Bilgisayar Özellikleri

AD_EM

Onursal Üye
Onursal Üye
Bilgisayarımda sistem özelliklerine baktığımda;
İntel(R)
Celeron(R) CPU, 2,66 GHz
2,66 GHz, 504 MB RAM yazıyor.

Bilgisayarımın hızından memnun değilim ve donanım konusunda da pek fikre sahip değilim. Hangi özelliklerde bir bilgisayar benim için ideal olacaktır. Tşk...

Bu mesajı yazdığınız özellikteki bir bilgisayardan yazıyorum:). İntelin eski seri işlemcilerindendir. İyi havalandırılmayan bir kasanız varsa 30-35 derece oda sıcaklığında özellikle oyun oynarken işlemci sıcaklığı 60 dereceyi geçer ve fanı çok gürültülü çalışır. Oyun açamadığı ve yaz aylarında kafamı şişirdiği için ubuntu 10.04 kurdum günlük işler için (internet, dvd rip film seyretme, ofis yazılımları) kullanıyorum. HD videolarda veya filmlerde (720p-1080p) tıkanır.

Sizin için hangi konfigürasyonun ideal olduğu bilgisayarda neler yapmayı düşündüğünüze bağlı. "En güncel oyunları tıkanmadan açsın", "HD filmlerde takılmasın", autocad'de matlab'ta render yapacağım kasmasın" gibi bir çok istek çıkabilir. Önemli olan istek ve ihtiyaçlarınızı iyi belirlemek ve bütçenize göre en iyisini almak. Sistem Tavsiyeleri buradan ihtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda seçim yapabilirsiniz. Size tavsiyem "o varken bu da olsun bu varken şu da olsun" deyip ihtiyaçlarınız dışına çıkmayın. Yoksa 1000 TLlik bişi alacakken 2500 TL ile çıkabilirsiniz. Çünkü bu işte sınır yok. Kolay gelsin. Şimdiden hayırlı olsun.

Son düzenleme:
Bu mesajı yazdığınız özellikteki bir bilgisayardan yazıyorum:). İntelin eski seri işlemcilerindendir. İyi havalandırılmayan bir kasanız varsa 30-35 derece oda sıcaklığında özellikle oyun oynarken işlemci sıcaklığı 60 dereceyi geçer ve fanı çok gürültülü çalışır. Oyun açamadığı ve yaz aylarında kafamı şişirdiği için ubuntu 10.04 kurdum günlük işler için (internet, dvd rip film seyretme, ofis yazılımları) kullanıyorum. HD videolarda veya filmlerde (720p-1080p) tıkanır.

Sizin için hangi konfigürasyonun ideal olduğu bilgisayarda neler yapmayı düşündüğünüze bağlı. "En güncel oyunları tıkanmadan açsın", "HD filmlerde takılmasın", autocad'de matlab'ta render yapacağım kasmasın" gibi bir çok istek çıkabilir. Önemli olan istek ve ihtiyaçlarınızı iyi belirlemek ve bütçenize göre en iyisini almak. Sistem Tavsiyeleri buradan ihtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda seçim yapabilirsiniz. Size tavsiyem "o varken bu da olsun bu varken şu da olsun" deyip ihtiyaçlarınız dışına çıkmayın. Yoksa 1000 TLlik bişi alacakken 2500 TL ile çıkabilirsiniz. Çünkü bu işte sınır yok. Kolay gelsin. Şimdiden hayırlı olsun.

üstadın dedikler tamamen doğru. Öncelikle bilgisayarınızda neler yapmak istiyorsunuz, ne amaçla kullanacaksınız ve bütçeniz ne kadar olacak bu gibi bilgileride paylaşırsanız size daha sağlıklı yardımcı olabiliriz..

Bilgisayarımda sistem özelliklerine baktığımda;
İntel(R)
Celeron(R) CPU, 2,66 GHz
2,66 GHz, 504 MB RAM yazıyor.

Bilgisayarımın hızından memnun değilim ve donanım konusunda da pek fikre sahip değilim. Hangi özelliklerde bir bilgisayar benim için ideal olacaktır. Tşk...

Arkadaşlara katılıyorum, ek olarak belirtmek gerekirse, Eğer Intel işlemcili bir sistem düşünüyorsanız, Şu an güncel olarak 3 tip işlemci tipine göre donanım belirlemelisiniz. I3, I5 ve I7 olmak üzere, bunlar temeldeki ayrımınız olmalı, diğer özellikler ise sizin yaptığınız işle orantılı olarak konfigüre edilebilir, anı zamanda bütçenize görede tabiki. Benim temel öğeler için nacizane tavsiyem aşağıdaki gibi olurdu, bu sistemle uzun bir süre ihtiyaçlarını karşılarsın,

-Intel I5 işlemci 2300 veya üzeri
-Anakartta ben Asus tavsiye ediyorum,
-DDR3 4GB RAM veya üzeri
-1GB 256Bit GDDR5 Ekran Kartı veya üzeri
-750GB SATA3, 64MB Cache, 7200Rpm veya üzeri (Kapasiteden ziyade hızına önem ver, kopmle sistemi
-Güçlü bir Power Supply, min.500W Gerçek çıkışlı,

Bundan sonrası senin zevkinle alakalı, Kasa, Monitör, vb... Böyle bir donanım Yaklaşık 1200-1500TL arasıdır. I3 İşlemcili bir konfigürasyon ise 1000TL civarında oluşturulabilir.

yeni bilgisayar toplanacaksa minimum i5 işlemci olmalıdır bence

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri