Bilgisayardaki Optik Ses Çıkışını Kullanmak

Tekno1246

Üye
Merhabalar. Bilgisayarımda 3.5mm bir s/pdif dijital optik ses çıkışı var. Elimde optik ses girişi olan bir ses sistemi yok. Ben bu çıkışı dijitalden analog a dönüştürerek kullanmak istiyorum. Yani yapacağım sistem tam olarak şöyle olacak. Bilgisayardaki çıkıştan optik kablo yardımıyla optik ses sinyali alıcı devresine gidecek. Daha sonrasında devre dijital ses sinyalini analog sinyale çevirerek 3.5mm normal bir aux kablosuyla teype veya bluetooth hoparlörün aux girişine gidecek. Sizce bu sistem doğrudan aux (analog) bir sinyal ile teype veya hopalörün aux girişine gitmesinden daha iyi midir? Yoksa ikisi de aynı performansı mı verir? Eğer aynıysa yine sorun değil ben deney amaçlı kullanmak istiyorum bu sistemi. Kullanacağım kabloların resmi aşağıda mevcut. Birincisi 3.5mm den normal optik kabloya dönüştürmesi için. İkincisi de sesi alıcı devresine iletmesi için. Devreden sonra normal bildiğimiz bir aux kablosuyla teype aktarılacak. Bunun için nasıl bir devre yapmalıyım sizce?

Ekli dosyalar

• 9940665729074.jpg
    9940665729074.jpg
    12.3 KB · Görüntüleme: 8
  • indir.jpg
    indir.jpg
    5.2 KB · Görüntüleme: 6
Digitalden analoğa dönüşüm DAC'lar tarafından yapılır.
Her bilgisayarın analog ses çıkışı aslında yapısal olarak bir DAC barındırmaktadır.
Piyasada envai çeşit DAC bulunmaktadır. En ucuzundan en pahalısına kadar yüzlerce çeşit vardır.
https://www.parts-express.com/FiiO-D03K-Digital-Analog-Audio-Decoder-230-120
Stereo DAC

https://www.trendyol.com/alfais/443...slink-cevirici-donusturucu-adaptor-p-46813268
Multi-ch DAC

Bu iki ürün de bilgisayarlardaki on board ses kartlarından nispeten iyidir. Ancak 100$ üzeri satılan ses kartlarından daha iyi olduğu söylenemez.

Daha pahalı ve üst seviye DAC'lar senin ses sisteminin kalitesine göre belirlenebilir..
Ses sistemin pahalı ve kaliteli değilse pahalılar ile ucuz ürünler arasındaki farklar anlaşılamaz.

Yukarida bir optikten ses sinyalini çevirici göremiyorum. Soldaki resimdekiler optik çevirici mi?

Link verirmisiniz ürünü inceleyelim.

Her iki üründe de optik giriş mevcut.

Evet öyle olduğu gorunuyor.

Ben bundan anladığım şu. Muhtemelen 3.5 mm dışı soketin birde en ucunda optik alıcısı olan model bir soket tipi var.

Standart optik soketi olmayan bir model.

Orada gördüğümüz soket bir dönüştürücü. Optikten elektriksel sinyal al için değil. Dikkat edilirse erkek soketin ucunda delik var.

Evet öyle olduğu gorunuyor.

Ben bundan anladığım şu. Muhtemelen 3.5 mm dışı soketin birde en ucunda optik alıcısı olan model bir soket tipi var.

Standart optik soketi olmayan bir model.

Orada gördüğümüz soket bir dönüştürücü. Optikten elektriksel sinyal al için değil. Dikkat edilirse erkek soketin ucunda delik var.
Creative ses kartlarının bazılarında 3.5mm hem optik hem de coaksiyel çıkış verebilen jak vardı.
Turuncu renk ile belirtilmiş olan bu ses kartları o yılların revaçta kartlarındandı.

Ama arkadasimiz bilgisayarın çıkışı var ama baglayacağı optik girişi olan cihazi yokmuş.
Zaten ben de optik girişli cihazları önerdim.
Bu cihazlardan birisini alacak. PC'nin optik çıkışını bağlayacak. Cihazın çıkışlarını ses sisteminin AUX girişinden irtibatlayacak.
Sonra da sesi dinleyip keyfedecek.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri