bir şebeke hattına 2 ayrı panoda kompanzosyon cihazı olurmu ?

tinabio

Üye
merhaba

kompanzasyon dan çok anlamıyorum şu an çalıştığım yerde ana pano 5-6 ay önce yenilenmiş

ve düzgün bir kompanzasyon yapılmış üzerinde cihazı var otomatik iyi sorunsuz çalısıyor

bu ana panodan bir hat 2 ci katta bir dağıtım panosuna gidiyor yani aynı sayaçtan çalısıyorlar

bu dağıtım panosundada bir kompanzasyon yapılmış eski bir pano ve yetersiz geliyor bu panoyu daha büyüğü ile değiştirmek istiyorum bu panodada yine entes in bir kompanzasyon cihazı var içinde yine kendi kontrol ettiği kondansatorler var kondansatorler 380 v fakat cihaz 220 tek akım trafosu var bir faza bağlı

bu panonun yerine 5-6 ay önce sökülen eski ana panoyu bağlamak istiyorum dağıtım panosu olarak onun içindede kondansatorler ve kontrol cihazı var 380 acaba kullanırsam aşırı kompanzosyon olurmu yoksa o ufak panodaki kompanzasyon sistemini yeni panoya taşımalıyım yada ana panoda zaten bir kompanzasyon sistemi var hic kompanzasyon koymasam ne olur sonuçta bir yerden kontrol etmesi mantıklı değilmidir ?

olurda kondansator yetersiz gelirse ana panodaki kondansatorlerin yanına paralel sekilde ekleme yaparım ?

aydınlatırsanız sevinirim simdiden teşekkürler

not: suan ana panoda
faz başına ortalama 80 A akım 17 kw güç cihazdan bakıncada suanda r fazı -1 s 2 t 1,8 gözüküyor

panodaki kondansatorler soyle 30- 20- 15- 15- 10- 7,5 - 5 - 5 - 2,5 3 adet 220 2,5

dağıtım panosunda 0,95 ,80 arası geziyor oyle tek faz okudugu için 33 A akım 6300w 2000 var gösteriyor içindeki kondansatorler soyle 7,5- 5 - 5 - 2,5

bunun yerine bağlamıayı düşündüğüm panoda 10-10-7,5-5-5-2,5 3 adette 220 4,17 kondansator var

panoyu değiştirme nedenim 8 makina daha gelicek firmaya panoda yer yok yetersiz

toplamda 40 kw eklenicek

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
WP_20150514_09_48_23_Pro.jpg
WP_20150514_09_48_34_Pro.jpg
WP_20150514_09_49_04_Pro.jpg

ana panodaki kompanzasyon paneli bu sekilde

ufak panoda 20 kvar lık kondansatorler sürekli hatta bağlı sekilde yeni takacağım panoya kompanzasyon koymayacağım gerekirse ana panoya duruma göre eklerim diye düşünüyorum ?

En uygun kompanzasyon,kademeli uygulanabilen uygulamadır.Tali panolarda,ihtiyacı karşılayamadığınız durumlar için,ana panoda tedbir almanız halinde sorun olmaz.Dikkat etmeniz gereken önemli husus,ana panoyu gereksiz şalt sayısından korumak için,devreye giriş zamanlarında selektivite sağlamaktır.Tali pano için 8 sn ise,ana pano için 10 sn ( Ton ) olmalıdır.Panodaki yer sorununu çözmek için,mevcut gurupların kapasitesini artıracak şekilde
şalt malzemeleri değiştirilebilir.

Sn Fahri Yetiş abimin bahsettiği Ton-Toff-Tc (Devreye alma-bırakma-deşarj süresi) ayarlarının sellektivite sağlayacak şekilde ayarlanması hususudur. Bu ana panodaki değerlerin büyütülmesi tali panodaki değerlerin küçültülmesi anlamında gelir ki ana panoda değerlerin büyütülmesi sistemin hantallaşmasına neden olur bu nedenle (bunun yerine) tali panodaki süreleri kısmanız gerekir ki bu noktada kondansatörlerim tam deşarj olmadan devreye girmesi gibi sıkıntılara yol açar bunun için ilave deşarj üniteleri kullanımı gerektirir.
Netice itibarıyla kaçınılması gereken bir uygulamadır ana kompanzasyon panosundaki kademeleri ihtiyaca göre seçmek gerekir. Tesiste bir anahtarlama güç bandı birde stabil güç bandı vardır örneğin kompanzasyon gücün toplamda 500kVAr ise atıyorum sistem stabil olarak yani sürekli bir 200kVar ihtiyaç duyup 100kVar'da değişen yükten kaynaklanan anahtarlama güç bandı vardır Bu noktada yapmanız gereken stabil gücü karşılamak için son kademelerdeki büyük kondansatör güçlerini arttırmak olacaktır. Anahtarlama güç bandı için kademe kondansatör güçlerini arttırmamak lazım bu hassas bir kompanzasyon yapabilmek için önemlidir.

Son düzenleme:
Ben simdi,ufak panoyu sokup daha buyugu Ile deistiricem ufak panodaki kompanzasyon sistemini kullanmayacagim sadece dagitim panosu olacak Bu sekilde sistemden toplamda 20 kvar lik kondansator cikmis olucak zaten tek faz uzerinden calisan bit cihaza bagli idi Ana panodaki kompanzasyon yetersiz gelirse bostaki kondansatorleri Ana panoda yer var oraya eklemeyi dusunuyorum.

Dedigim gibi kompanzasyon ayarlama gibi sarj desarj zaman ayarlari hakkinda bilgim yok bakalim cok sorun olacagini dusunmuyorum

ben kendimi ifade edemedim sanırım demek istediğim ana panoda zaten hali hazırda bir kompanzasyon var onun haricinde dağıtım panosuna bir kompanzasyon cihazı koyupda kompanzasyon yapmama gerek varmı yada doğrumu tek noktadan bir cihaz ile kompanzasyon yapmak daha sağlıklı değilmidir

Her pano için ayrı kompanzasyon yapmak daha uygundur.

Sanırım iki ayrı pano ve iki ayrı kompanzasyon yapmayı soruyorsun.Eğer öyle ise dağıtım panosuna yapacağın kompanzasyon için şebekeyi hazırda bulunan komp. panosunun akım trafolarından önce almalısın yoksa iki röle biribiri ile yarışa girer.İkisi aynı anda kompanzasyon yapmaya çaılışır.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri