Bir şişenin çevresini çizebilecek dokunmatik ekran

Merhaba,
Üzerine şişe konduğu zaman şişenin tabanının yaptığı basınç ile ekranda şişenin çevresini çizebilecek bir dokunmatik ekran bulabilir miyim?
Arduino ile beraber kullanılabilecek...

Güzel patent konusu olabilir şişenin muhteviyatı nedir?

su veya viskozitesi biraz fazla veya az olabilir.

Basınç ile olanını yapmak nasıl olur bilmiyorum ancak eski tip dokunmatik ekranlar ekranın kenarlarında karşılıklı olarak infrared alıcı vericiler olurdu ve iki eksende sırası ile ledler taranarak kacınçı ledin ışıgı kesilmisse o eksena ait kordinat bulunurdu.Bu mantıkla iki eksende karsılıklı alıcı verici lerdler kullanarak şişenin şeklini(kordinatlarını) okuyabilirsiniz.Bunun en kötü tarafı ise led sıklıgını cok küçük yapamıyacagınız için çözünürlük düsük olacaktır.Gerçi bunun içinde sanal noktalar üretip şekli elde edebilirsiniz.

Arduino ile değilde pc ile çalışan bir sistem gördüm seneler önce kamera ile kuşbakışı izdüşümünü bilgisayara aktarıp kapladığı alanı hesaplayan bir sistem vardı ,sistem alttan aydınlatmalı bir alanda çalışıyordu,ham derinin alanını hesaplıyordu,aslında o zamanlar bu sistem vardı fakat hareketli bantta çalışıyor en sonda hesapladığı alanı desi olarak derinin üstüne basıyordu.Biraz basit bir cihazdı .Bu sistem ışık geçiren bir malzemede camda nasıl çalışır bilemedim .
Tabletler aynı anda bir kaç yerden dokunuşu algılar onun için üzerine basınç yapan bir cismin alanını hesaplayamaz sanırım,çok daha hassas ve daha pahalı (800-1000 USD)grafik çizim tabletler var onlar basınç hassasiyeti daha fazla android ya da Windows işletim sistemlerinde çalışanları var ,kamerayla çalışan bir sistem daha uygulanabilir kanaatimce .Kolay gelsin.

Anladım, kamera da mantıklı teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri