Bilgisayar fanı açılışta çok hızlı çalışıyor sonra normale dönüyor

yunusx

Katılımcı Üye
Bilgisayar fanı açılışta çok hızlı ve gürültülü çalışıyor 220 volt girişindeki bilgisayarın besleme katı olan kısımdaki fan bilgisayarı ilk açarken çok hızlı ve gürültülü bir şekilde çalışıyor bilgisayar açıldıktan 1 yada 2 dakika sonra normale dönüyor 1 yıllık bilgisayar bunu yapıyor kapatıp açınca yine aynı şeyi yapıyor sebebi ne olabilir zararı olurmu

benim bilgisayarın fanıda (4 ay önce degiştirmeme rağmen) bazen ilk açısta çok gürültülü çalışıyor beklemeye alıp tekrar açtıkan sonra eski haline dönüyör....

1)işlemcinin herzamankinden daha fazla ısınması dolayısıyla da fanın işlemciyi soğutmak için daha çok dönmesi ve zorlanmasından dolayı da fandan aşırı gürültülü bir ses gelebilir.
2) İşlemci fanı aşırı derecede tozlanmış olduğundan fandan gürültülü bir ses gelebilir.

Benim tavsiyem Yeni bir p4 fanı ve birde eğer kasanın fanı yoksa bir kasa fanı almandır. Ha yok ben hiç gürültü istemiyorum diyorsa piyasada sessiz fanlar satılıyor onlardan alıp takabilirsin bilgisayarına kolay gelsin.

CPU veya soğutma fanları 12 v doğru akımla çalışır. Şayet bilgisayarın ilk açılışı esnasında güç kaynağından 12 v değil de 12,5 veya 13 v seviyesinde bir gerilim oluşuyorsa fanın hızlı dönmesine neden olur. bunu nasıl anlarım diyorsan anakart üreticilerinin bir çoğu windows ortamı üzerinden güç kaynağnın gerilimleri,(12v-3,3 v gibi)cpu,anakart sıcaklığı gösteren yazılımlar veriyorlar anakart üreticisinin internet sitesinden bu tür yazılımı indirip kurarsan fanın o anki devir hızını,gerilimini gibi bazı değerleri öğrenebilirsin.buna göre de durumu daha iyi anlarsın.

PC nin içini temizleyin uzun süre kapalı kaldıgında olur bole seyahatte fln içini iyice temizleyin

Bilgisayar fanı açılışta çok hızlı ve gürültülü çalışıyor 220 volt girişindeki bilgisayarın besleme katı olan kısımdaki fan bilgisayarı ilk açarken çok hızlı ve gürültülü bir şekilde çalışıyor bilgisayar açıldıktan 1 yada 2 dakika sonra normale dönüyor 1 yıllık bilgisayar bunu yapıyor kapatıp açınca yine aynı şeyi yapıyor sebebi ne olabilir zararı olurmu
Kasa arkasındaki fan motorunuzun vidalarını ses anında ayar yaparak çöze bilirsiniz.

güzel kardeşim açılışta volttan falan alakası yok,fandan gelen sesin :D ,fan zamanla tozlanma nedeniyle (fan motor bölümünde bobin ile mıknatıs arasına veya arka sekman çevresine biriken toz sebebiyle) balans yapmasından meydana geliyor,birkaç dakika çalıştıktan sonra devrini buluyor ve ses kesiliyor.Eğer beklemek istemiyorsam fana hafifte bir tıkla şölee sesi yine gidecektir...Fanı değiştirmen lazım ama değiştirmeden özce fanın arka bölümünde bulunan marka etiketini kaldır orda bir sekman görüceksin,o bölüme bir damla makina yağı damlat ve üzerini tekrar kapat, işlem tamam....

arkadaşım bir bilgisayarcı olarak sesi kesmen için sana önerebileceğim tek şey su soğutmalı bir sistemdir şayet ses power supplyden geliyorsa piyasada fansız türler var 450 W değerine kadar ulaşabilen bu psular sessiz bir pc için ideal, su soğutmalı sistemlerin fiyatı biraz tuzlu ama baya bir sessizlik sağlıyor. düşünürsen sana yardım ederim: [email protected]

güzel kardeşim açılışta volttan falan alakası yok,fandan gelen sesin :D ,fan zamanla tozlanma nedeniyle (fan motor bölümünde bobin ile mıknatıs arasına veya arka sekman çevresine biriken toz sebebiyle) balans yapmasından meydana geliyor,birkaç dakika çalıştıktan sonra devrini buluyor ve ses kesiliyor.Eğer beklemek istemiyorsam fana hafifte bir tıkla şölee sesi yine gidecektir...Fanı değiştirmen lazım ama değiştirmeden özce fanın arka bölümünde bulunan marka etiketini kaldır orda bir sekman görüceksin,o bölüme bir damla makina yağı damlat ve üzerini tekrar kapat, işlem tamam....

katılıyorum sana :eek:

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri