Bina Otomasyonu Hakkında...

Bina otomasyonu (HVAC) hakkında bilgi edinmek isteyenler merak ettiklerini buradan sorabilir.Bilgilerim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım...

Bilgile paylaştıkça artar demiş büyüklerimiz...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşım,yalnız bu konuyu Scada adı altında açmışın ama bina otomasyonu için bunlardan farklı sırf bina tomasyonu için özel cihazlar kullanılmıyor mu?

Genellikle proses otomasyonunda kullanılan komponentler kullanılıyor(ısı-basınç-akış-sensörleri,motorlu vanalar,actuator'ler,damper motorları vs...) Ama genellikle PLC yerine DDC denen plc benzeri giriş-çıkış cihazları kullanılıyor bu cihazların plc lerden farkı;yönetim ve algoritmalar tamamiyle ddc içerisinde çalışır.
gerçek zamanlı timer'ler ile çeşitli lamba,pompa gibi yükler otomatize edilir.Hatta bazı sistemlerde(ör:KMC CONTROLS)grafikler,raporlamalar ve alarmlar bile DDC hafızasında saklanır o yüzden cihaz içi hafıza bayağı geniştir genelde 8MB'tan başlar. İzleme yazılımı sadece izleme ve set. amaçlı kullanılır.

Yani misal istasyon pc'si göçtü diyelim pc tabanlı bir sistemde herşey durur ve buda bir binada istenen son şeydir ama bina sistemlerinde tüm sistem iletişim kesilse bile ayakta kalır bütün timerle pıd döngüleri pompa kontrolleri mevsim kontrolleri vs. aynen işler.

İletişim olarak Genellikle protokoller; *BacNet,*LonWorks,CommTalk,DeviceNet,Modbus Kullanılır.

*En Popüler Olanları...

Kulandığın sistem siemens insight mı yoksa tridium mu ?

bilmeyenler için DDC ( Direct Digital Control ) Direkt dijital kontrol Demektir. MCC ( Motor Control Center ) Motor Kontrol Merkezi.

Arkadaşlar,akıllı evler konusunda daha fazla, daha güzel şeyler yapılabileceğine inanıyorum,akıllı evlerin daha cazip kılacak başka ne gibi şeyler olabilir,tüm arkadaşlar fikirlerini paylaşırlarsa sevinirim.

Akıllı evler konusunda birkaç fikir:
1-Evimin sıcaklığı otomatik olarak ayarlansın.
2-Evdeki cihazlarım, mesela kombim, kahve makinam Mikrodalga fırınım internet üzerinden erişilbilir olsun.
3-Evimin camları otomatik olarak güneş ışığına göre koyulaşsın.
4-Evdeki cihazlarımı bir el terminali (ile kumanda da diyebiliriz) kontrol etmeliyim.
5-Evimdeki güvenlik sistemi( yangın,hırsız alarmı) bana cep telefonu ile ulabilsin.
6-Evimde kapalı devre müzik sistemi ve eğlence sistemi olsun.Yani yemek yaparken dvd izleyebileyim.
vs.vs.
Not: Bunlar gercek olmaktan fazla uzak değil artık herhalde.

Bunların hepsi şu anda yapılabilicek sistemler hatta ip kamera ile eviniz uzaktan izlenebilir. Köpeğinizin yemeği hergün aynı saatte otomatik olarak verilebilir. Evinizin sıcaklık trendi tutulabilir. Günlük aylık ve yıllık elektrik tüktim analizi yapılabilir. Havuz otomatik doldurulup boşaltılabilir. Aklıma gelenler bunlar :)

Akıllı evler konusunda birkaç fikir:
1-Evimin sıcaklığı otomatik olarak ayarlansın.
2-Evdeki cihazlarım, mesela kombim, kahve makinam mikrodalga fırınım internet üzerinden erişilbilir olsun.
3-Evimin camları otomatik olarak güneş ışığına göre koyulaşsın.
4-Evdeki cihazlarımı bir el terminali (ile kumanda da diyebiliriz) kontrol etmeliyim.
5-Evimdeki güvenlik sistemi( yangın,hırsız alarmı) bana cep telefonu ile ulabilsin.
6-Evimde kapalı devre müzik sistemi ve eğlence sistemi olsun.Yani yemek yaparken dvd izleyebileyim.
vs.vs.
Not: Bunlar gercek olmaktan fazla uzak değil artık herhalde.

bunların cogunu instabus denilen sistemle zaten yapabiliyorki..

Arkadaşlar
Moellerin akıllı bina sistem projelerinde bahsettiğiniz herşeyi Moeller X_Comfort olarak tabir edilen akıllı ev sistemi ile yapabiliyorsunuz. Üstelik EIB kablolama gerektirmeden RF haberleşme ile bunu rahatca sağlayabiliyorsunuz. 1-2 ay içinde pazara sokacaklar sadece ufak tefek evrak işleri kalmış.

Bu tür sistemler klasik dediğimiz ( bir kontrollör ve kontrol ettiği cihaz veya cihazlar ) sisteminden uzaklaşıyor artık insanlar ofisinden evindeki sıcaklığı görmek gerekirse kombiyi çalıştırmak veya havuzunu doldurmak istiyor kısaca bütün firmalar açık protokole uygun cihazlara ve sistemlere yönlenmek zorunda herkes bir protokol çıkartırsa yakında parayı sadece converter lere ayırıcaz benim görüşüm bu şekilde.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,601
Son üye
AlienInc

Yeni konular

Geri