bilgisayar ethernet girişinden komple arızalandı neden ?

eve yıldırım düşmüş modemin adaptörü yanmış ordan router yanmış ve bilgisayar sanıyorum . bilgisayar düğmeden hiç açılmıyor fakat ethernet soketi takınca iki ışıkta sürekli yanıyor , ana kartmı yandı bilmiyorum bilgisi olan varsa tamir edebilirmiyim , bilgisi olan varsa yazabilirmi ...

falcımıyız yahu :) Tahminime göre ceryan fişi takılan power güç kaynağı yanmıştır

Ethernet kartını çıkarıp bi dene.Olmazsa anakart tüymüştür.

Bilgisayar masa üstü mü, yoksa dizüstü mü?
Yıldırım düştüğü anda güç kablosu prize takılı mıydı? Değilmiydi?

Lütfen bu bilgileri yazabilirseniz ona göre öneride bulunalım.

bilgisayar masaüstü ,yıldırım düştüğü anda pirize takılıydı
yardım edebilirsen sevinirim

Kasanın kapağını aç, bilgisayarının güç düğmesine basarak kasa içerisinde ne gibi bir durum oluyor gözlemle. Özellikle power ve kasa fanlarını incele. Hareket alıyor mu yoksa hiç tepkime yok mu? Eğer hiç tepkime yoksa iyi ihtimalle power (psu) kötü ihtimalle power+anakart gidiktir. Power'ı kontrol etmek için power'ı anakart bağlantılarından söküp soketlerini avometre ile ölçerek bakabilirsin. Tabi öncesinde power'ı büyük soketinden 14.pin(yeşil) ile herhangi siyah bir kablo olan pini kısa devre yaptırarak psu yu start verebilirsin. Şayet psu bu start işleminde hiç fan açmıyor tepki vermiyorsa %99 cavlamış demektir. Kaliteli bir şey ise elektrik bağlantısını kesip içini sök. Cam siğorta varsa siğorta bacaklarını direkliyerek (kısa devre yaptırarak) psu ya tekrar elektrik ver (dikkat et kapağı açıkken çarpılma) eğer çalışırsa siğortayı yenisi ile değiştir. Bu seferde anakart bağlantılarını yapıp dene muhtemelen bilgisayarın açılacaktır. Psu sağlam ama yine çalışmıyorsa anakartın sizlere ömürdür. Bilmem anlattıklarım sorununa çözüm olabildi mi ama izleyeceğin şuan ki en temel yol budur.

pawer kablolarını söktüm iki pini kısadevre yapıp powerın çalışmasını sağladım fanı dönmeye başladı kısacası ve böylece ana kartın gittiğini anladım belkide işlemci birlikte gitmiş olabilir ... yardımlarınız için teşekkür ederim ...

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,828
Son üye
berkayerdem

Yeni konular

Geri