Bina Girişindeki Kofre Sigortalar Hakkında?

slmlr sorum örneğin 15 daireli 3 faz alan bir binanız var her daireniz 25 amper yük çekiyor bina girişindeki kofrenizdeki sigortalar 63 amperlik nh sigortalı,15 daireyi üç faza dağıtırsanız her 5 daireniz 125 amper çeker, anlamadığım 63 amperlik kofre sigortası neden atmıyor onlarca örnek verebilirim umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir...cvplarınız için şimdiden tşklr....

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
slmlr sorum örneğin 15 daireli 3 faz alan bir binanız var her daireniz 25 amper yük çekiyor bina girişindeki kofrenizdeki sigortalar 63 amperlik nh sigortalı,15 daireyi üç faza dağıtırsanız her 5 daireniz 125 amper çeker, anlamadığım 63 amperlik kofre sigortası neden atmıyor onlarca örnek verebilirim umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir...cvplarınız için şimdiden tşklr....

Eş zamanlılık katsayısı ve talep güç terimlerini siteden araştırınız bu konuda çok bilgi var. Şalt malzeme talep güce göre belirlenir.

valla okudum açıkçası tam olarak sorumun cvbını alamadım yani ben sadece kofredeki sigortanın neden atmadığını merak ediyorum sonuçta çektiği amper belli daha detaylı anlatan olursa sevinirim

valla okudum açıkçası tam olarak sorumun cvbını alamadım yani ben sadece kofredeki sigortanın neden atmadığını merak ediyorum sonuçta çektiği amper belli daha detaylı anlatan olursa sevinirim

Konu hakkında sitede çok bilgi var anlamadığınıza göre herhalde meslekten değilsiniz. Size pratik bir hesapla durumu izah edeyim;

12kw kurulu güce sahip bir dairemiz olsun. Bu dairenin talep gücü 8kw'a kadar % 60 kalan gücün % 40'ı şeklindedir.
Daire talep gücü: 8x0,6 + 4x0,4 = 6,4kw

10 daire bir blok ise iç tesisler yönetmeliğinden 10 daireli apartmanda eş zamanlık katsayısı : % 43
Apartman toplam kurulu gücü 12x10= 120kw
Apartman talep gücü = 120x 0,43 = 51,6kw

Sen ana giriş şalteri 120kw üzerinden neden hesaplanmıyor ana şalter amperajı normalde küçük benim mantığıma göre, neden atmıyor diyorsun oysaki uygulamada bina talep gücü 51,6kw. Eş zamanlılık katsayısı aynı anda yüklenme % oranıdır hesaplar ve istatistiksel değerlere göre belirlenip iç tesisler yönetmeliğine konulmuştur.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-genel/9136-eszamanlilik-faktoru/sayfa2.html

Son düzenleme:
meslektenim sadece bu konu hakkında bilgim kısıtlıydı onu farklı yorumlarınızla öğrenmek istedim cvplarınız için tşklr...

s.a benim kofre nin çizili şemasına ihtiyacım var yardım edenlere şimdiden teşekkürler

Peki üç daire aynı anda 7000 wattlık şofbeni çalıştırsa kofra sigortası atar mı?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri