Binalarda yangın olma ihtimaline karşı yapıla bilecek en önemli elektrik testleri nelerdir?

ArizHulk

Üye
Arkadaşlar, şimdiye kadar yuksek gerilim ürünleri test firmasinda muhendis olarak görev yapıyordum. Alçak gerilim tarafla neredeyse hiç işim olmadi.
Yeni bir iş teklifi aldım. Binalarda, okullarda yangına karşı elektrik testleri yapmak ve rapor hazırlamak. Bu konular hakkında bilgi edinmek istiyorum. Binalarda yangın olma ihtimaline karşı yapıla bilecek en önemli testler nelerdir. Ne gibi cihazlar kullanmalıyım? Ve rapor nasıl hazirlanmali... Bilgisi olan arkadaşlar varsa paylaşsın lütfen. Teşekkür ederim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Arkadaşlar, şimdiye kadar yuksek gerilim ürünleri test firmasinda muhendis olarak görev yapıyordum. Alçak gerilim tarafla neredeyse hiç işim olmadi.
Yeni bir iş teklifi aldım. Binalarda, okullarda yangına karşı elektrik testleri yapmak ve rapor hazırlamak. Bu konular hakkında bilgi edinmek istiyorum. Binalarda yangın olma ihtimaline karşı yapıla bilecek en önemli testler nelerdir. Ne gibi cihazlar kullanmalıyım? Ve rapor nasıl hazirlanmali... Bilgisi olan arkadaşlar varsa paylaşsın lütfen. Teşekkür ederim
https://www.netes.com.tr/urunler/izolasyon-direnci-test-cihazlari https://www.netes.com.tr/urun/fluke-1662-tesisat-test-cihazi birde termal kamera lazım bu cihazlarla test ve ölçüm yapılabilir @sami inci abi eksiğim varsa ekler

1) Sn @c.berkan 'ın dediği listenin başında termal kamera ile periyodik kontrol gelir.
2) Tesisatta izolasyon megeri ile periyodik izolasyon direnç ölçümü.
3) Selektivite sağlanarak kaçak akım rölesi takılması test ve kontrollerinin periyodik yapılması.
4) Yıldırımdan korunma sisteminin tesis edilmesi. Parafudr tesisi. Test ve kontrolü
5) Topraklama sisteminin periyodik ölçüm ve kontrolü.
6) Yangın ihbar sisteminin test ve kontrolü
7) Yangın pompa sisteminin periyodik kontrolü
8) Kazan dairesi, hidrofor sistemi gibi motorlu sistemlerin periyodik kontrolü (Motorların izolasyon direnç ölçümleri)

AFDD koruma rölesi teknolojisinin takip edilerek tatbiki bu konuda büyük önem arz etmektedir.

Cok teşekkür ederim cevaplar için. Ama bi sorum da olacak izninizle. İzolasyon direncini ölçmek mümkünmü ki? Mesela ben yüksek gerilim kablo testi yaparken kablonun her 2 ucu da açılmalı, ondan sonra test yapilmali. Ama alçak gerilim binalarinda oyle bişey olmasi ne kadar mümkün? Binlerce kablo var.. Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim

İzolasyon testini , işini özenle yapan teknik altyapısı bulunan nadir firmalar yapar. Bina elektrik tesisatı tamamlanıp enerji verilmeden önce kontrol amaçlı yapılır. Amma velakin kontrole gittiğiniz okul yada bina tesisatı eski ve kaçak akım sistemide yoksa, kacak akim koruma sistemi kurulmadan önce bu testin yapılması şart olur. Sistemde yük yokken ve enerji yokken yapılır. Amaç tesisattaki kabloların izolasyonunun kontrolüdür. Genel ölçümde sorun varsa lokal (bölge bölge) ölçüm yapılarak sıkıntılı nokta veya noktalar tespit edilip önlem alınır. Tesisattaki kablo uzunluğu önemli değildir önce ana girişten teste başlanır. (Fazlar arasi, faz/nötr,nötr/toprak,faz/toprak) girişten nötr ve toprak baglantisi da sökülür.
Eşeğe yük yükleyip uzun yola çıkmadan önce eşeğin sağlık durumunu kontrol etmek gibi bir durum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri