Bir 3 fazlı asm de Akım, gerilim, tork, devir, frekans ölçmek

baggio

Üye
Arkadaşlar öncelikle değerli katkısı bulunacak bulunmayacak herkese teşekkür ederim. ben bi asenkron motorun bütün bu verilerini picle ölçüp pc ye aktarmak istiyorum. kafam da ben bi yol tasarladım. ama bazı durumlarda çıkmazdayım.. yardımlarınızı esirgemeyin..
1. si akım için ille de sensör kullanmam şart. ama uygun sensör bulamadım. lemin fiyatları pahalı allegroda piyasada yok.
2. si gerilimi nasıl ölçeyim. direnç üzerinden ölçmem en mantıklı yol mu sizce.
3. sü sıfır geçiş dedektörü kullanmadan cos fi hesaplamanın kolay bi yolu var mı..
4. sü devir ölçmek içinde endüktif sensör kullanacağım.
5.si tork için load cell kullanacağım..
ama load cell ve endüktifsensör nedir hiç bilmiyorum.. yenir mi içilir mi ..araştırdım ama tatmin etmedi.. yorumlarınızı bekliyorum
Allah hepinizin işini gücünü rast getirsin..:D

motor etiket değerlerinide yazarsanız elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalırım sn yalisim. ölçümünü yapacağınız motorun değerlerini bilmeden sensör seçemezsiniz...

Öncelikle bilmediklerinizi anlatayım loadcell ağırlık ölçmek için kullanılır ve ağırlığa göre milivolt çıkış verir çevirici yada opamplı bir devre gereklidir. endüktif sensör ise metal bir cisme yaklaştığında kontak verir
loadcell ile nasıl tork ölçeceğini anlamadım fakat end. sensör ile motorun mekanik aksamına bir metal bağlayıp sensöründe pals şeklinde bu metali görmesini sağlar isen devrini sayabilirsin

akım için de sana akım trafosu öneririm akım trafosu çıkışları genelde 5v dur fakat arada bir izlasyon yapmakda fayda var voltaj ölçümü için hazır devre alarak kullanılabilir.

şimdi sana ilk sorum bu bilgileri hangi ortamda görüntüleyeceksin?(pc yada lcd ekran vs.)
tek bir pic kullanman mı gerekiyor?
tüm devreleri kendin yapmanmı gerekiyor?

motor etiket değerlerinide yazarsanız elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalırım sn yalisim. ölçümünü yapacağınız motorun değerlerini bilmeden sensör seçemezsiniz...

yucel arkadaşa katılıyorum.
Yemek yapmadan önce hangi yemeği yapacağımıza karar vermek lazım ondan snr malzeme listesini yapmak lazım.

istediginiz tüm değerleri ölçen aletler zaten var. Budeğerleri alıp istediğiniz yere aktarabilirsiniz

uzun süredir foruma giremiyordum özür dilerim. değerli yorumlarınızı yapmışsınız.Bu yapacağım şey fakülte laboratuvarında kullanılacak. motorun özellikleri 4 hp , 940 d/dak ,7.2A ,cosfi : 0,79.. akım ölçmek için allegron marka sensöre ihtiyacım var.. çıkışından aldığım dc gerilimi pice vereceğim. gerilim için gerilim sensörü ile ölçmek ne kadar mantıklı bilmiyorum ama laboratuvarda kullanılacağı için güvenli olmalı ve direnç üzerinden ölçmeyi düşünmüyorum. bu devreleri kendim tasarlayacağım..işin zor kısmı orası zaten. Pc de göstereceğim arayüzle.. teşekkür ederim..

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri