtkan kısımları tahrip olarak bu sorunu yaşatmakta bu benim tespitim

fikir beyan elektrikçi arkadaşlara şimdiden teşekürler

herkese kolay gelsin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
öncelikle 3~ doğrultulunca Dc gerilim 537v civarına çıkar bu kontaktörün gerilim sınırını aşmaktadır. Ayrıca açma anında arkı önlemek için kontaktörün parelel bağlanmış kontaklarına uygun değer ve gerilimde bir kondansatör ilavesi (Parelen) kontaktörün ömrünü uzatacaktır.

ama en uygun çözüm Dc kontaktör (Uygun gerilim ve akımda) kullanmak olacaktır.

iyi çalışmalar

sevgili abuzettin ben devreye filtre kondansatörü ve seri bobini eklemedim karmaşa yaratmasın
diye ama devrede bunlar var.Direnç devredeyken yüke uygulanan gerilimle direnç devre dışıyken uygulanan gerilim arasında %30luk bir fark var tabi 535 voltta bu yaklaşık 160 volt eder.kullanılan kontaktör sassin marka
80 amperlik kontaktör.

dc kontaktörü bende düşündüm ama bulamadım var olanlar forkliftler için 24 volt gerilim altında çalışanlar
muhtelif akıma uygun olanları var.ben yüksek gerilimli dc kontaktör bulamadım.

kontaktörün bırakma anında meydana gelen yüksek arkı önleyici kontaklara paralel kondansatör önerin
olabilir snuberr amacıyla.denerim

Federal elektiğin sayfasına bakındım.DC kontaktörleri var.Bir de trenlerde ısıtma için kontaktörleri var.Sanki işine yarar gibime geldi.İstersen akım ve gerilim bilgilerinle beraber federal ekektriği bir arayıp sor.Bir de özellikle kompanzasyon kontaktörlerinde kullanılan ark önleyiciler var.Onlar burada işinize yaramaz mı?

DC'yi açmak/kapatmak daha zordur.O nedenle DC kontaktörler ayrıca imal edilmektedir.Devredeki kon-
taktörün DC olarak seçilmesi gerekir,AC kontaktör olmaz.Kontaktörlerde,stop esnasında,arkın uzaması
nedeniyle,bu arkı söndürecek özel düzenekler bulunur.Bu düzenekler,AC için başka, DC için başkadır.O
nedenle,kontaktörün DC olması gerekir.

Evet bu sorun aynen söylediğiniz şekilde gerçekleşiyor fahri yetiş usta. Tam kontaktörün bırakma anında
acayip şidettli bir patlama gerçekleşiyor.yanlız belli bir kullanım süresinin sonunda gerçekleşiyor arıza
neredeyse ark kaynak akımına yakın bir akım 500 voltta anahtarlanıyor.ben belli başlı yerlere sordum ama
yüksek gerilimli dc kontaktör bulamadım.varsa bildiğiniz marka ürün tavsiye edebilirsiniz.

saygılar.

ASEA firmasının böyle dc motorlarda kullanılan kontaktörleri vardı
cıkma malzeme satan firmalara bak belkı bulursun
yeni adı abb bılındıgı uzere
kolay gelsin

o kontaklar biraz kullanılıp değişik şekillerde aşındıktan sonra illaki bir kontak milisaniye mertebesinde de olsa en son tek başına kalacaktır.O tek başına kalan kontak açarken patlıyor olabilir.(bir süre kullandıktan sonra dediniz ya) tabii bu benim düşüncem.

Bu arada federal elektriğin sitesinde kontaktörlere bakarken,kontaktörü DC bağlama bilgilerinde,arkın ark hücresine itilebilmesi için,enerji girişinin üstten verilmesi gerektiği yazıyordu.Galiba bu kontaktörlerde sabit mıknatıs kullanarak arkı söndürüyorlarmış.Tabii elinizdeki kontaktörde de üstten giriş yapmanın fayda verip vermeyeceğini bilemeyeceğimizden,bunu denemek için bir kontaktör daha patlatmaya gerek yok.

Ben de diğer arkadaşlar gibi kontrol ettiğiniz akım DC olduğu için arkın uzadığını, kontakların ve hücrelerin kısa zamanda deforme olduğunu ve bir bırakma anında bu deformasyon ile çıkan arkın birleşerek kontoktörü patlattığını düşünüyorum.
Ayrıca kullandığınız markanın da bu işi hızlandırdığını sanıyorum.

Çözüm için DC kontaktör bulmanın dışında şunları önerebilirim.
1 Solid state role kullanmanız.
2 Kaliteli marka bir kontaktör kullamanız. (Kontaktörün yaylarını biraz açarsanız bırakma anında daha hızlı olacağı için ark azalır)

Sayın edremit;
100 amperlik Solid State röle var mı ki?Kompanzasyonda kullanılan tristör gruplarında siemensin 100 amper civarında tristörleri olduğunu duymuştum aslında ama bunu SSR şeklinde olduğunu bilmiyordum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri