Bilgisayar toplamada detaylı veriler yardim

WattMan

Üye
Herkese iyi günler dilerim.
Ben orta seviyeli bir bilgisayar toplamak istiyorum
Lakin aklıma takılan teknik sorular mevcut
Islemci secimi yaparken genel olarak saat hızına , çekirdek sayısına ve anakart uyumuna bakıyorum fakat seçmiş olduğum anakart veriyolu hızı işlemciyle bir alakası varmı yoksa sağdece ram ilemi alakalı,

Mesela Amd ryzen 5 1600 işlemci seçtim
Anakart olarakta MSI B450M PRO-M2 MAX 4133MHz seçmiş bulunmaktayım

Bu anakart ile bu işlemciden tam performans alabilirmiyim yoksa önemini bilmediğim farklı verileredemi bakmalıyım,
Islemci 2667mhz ram hızı destekliyor ve bu hıza uygun bir ram alırsam bir problem çıkmayacağını düşünüyorum.

Sorumu özetlersek işlemci anakart alırken desteklemesi haricen ram mhz , bunlar haricen işlemci ile anakartın hız değerleri gibi bir veri oluyormu , başka verilerde mevcut mu teşekkürler

İşlemci saat hızı tüm donanımların çalışma frekanslarıdır.
Örneğin eski seri CORE2 DUO işlemcilerini baz alırsak, çoğunun saat hızının 133MHz ila 333MHz arasında olduğunu görebiliriz.
Eski teknikte geçerli olan FSB eşliği, kuzey köprüsünün de saat hızını belirlediği için, bu chiplerin max. hızı 1333MHz civarında idi.
EXTREME işlemci destekli anakartlarda FSB hızı 1600MHz civarlarında idi.
Yeni nesil (İ) serisi işlemci ve anakartlarında FSB eşliği kaldırılmış, işlemci hızı doğrudan I/O giriş/çıkış ve expansiyon portları için tahsis edilmiştir.
USB 3:0 ın gelişmesi bu teknikten dolayıdır.
FSB eşliğinin kaldırılması doğrudan kuzey köprüsünün kaldırılması olduğu için, OUTPUT yolundaki tüm donanımlar işlemci hızı ile uyumlu çalıştırılabilmektedir.
Örneğin bir ekran kartını ele alırsak...
Önceki sistemlerde ekran kartının VRAM band genişliği yüksek olmasına karşılık, anakart FSB eşliği müsaade etmediği için yeterince kullanılamıyordu.
Çünkü bir ekran kartının VRAM hızı 2000MHz ler civarında olduğu halde en iyi ihtimalle iyi bir anakart ile sağlanabilecek FSB hızı 1666MHz ler civarında idi.
AMD firması sabit FSB hızından dolayı çok aksaklıklarla karşılaşmış, ucuz olması dışında çoğu kullanıcının tercih etmediği bir marka olmuştu.

Günümüz gelişen sistemlerde ise FSB eşliğinden ziyade GÜNEY KÖPRÜSÜ denilen data input veri yolları band genişliği önem arzetmektedir.
Bu veriyolları HDD den itibaren işlemciye kadar olan veri akışlarını ifade etmektedir.
Bu sebeple bu veriyollarının gelişen işlemci ve donanım hızlarına ayak uydurabilmeleri için özel teknikler geliştirilmiştir.
Bunlardan aklıma gelen ve benim anakartımda bulunan XMM (Extented Memory Mapping) özelliğini söyleyebilirim.
Yeni tekniklerde RAM kullanımı doğrudan etkin bir özellik olduğu için RAM band genişliği ilk incelenmesi gereken unsurdur.
Ancak temin edilen RAM modüllerinin frekansı hiçbir şey ifade etmeyip, bu RAM lerin tam hızında çalıştırılabilmelerini sağlayan yine işlemci saat hızı olacaktır.
Örneğin işlemcinin saat hızı 200MHz ise ve DDR4 RAM modülün frekansı 2800MHz ise bu RAMlere verdiğin paranın yarısı boşuna olacaktır.
Ancak anakartının bu saat hızındaki RAM band genişliğini kullanabilme yetisi, sistemin temel hızını ifade edecektir.
Özetle belirtirsek, çoğu forumlarda DARBOĞAZ olarak adlandırılıp ifade edilen bu olay tamamen INPUT yani data giriş band genişliğinin kullanılabilmesi ile alakalıdır.
1000TL gibi ücretle M2 SATA Diski temin edip te PC yi yeterli hızda kullanamayan birçok kullanıcı tanıyorum.
AMD işlemcileri uzun süredir takip etmiyorum. Ama hala 200MHz gibi sabit saat hızı ile çalışıyorlarsa tavsiyem ya intel işlemcilere yönelmen, ya da çok pahalı AMD tabanlı anakartları araştırmandır.

yamyam usta, yine bizi bilgiye boğdun teşekkür ederim. Burada bilgisayar alacak kişilerin yaptığı en büyük hata "ne iş" için kullanacaklarıdır. hangi programı(ları) kullanacaksa zaten firma en düşük konfigirasyonu veriyor. ister toplama ister hazır olsun alacağın yada toplayacağın kasa sana işin doğrultusunda hizmet vermelidir. bir autocad için 4GB ramli bir makine, gibi en küçük örnek. ne dersin ustam

yamyam usta, yine bizi bilgiye boğdun teşekkür ederim. Burada bilgisayar alacak kişilerin yaptığı en büyük hata "ne iş" için kullanacaklarıdır. hangi programı(ları) kullanacaksa zaten firma en düşük konfigirasyonu veriyor. ister toplama ister hazır olsun alacağın yada toplayacağın kasa sana işin doğrultusunda hizmet vermelidir. bir autocad için 4GB ramli bir makine, gibi en küçük örnek. ne dersin ustam
Doğru diyorsun.
Ancak konu içeriğinde bahsedildiği üzere ORTA SEVİYE denilmiş.
İşlemci de orta seviye olduğuna göre, ben sadece işin tekniğinden bahsettim.
Yeni nesil işlemciler son derece hızlı ve çoğu işler için yeterli render kabiliyetleri var.
Ancak çok büyük CAD veya ağır programlar için özel bileşenlere girilebilir.
Yeni almış olduğum 8. nesil i5 işlemcinin bile render kabiliyeti son derece tatminkar.
Sadece oyun amaçlı ise çok ağır oyunlarda pek yeterli olmuyor.
Ben de arkadaşımızı oyun amaçlı olarak düşünmüştüm.
Yukarda bahsetmiş olduğum teknikleri gerçekten anlayıp uygulayabilirse, hemen hemen her oyunu rahatlıkla oynayabilir.
Tek dikkat edilmesi gereken unsur eğer AMD işlemci seçecekse anakartının titizlikle seçilmesi gerekmektedir.
Aksi takdirde yeterli performansı alamayabilir.
Ne yazık ki en uygun fiyatlı bunu bulabildim.
https://www.asus.com/tr/Motherboards/TUF-X470-PLUS-GAMING/specifications/
Gerçek RAM hızı 2666MHz olarak verilmiş.
Ekran kartı olayına değinmedim. Günümüz orta seviye GTX1060 veya GTX2060 gibi kartlar son derece idealdir.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri