Bilgisayar ile led yönetimi

En çok giden malzemeler :

köprü diyot
delikli bakırlı plaket :D
25v 2200uF kondansatör
100nF kondansatör
10 k direnç
4,7k direnç
7805 regüle entegresi
entegre soketleri
4mhz kristal Bu kristaller farklı frekanslarda olabilir mesela 10mhz 20mhz 4 mhz gibi çeşitleri bulundursan iyi olur
22pF kondansatör
delikli bakırlı plaket ( ben smd olmayan bütün prototiplerimi bu kartlara yaparım kesinlikle board kullanmam )
ısı ayarlı havya
lehim teli
max232 entegre
db9 konnektör
LCD ekran 2x16 yada 4x20 ve grafik lcd

Bu malzemeleri ne kadar çok sayıda bulundurursanız o kadar rahat edersiniz Özellikle artık pic olarak 16F84 ler tarih oldu hem de gereksiz bunun yerine 16F628A var hem kristalleri de içinde donanımsal olarak mevcut :) 16F877A var 18F452 var 12F675 var ne kadar çeşit olursa o kadar özgür olursunuz ;)

Ve ayrıca proje olarak kendinize seçtiğiniz konuda gereken entegreleri devre elemanlarını vs zamanla öğrenerek tedarik etmeye çalışırsınız ...

ben mesela böyle bir devre yaptım bu benim çok işime yarıyor Üzerinde lm2575 ile yapılmış besleme devresi var kristal devresi ve reset devresi var besleme klamensleri sayesinde bu karta elektriği veriyorum ve bu kartın yani picin besleme bacakları sayesinde alttaki sokete de elektrik gitmiş oluyor dolayısı ile her devreye bunu adapte edebiliyorum yani üzerindeki lm2575 in çıkışlarını pic beslemesi ve adapte etmek istediğim devrenin beslemesinde lcd beslemesinde falan rahat rahat rahat kullanabiliyorum :D

Aslında o entegreyi taktığım soketi zif soket yapsam çok daha kullanışlı olacaktı ama elimde o an için zıf soket olmadığından dolayı bu soketle yapmak zorunda kaldım ardından da 5 adet zıf soket aldım ama değiştirmeyi üşeniyorum zaten değişince sağlıklı da olmuyo yenisini yapacağım artık kafam eserse bir gün :)
Ama prototip yaparken gerçekten mükemmel oluyor her prototipte pic için besleme osilatör devresi yapmaktan kurtarıyor ;)

oQp4mo.jpg

lYp5Dl.jpg

VpNW7q.jpg

nPp0D1.jpg

vzVWDO.jpg

1PBOo1.jpg

Bu kartı mesela yaptığım bir max232 ile seri port kontrol devresine adapte etmem için gereken tek şey ise şu alttaki resimde görüldüğü gibi ek devre yapmak oluyor örneğin ;)

38MnB9.jpg

RyNlLY.jpg

p4kpqo.jpg

krpy3J.jpg

NVNR6g.jpg

aqpbJ2.jpg

YPp72k.jpg

Merhaba,
asm öğrenirken tuttuğum basit notlar.Belki işinize yarar.Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• ASM_CALSMA_SADE.rar
    203.9 KB · Görüntüleme: 1
“Size yol göstereceğim ama yürümek zorundasınız.” Sang H. Kim

Merhaba,
İznin ile yaşımdan dolayı yeğenim diye hitap edeyim.Yeğenim,bir işe kalkıştığın zaman,hele öğrenmek için yola çıkıyorsan bazı giderler olacaktır.Verdiğim linkteki dosyaları incele,bilhassa Word dosyasını okuyuver.Yazdıklarımı aynen uygular ve de hata yapmadan sıra ile gidersen bu işi çözersin.Çünkü yukarıda anahtar soruya aldığım cevaba göre en azından ben öyle düşünmekteyim.Şimdilik iyi geceler diler çalışmalarında başarılar dilerim.

Merhaba,
İznin ile yaşımdan dolayı yeğenim diye hitap edeyim.Yeğenim,bir işe kalkıştığın zaman,hele öğrenmek için yola çıkıyorsan bazı giderler olacaktır.Verdiğim linkteki dosyaları incele,bilhassa Word dosyasını okuyuver.Yazdıklarımı aynen uygular ve de hata yapmadan sıra ile gidersen bu işi çözersin.Çünkü yukarıda anahtar soruya aldığım cevaba göre en azından ben öyle düşünmekteyim.Şimdilik iyi geceler diler çalışmalarında başarılar dilerim.
Bilgisayarla led kontrolü için ne kadar maliyet veririm ?. Tam fiyatı söyler misin ? ( Herşey dahil, programlayıcı vb.).

Forum istatistikleri

Konular
128,106
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular

Geri