Bilgisayarın Mac adresi sürekli neden değişir?

Bir donanımın mac adresi asla değişmez. Önemli olan mac adresini hangi donanımdan alıyorsunuz;? Bilgisayarın genel olarak bir mac adresi adresi yoktur, eğer bilgisayarın mac adresini alacağım diyorsanız, ana kartın mac adresini almalısınız. Her donanımın (modemin, ekran kartının, ana kartın, harddiskin, ağ kartının) kendine özgü ayrı mac adresi vardır. Eğer siz modem mac adresini alıyorsanız, başka modemden girince mac adresi farklı görünür.

Selamlar.
Yeni windows 10'lu Hometech bilgisayar aldım. Hani şu hem tablet, hemde bilgisayar olanlardan.
Ama bir sorun var. Bilgisayarı her açıp kapattığımda Mac adresi değişiyor. Zyxell modemimde, güvenlik amacıyla Mac filtresi var. Ama ben bu Mac filtresini bu nedenle deve dışı bırakmak zorunda kalıyorum.
Mac adresi, her açılışta neden sürekli değişiyor? Bunu engellemek için ne yapmalıyım? Bu windows 10'nun bir özelliği mi yoksa?
Şimdiden teşekkür ederim.

Bir donanımın mac adresi asla değişmez. Önemli olan mac adresini hangi donanımdan alıyorsunuz;? Bilgisayarın genel olarak bir mac adresi adresi yoktur, eğer bilgisayarın mac adresini alacağım diyorsanız, ana kartın mac adresini almalısınız. Her donanımın (modemin, ekran kartının, ana kartın, harddiskin, ağ kartının) kendine özgü ayrı mac adresi vardır. Eğer siz modem mac adresini alıyorsanız, başka modemden girince mac adresi farklı görünür.

Sayın kaptan_ ,

Evet normal koşullarda bir mac adresi değişmez. Ancak asla değiştirilemez diyemeyiz. Yukarıda arkadaşımızın sorduğu soruda bahsi geçen konu ağ sistemi ile alakalı yani ağ kartının mac adresi hakkında yorum yapıyoruz. Wireless kartının mac adresini her bilgisayarı açışında farklı olduğunu söylüyor üye arkadaşımız.

Aşağıdaki google aramasında mac adresinin değişimi ile ilgili bir çok yazıya erişebilirsiniz.

https://www.google.com.tr/#q=wireless+mac+adresi+değiştirme

Kolay gelsin.

Mac adres Programsız şekilde değiştirililebilir.Windows 7 ve Xp işletim sistemlerinde bizzat denedim.Windows 10 işletim sistemi kullanıyorum yazmıssınız.Denetim Masası Program Ekle Kaldır sayfasında programların resmini çekip gonderirmisiniz.
Örnek olarak işyerlerinde Bilgi işlem personeli bilgisayarları Server dan Ethernet kartının mac adreslerinde veya ip adreslerinden kısıtlama yaparlar.
Mac adresi değiştirdiğin zaman yada şirkette serbest şekilde int.dolaşan bir mac adresi yazarsan server mac adresinin o bilgisayar olarak görür ve erişime izin verir.

Mac adresi her makinede değişir !
Peki bu mac kayması ne işe yarar ?
Ağınızın içine yabancı birisi girerse kullandığınız mac clone olduğu için asla sizin yerleşik servislerinize ulaşamaz. Günümüzde IPv6 teknolojileri geliştiği için bu mac değişim olayları ortaya çıkmıştır. Sizin ile alakası yoktur. Bağlantınızı sadece IPv4 olarak tanımlarsanız clone mac olsa bile geçersiz olacaktır.

MacUp isimli programla çok rahat değiştirilebiliyor mac adresleri.

Aynı sorun bendede var 30 cihaz var iş yerimde hiç birininki değişmezken bir tanesi beni deli etti :) Fabrika ayarlarına döndürdüm yine aynı kapatıp açtığında farklı bir mac adresi alıyor.

Yazılım yüklenmiş olabilir! MAC bazlı yasaklama ve kısıtlamalar için böyle bir programcık vardı.

Yazılım yüklenmiş olabilir! MAC bazlı yasaklama ve kısıtlamalar için böyle bir programcık vardı.
Makinayı fabrika ayarlarına getirdim açtığımda windows kurulumu ile açıldı başka bir şey kalmadı dosya nede kurulu program

İmkanınız varsa pcı a başka ethernet kartı takıp deneyin, mac adresi değiştiren program olmadığına eminseniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri