Bilgisayarın Com Portuna Buton Bağlamak için Pic Devre ve Yazılım?

diseqc

Üye
merhaba;

Ben forma yeni üye oldum rizede yaşıyorum ismim murat, delphi de bir yazılım geliştirdim şu anda kullanılıyor ancak bu yazılıma uzaktan komut göndermem gerekiyor yani program bir sıramatik 5 mt ötede başka bir oda var orda 2 kullanıcı var yanlarında 2 buton olacak ve butona bastıklarında sistem programdaki ileri butonuna basılmış gibi ilerleyecek delphide com porttan gelen verileri okuyup işlem yapması kolay ancak butona basıldığında bana com porta bir değer gönderecek bir yazılıma ve devreye ihtiyacım var mesala 1. kullanıcı butona bastığında com porta "10" yada "A" yada "1" gibi bir değer göndermesi yeterli bu iş için neden başlamam gerekiyor nasıl yaparım konu hakkında bir bilgim yok elim elektroniği yatkındır eee delphide de program yazıyoruz sanırım assambly dili gerekiyor bunun içinde derleyiciler var sanırım hazır entegre devreleri de var bana yardım edin bir ışık tutana minnettar kalırım yardımlarınızı ivedi bekliyorum hepinize hayırlı günler.

Merhaba
"alp" nicli arkadaşa geçen yıl hazırladığım bir çalışmam,belki işinize yarar.Anlaşılmayan yerler olursa yazın lütfen.Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• alp_PIC_to_PC_videosuz.rar
    29.4 KB · Görüntüleme: 41
kudret abicim merhaba gönderdiğin dosyayı indirdim izledim videonun ilk başında butonları actıkca data okuma yazılımında hangisini açtıysan o yanıyor buraya kadar benim işimi görür lamba yakmasına ihtiyacım yok şimdi bu iş için bana devre şemasını ve hangi parçaları kullancağımı ve comdan ne tür bir veri geldiğini paylaşırsan gerisini yapabileceğimi tahmin ediyorum yardımların için şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin.

gönderdiğin dosya içerisinde devre elemanları ile ilgili bir şema bulamadım baskı devreyi nasıl yapacağımı yazılımı hangi entegreye yüklüyeceğim, kullanacağım devre elemanları ve şemasını gönderirsen yapabileceğime inanıyorum. cahilliğimi maruz gör belkide gönderin benmi göremiyorum bu işi kıvırırsam çok makbule gececek yardımların için şimdiden çok teşekkür ediyorum,

"Dosyadaki şema ve yazılım sadece PIC'ten anahtar kapalı kaldığı sürece PC'ye Hex'31' yani klavye "1" yollar

kudret abicim birde bu basılı kaldığı sürece bir yollar cümlesinden kastın sadece 1 tanemi 1 yollayacak yada bastığı sürece belirli aralıklarla 1 mi gönderecek, eğer basılı kaldığı sürece 1 gönderirse benim için sıkıntı olur butona basılıp bırakana kadar sadece 1 adet değer göndermesini istiyorum yani butona her bastığında 1 sn de basılı kalsa 1 dakikada basılı tutsa com porta sadece bir adet Hex31 gelemsi işimin daha kolay olmasını sağlayacaktır senide uğraştırıyorum hakkını helal et ama bi kıvırırsam sana duacı olurum şimdi den teşşekür ederim...

Merhaba
Arkadaşım,dosyaları inceleyip simulasyon yapıp nasıl çalıştığını görebilmeniz için PC'nizde en az proteus 7.0 versiyonu yüklü olması lazım.Eğer proteus yüklü değil ise haklısınız hiçbir şey göremezsiniz.Anahtar kapalı kaldığı sürece sürekli hex '31' yollar.Anahtarı açınca yollama durur.Önemli bir konu da daha önceden PIC'ler ile basit de olsa herhangi bir uygulama yapmadıysanız bu projede biraz zorlanabilirsiniz,zannedildiği kadar basit bir çalışma değildir.Çünkü PIC,PC ve de ikisi arasında haberleşme söz konusu.PC tarafındaki yazılımınızın dilini bilmiyorum ama PIC'in içindeki yazılım ile sizin PC'ye yazacağınız ara yüz yazılımınızın da uygun olması gerekir.Baudrate,yollanan datanın byte şeklinde okunması vs gibi parametrelerin de uyuşması lazım.Özetle "LEGO" gibi taşların hepsi yerli yerine oturması lazım.Kolay gelsin.

selam bende pc den iki röle sürebilmek kolay kendi bilgisayarıma 4 gırıslı 3 çıkışlı bi devvre yapmıştım hyper termınalden giriş değerlerini görebiliyorum cıkışlarıda klavyeden 1 ve 2 tuşları ile açıp kapata bılıyordum ama yazılım yapmadım vb de rahatca yapabılırsın

bende role suramedım bır tur lu arkadaslar yaa

arkadaşlar mevzu açılmışken ben üniversite öğrencisiyim mause kontrollü kol değil de bilgisayarın yön tuşlarıyla kontrol edilebilen bir uzaktan kumandalı araba ve aynı zamanda görüntü alabilme yeteneği olan bir proje ödevim var piyasada birkaç tane değişik yazılımdan örnekler buldum ama kendim yazdığımda aynılarını istenilen şekilde çalıştıramıyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler....

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,842
Son üye
hpysu

Yeni konular

Geri