binalarda su tasarrufu projesi

sambay

Üye
sisteme ait açıklamalar resim üzerindedir. termostatik vana yerine fan coilllerde kullanılan elektrikli vana servomotoruda kullanılabilir, tabi bir adet sensör ve kontrol devresi gerekli+ elektrik tüketimi ile maliyeti arttırır yapılan su tasarrufu ne kadar kapatır denemek lazım. ???

Ekli dosyalar

• SU TASARRUFU.JPG
    SU TASARRUFU.JPG
    59.3 KB · Görüntüleme: 133
Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
guzel bi proje fakat denemek lazim ucuzmu oluyor.eger deneyen varsa yazsin:)

arkadaşlar bu projede bulunan depo yerine su devirdaim mantığıyla sebekeye verilirse ne olur.boylece hem tesisat boyu masrafı hem de ilk iş gücünü azaltır kanaatindeyim.kombinin girişine t ile bağlanırsa kombi için bi sorun yapar mı?diyelim ki benim depoya verecek tesisat düzenegim uygun değil.ne olur?

arkadaşlar su tasarrufu hakkında daha önce bir bilim kanalında uygulanmakta olan bi örnek görmüştüm bildiğimiz klozet wc lerde uygulanıyordu sistem şimdi her wc ye girdiğimizde çıkarken klozetin su deposundan enaz 5 lt. su harcanıyor diğer su giderleriyle 7 ila 8 litreyi buluyor wc ye girip çıkmak benim gördüğüm örnekte klozetlerinsu deposunda bir ufak ebatlarda aşırı derecede sessiz çalışan bi kompresör hava basınçlı su sistemi kullanılmıştı hani şu otoyıkamalarda kullanılan sistem türünden klozet kapağı kapatıldıktan sonra start verilerek sistem çalıştırılıyor ve o 5 litre suyun yapacağı işlem 1.5 lt. ile hallediliyordu. bence oldukça modern ve tasarruf açısından uygun bissitemdi.

arkadaşlar bu projede bulunan depo yerine su devirdaim mantığıyla sebekeye verilirse ne olur.boylece hem tesisat boyu masrafı hem de ilk iş gücünü azaltır kanaatindeyim.kombinin girişine t ile bağlanırsa kombi için bi sorun yapar mı?diyelim ki benim depoya verecek tesisat düzenegim uygun değil.ne olur?

kombi girişinde şebekeye t ile bağlanırsa suyun gidecek bir yeri kalmadığı için tıkanıp kalır devirdaim durur, akış olmadığı için kombi ısıtmayı keser. bir şekilde akışın devamı sağlanmalı.

Bu tür projeleri uygularken yatırım maliyeti ve geri dönüşüm maliyetini hesaplamak gerekiyor. Bence uzun vadede tasarrufa geçilebilecek bir proje.

Benim projemin bu anlatılan sıcak su tasarrufu ile pek ilgisi yok. Sadece wc. lerde klozette harcanan suda çok önemli derecede tasarruf sağlıyor. 1,5 litre su ile klozet temizliği yapıyor.

Klozetin alt tarafında devamlı su bulunması ve içeriye koku girmemesi için " S " (es) denen bölüm vardır.
Ben bu es' i kauçuk borudan ve hareketli yaptım. Normal konumda iken sabit es gibi duruyor. Rezervuar butonuna basınca içerden hareketle kauçuk boru düzleniyor ve su rahat akıyor.

1992 yılında İSKİ ve Mimar Sinan Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği " Su Dostu Klozet Tasarım Yarışması " nda özel ödül almıştım.

ŞEF ' Alıntı:
Benim projemin bu anlatılan sıcak su tasarrufu ile pek ilgisi yok. Sadece wc. lerde klozette harcanan suda çok önemli derecede tasarruf sağlıyor. 1,5 litre su ile klozet temizliği yapıyor.

Klozetin alt tarafında devamlı su bulunması ve içeriye koku girmemesi için " S " (es) denen bölüm vardır.
Ben bu es' i kauçuk borudan ve hareketli yaptım. Normal konumda iken sabit es gibi duruyor. Rezervuar butonuna basınca içerden hareketle kauçuk boru düzleniyor ve su rahat akıyor.

1992 yılında İSKİ ve Mimar Sinan Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği " Su Dostu Klozet Tasarım Yarışması " nda özel ödül almıştım.

Hocam çok ilginç ve güzel bir çalışma olmuş :eek:)

selam arkadaşlar,resmi gördüm güzel fikir düşünülmüş benim dikkatimi çeken bir nokta var diyelim depo dolu su tüketimi olmamış adam duşa girdi ve musluğu açtı ve su gelmeye başladı ziyan olmasın diye 3 yollu vana suyu depoya yönlendirdi su orada sıkışacak tesisata geri gitmeyecek sebebi ise su sayaçlarındaki ÇEKVALF sanırım çok marka su sayaçlarında mevcut o zaman nasıl kullanacak bu sistemi?

Sayın weed arkadaşım !
Ani su ısıtıcılarında basınçla çalışan basit bir kontak bulunur bilmem gördünüzmü hiç. Böyle basit bir kontak devresini makinanın kumanda devresine bağlarsanız işi çözmüş olurmu acaba.

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri