Bina Otomasyonu Hakkında...

Arkadaşlar,

DDC ile PLC arasındaki fark nedir? bilen varmı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkaşlar öncelikle hepinize selam
bina otomasyonları hakkında bir kaç çalışmada bulundum
otomasyon sistemleri üzerine zaten çalışıyorum
ama bu PLC ile ama benze aletlerle veya otomatik kumanda devreleriyle
öncelikle bilinmesi gereken otomasyonu yapılacak bina da istenilen ne?
önceden tasarlanmamış bir işe kendi çözüm getirebilecek bir düşünen sistem mevcut değil bunu hepimiz biliyoruz
istenileni anlayım bu na tasarım sunmak en mantıklı işlem
fazlasını yaparsanız sizin zararınız olur müşteriye anlatamassınız.
azıylada müşteri memnun olmaz
bir kere müşterinin maddi gücünü iyi anlayıp bu işe ne kadar para verebileceğini algılamalısınız.
yoksa;yapılacak bileceklerin sınırı yok
ama beraber çalışmanız gereken klimacı ve klima kanallarını yapacak kişilere
su tesisatçısına
otomatik perdeler için perdeciye dahi ihtiyacınız var
ve tabi diğer işlemler için mobilyacısına kadar her kezle uğraşmanız lazım
neredenmi biliyorum
lüleburgaz bir dükkanımız var CANYAPIDEKORASYON
burada dekorasyon dan başlıyoruz elelktrik tesisatı,su tesisatı,hırsız alarmı,yangın alarmı, vb
her şeyi yapıyoruz
değil otomasyon yarı otomasyon bile sayılmayacak sistemlerde ne kadar başımız ağrıyor bir bilseniz.
yani bu iş tamamen ekip işidir
iyi düşünün işin içerisine bir yerden girin ve başlayın çalıştıkça tecrübelerimizi burada paylaşırız.

Herkese selamlar ve iyi çalışmalar.Ben Yat elektrik işi ile uğraşıyorum,şu an da ev otomasyonu olduğu gibi yatlarda otomasyon sistemi şart olmaya başladı.Tüm mega yatları internet üzeriden ana makinaların startı,makinalar kaç devir ile çalışıyor,jeneratörleri devreye alınıyor,tüm pomba,aydınlatma,güvenlik vb. şeyler kısacası herşeyi konrol edilebiliyor.Fakat ben bu sistemin tam olarak ana kurulumunu bilmiyorum, nasıl bir sistem ile bu kadar şeyi kumanda edebiliyoruz?Ayrıca yatın içerisinde bulunan dokunmatik tek bir ekran ile aynı şekilde tüm sistemi kumanda ediliyor.Bu sistemin basit veya detaylı olarak çalışma prensibini bilen var ise beni bu konuda aydınlatırmısınız?Eğer benzer bir devra şeması da varsa eklerseniz çok sevinirim!Şimdiden ilginizden dolayı teşekkür ediyorum...
Okan...

arkadaşım dokunmatik ekran dediğin tam nasıl yazıldığını bilmiyorum ama tacsecren ekranlar oluyor ve pc ile beraber çalışıp program üzerinden aynı zamanda klavye işlemi görüyor.
pc de plc ile haberleşerek çeşitli otomasyon ürünlerine kumanda ediyor
en basit bu şekilde anlata bilirim
şema verebilmel mümkün değil
net biraz bakasan pc ile plc haberleşmeleri üzerine daha dedaylı bilgiler bulabilirsin

hvac sisteminin çalışma sistemi dış hava ve dönüş havası ısısna göre ayarlanır ortam sıcaklığı 22-24 olarak düşünülerek sistemde yaz ve kış konumu olarak iki seçenek koyuluyor yaz konumunda soğutma sistemi devreye girer kış konumunda ısıtma sistemi devreye girer, klima santralinin dönüş hava sıcaklığına göre baz alınır dönüş sensörü aldığı ısıya göre vanalara açma ve kapatma komutu verir

merhaba arkadaşım güzel şeyler düşünmüşsün ama bunu pic yerine plc destekli ypar isen daha lolay olur. uzaktan kumanda yerine bir takım algılayıcıları plc ile haberleştirir ve araç kaldıracağın için hidrolik sistem maliyetli onun yerine bilindik asansör sistemi daha kolay olur senin için. Sistem güzel yapılabilecek bir şey ama mali desteğin olmalı aksi taktirde geri dönüşümünü de hesaplamalısın. Şöyle düşünelim; vatandaş arabası ile garaj kapısına geldi eğer garjda yer var ise kapı otomatik olarak açılmalı be hareketli bir bant üzerine doğru araçı yanaştırmalı. Hareketli bant araçı otomatik olarak algılamalı ve asansör kısmına götürmeli. Asansöre gelen aracı alcılayıcılar on olduğunda araç ikinci kata çıkmalı be onran sonra boş park alan numaralarını gösteren banelde vatandaş aracını uygun bark yerine götürmeli. asansörden sonra aracı park alanına yerleştirmek de otomatik olabilir ama bu karmaşık olur gerçi olursa güzel olur ya maliyeti de düşünmeli.
Bende bu düşünceni öncelikle bir maketini yap. Bnun için bir ufak plc alarak gerekli testlerini yapabilirsin oyuncak arabaalr yardımı ile.

sn PLC uzmanı bina otomasyonunda ne tür yazılımlar kullanıyorsunuz basıc ya da digerleri bide bunları plc ılemı haberleştırıyorsunuz bılgı verırsenız sevınırım teşekkürlerç

bina giriş - çıkış sistemleri hakkında araştırma ödevim var yardımcı olabilir misiniz. şimdiden tşklr.

Bu dediklerinizin hepsini yapan sistemler var.
Hatta çok daha abartılı ses komutlarıyla çalışan ses tonundan konuşanın kim olduğunu analiz eden sistemler bile var.
Bu sisteme entegre ettiği çoklu CD çalara beşinci CD üçüncü şarkı dediğinde o şarkıyı bile çaldırabiliyor.
Bu sistem yaklaşık yedi sekiz yıl önce bir türk bir amerikalı ortağı olan bu sistemlerin uygulamasını yapan etilerde bir firmada vardı.
Tek sorun maliyet gerisi sizin hayal gücünüze kalmış...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri