bilgisayar ile amfi gibi kullandığım teyp arasındaki ses kontrolü

azizcarman

Üye
başlık garip oldu ancak

bilgisayarı 3.5mm ile teyibe bağlıyorum ve bilgisayarın ses kısma değerleri bana az geliyor yani sesi yeterince kısamıyorum ve bundan dolayı sürekli teyp üzerinden kısmam gerekiyor bende bu kablo üzerine pot koymayı düşündüm ancak bazı yerlerde bunu direkt olarak koyamazsın deniyor kimisi olur diyor birde reosta diye birşey duydum onu kullanın iyenlerde var

bu iki aygıt arasına nasıl bir şey koyarsam ben bunun sesini ayarlayabilirim 125 +125 wattlık bir 6 ohm yazıyor

teyp sony marka mhc-rg333 model ürün üzerinde game modu var oradan kompozit kablo ile bilgisayarın kulaklık çıkışına bağlı olarak kullanıyorum bi nevi teyp amfi görevi görüyor

pc kulaklık ses çıkışına rahatlıkla pot koyabilirsin. normalde bir amplifier çıkışına pot koyulması yerine preampli çıkışına koyulması gerekir fakat kulaklık çıkışı zaten 200mW civarında düşük güçlü olduğundan potuna zarar vermez. fakat stereo pot kullanmalısın. pot ortadaki uçlardan teyp anfisine girilecek. pot bir taraf uçlar gnd ye diğer baştaki uçlar pc ses çıkışına. birde pot çevirirken cızırtı,patırtı duymak istemezsen pot un gnd ye bağlı olan uçlarını gnd ye direk değilde araya seri olarak kutuplu 1uf - 10uf arası elektrolitik kondansator kullanabilirsin. (low pass filtre görevi görür)

pc kulaklık ses çıkışına rahatlıkla pot koyabilirsin. normalde bir amplifier çıkışına pot koyulması yerine preampli çıkışına koyulması gerekir fakat kulaklık çıkışı zaten 200mW civarında düşük güçlü olduğundan potuna zarar vermez. fakat stereo pot kullanmalısın. pot ortadaki uçlardan teyp anfisine girilecek. pot bir taraf uçlar gnd ye diğer baştaki uçlar pc ses çıkışına. birde pot çevirirken cızırtı,patırtı duymak istemezsen pot un gnd ye bağlı olan uçlarını gnd ye direk değilde araya seri olarak kutuplu 1uf - 10uf arası elektrolitik kondansator kullanabilirsin. (low pass filtre görevi görür)

cevap için çok teşekkürler peki kaçlık pot kullanmalıyım cızırtı önerisi içinse ekstra teşekkürler birde şu mğmkünmü acaba mesela ben 5 tur çevirince son ses açsın böyle aralık nasıl seçebiliyoruz

teyp amplifier ını son ses açık bırakarak, taktığın pot ile tam kapalı ve tam açık arası yaparsın. ama hoparlorlerde sürekli hafif hışırtılı ses kalabilir bu durumda.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri