Bina kablo kesiti

16 daire için ~ 160.000 W ,talep faktörü ,eşzamanlılık faktörü hesapları neticesi Nk:50 kw. buna göre 25 mm2 kurtarır(gerilim düşümü %2,75 çıkar) ancak ;Kofra-Şebeke arası mesafe ve ilave yükler( asansör+hidrofor+klima vb) gözönüne alındığında 3x35/16 mm2 bakır NYY kablo tercih edilmelidir
%2.25 gerilim düşümü kurtarmaz. İç tesisler yönetmeliğinde priz ve aydınlatma yükleri için sınır gerilim düşüm değeri %1.5'tur. Sadece motor yükü var ise %3, trafo ag çıkışı ise %5 olarak ele alınmaktadır. Her dağıtım şirketinin talep güç hesabı farklı oluyor. Yönetmelik direk kurulu güç üzerinden diversite ile çarpımını söylüyor fakat bu kablo kesitlerinin çok kalın olmasına itiyor. Bulunduğum dağıtım şirketi buna önlem olarak talebin talebi mezsunu çıkardı. 16mm2'lik ana kolon kesiti çıkıyor size 6mm2'lik kolon kesiti :)
1673682974276.png

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
16 daire için ~ 160.000 W ,talep faktörü ,eşzamanlılık faktörü hesapları neticesi Nk:50 kw. buna göre 25 mm2 kurtarır(gerilim düşümü %2,75 çıkar) ancak ;Kofra-şebeke arası mesafe ve ilave yükler( asansör+hidrofor+klima vb) gözönüne alındığında 3x35/16 mm2 bakır NYY kablo tercih edilmelidir
güzel insan, eğer soru soruyorsanız, ben soru işaretini göremedim yani soruyu. eğer cevap veriyorsanız; gözlüklerinizin camlarını temizlemenizi tavsiye ederim. yahu okur yazar değil misiniz siz? hani tarih zaman denilen bir şey var değil mi? 8 yıl önceki konuya bu gün cevap vermek ? ne kadar etik acaba?

yetkili elektrik dağıtım şirketine başvurunuz!Sakarya da tek katlı bir bina için SEPAŞ 2*10 NYY kablo istiyor!Bu kablo tek katlı bina için çok fazla ama SEPAŞ bu kabloyu kullanmayan abonelere elektrik vermiyor!
gelecek yıllarda ilave edilecek kat ve güce biraz olsun ek tebdir diyelim
Arkadaslar mrb binamiz 4 katli 16 daire var trifaze giris saatlerimize ve trafoya 110 metre kablo mesafesi biz bu kabloyu degistircegiz acaba kaclik kablo kullanmamiz uygun olur 3*25 yeterli olurmu acaba yardimlarinizi bekliyorum
mesafe kurulu güç hesabı yap veya yaptır kesit ortaya çıksın
mesafe 110 örnek 16 *39
güç 39
110x39 =4290 -3,432x0,0124=42,5-3=14,18 benim hesaabıma göre 3*16 ama 3-25 olusa ilerisi için ilaveten iyi olur

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri