Bilgisayarın bataryası yerine regülatörden güç alması için devre

burakvara

Üye
merhaba arkadaşlar devre şöyle bilgisayar batarya sını çıkarıp içindeki şarj devresine pil girişlerine regülatör ile uygun gerilim üreterek şarj kontrol devresi ne verdikten sonra connektörü bilgisayara takıp regülatör ten bilgisayarı çalıştırmayı denedik ama çalışmadı uygun gerilim verildi ama nedeni belli degil çalışmadı nedeni ne olabılır, devre şekli ekte, bu devre bağlı iken ve bilgisayar kapalı iken ayrıca normal adaptoru bilgisayara takıldıgında şarj doluyor işareti gösteriyor ve power tuşuna basınca bilgisayar açiliyor ama tam açılmadan kendini kapatıyor

bunu yapmamızın nedeni bilgisayarın bataryasının ölu olması ve bilgisayara adaptoru bagladık tan sonra pc yi çalıstırınca adaptorun pc yi dondurması yani pc adaptörden şarj konumunda takılık şekilde çalıştırılırken pc nin donması bunu engellemek için ölü bataryayı çıkarıp pc yi batarya girişinden regülatörle çalıştırmak
ama pc çalışmadı nedeni ne olabilir cevaplar için teşekkürler

Ekli dosyalar

• bilgisayar şarj ekran alıntısı.PNG
    bilgisayar şarj ekran alıntısı.PNG
    29 KB · Görüntüleme: 47
Tahminim ,

Eğer çzili şemayı yapıp uyguladıysanız sorun akım çekememektir. Bir bilgisayar çalışma anında ve ilk açılışta yüksek akım çekebilir. Bunu batarya kolaylıkla karşılar. Ancak yapmış oldugunuz devrede kullandığınız regüle entegreleri 800 ma yada en fazla 1 amper ( taş çatlasın ) verebilir.

Yani yaptığınz devre bilgisayarın çalışması için yeterli değildir.

Not : Bu tür bir uygulama bilgisayara zarar verebilir.

Eğer yapabiliyorsanız bataryanın toplam pil çıkışına pil voltajında bir güç kaynağı tapın yani tek voltaj olsun atıyorum 5 hücreli yada 4 hücreli kaç hücreli ise o voltajda bir güç kaynağı ile pili devreden ayırıp bu güç kaynağını bağlayıp çalıştırmayı deneyin.

Arızayı tesbit için deniyorsanız başka bir batarya ile geçici deneme yapın.

Benim eski notebookum batarya olmasada dışarıdan takılan adaptör bilgisayarın çalışmasına yetiyordu. Sizin adaptörünüzde de sorun olabilir kontrol etmenizi öneririm.

Tahminim ,

Eğer çzili şemayı yapıp uyguladıysanız sorun akım çekememektir. Bir bilgisayar çalışma anında ve ilk açılışta yüksek akım çekebilir. Bunu batarya kolaylıkla karşılar. Ancak yapmış oldugunuz devrede kullandığınız regüle entegreleri 800 ma yada en fazla 1 amper ( taş çatlasın ) verebilir.

Yani yaptığınz devre bilgisayarın çalışması için yeterli değildir.

Not : Bu tür bir uygulama bilgisayara zarar verebilir.

Eğer yapabiliyorsanız bataryanın toplam pil çıkışına pil voltajında bir güç kaynağı tapın yani tek voltaj olsun atıyorum 5 hücreli yada 4 hücreli kaç hücreli ise o voltajda bir güç kaynağı ile pili devreden ayırıp bu güç kaynağını bağlayıp çalıştırmayı deneyin.

Arızayı tesbit için deniyorsanız başka bir batarya ile geçici deneme yapın.

Benim eski notebookum batarya olmasada dışarıdan takılan adaptör bilgisayarın çalışmasına yetiyordu. Sizin adaptörünüzde de sorun olabilir kontrol etmenizi öneririm.

akım sornu olmasın diye 2 şer adet regulatörü paralel olarak başladım 5 volt regülatör hericinde çıkış geriliminde degişiklik olmadı 5 volt regülatörü tek bağladım bilgisayar bataryası 6 adet pili 2 şer paralel bağlı şekilde 3 adet 2 li paralel bağlantı birbirine seri bağlantı yapılmıs, ve 4 v 8 v ve 12 v olarak batarya kontrol entegresine baglantısı yapılmış batarya çıkışı 10.8 volt 4400 mA olarak ifade edilmiş ama sorun nerede anlamadım bilgisayarı regulatörden beslerken pc yi çalıştırdma butonuna basıldığında pc hiç bir tepi vermiyor ve bu çalıştırma anında regulatör çıkşlarında hıç bir gerilim düşmesi olmuyor bunun için akım sorunu olmadığı kanatindeyim

Şu bataryanın içinin resmi varmı?

Sadece 3 pindemi çıkış var belki batarya hakkında başka bilgilerde gerekiyordur.

Bu nedenle pilleri söküp yerine güç kaynağı bağlama önerisini vermiştim. Biliyorsunuz pc güç seceneklerine girdiğimizde batarya şarj süresi kalan güç v.s. görünüyor. Yani pinlerin diğerlerinden de data alıyor diye düşünüyorum bu nedenle çalışmıyor bataryayı tanımıyor olabilir.

Sadece yorum yapıyorum kesin net bilgi diyemem.

Şu bataryanın içinin resmi varmı?

Sadece 3 pindemi çıkış var belki batarya hakkında başka bilgilerde gerekiyordur.

Bu nedenle pilleri söküp yerine güç kaynağı bağlama önerisini vermiştim. Biliyorsunuz pc güç seceneklerine girdiğimizde batarya şarj süresi kalan güç v.s. görünüyor. Yani pinlerin diğerlerinden de data alıyor diye düşünüyorum bu nedenle çalışmıyor bataryayı tanımıyor olabilir.

Sadece yorum yapıyorum kesin net bilgi diyemem.
şöyle resmedim resim ekte
batarya kontrol entegresi bataryanin durumu hakkinda veri alis verisi sagliyor ben pil yerine regulator taktim sadece

Ekli dosyalar

• şarj devresi pc.png
    şarj devresi pc.png
    30.9 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
Bir zamanlar bende uğraşıp çalıştıramamıştım.Kimi bataryada basit olarak
+ ve - den hariç iki pin notebookta kısa devre yapıp devreyi tamamlıyor.Kiminde ise sanki seri bilgi aktarımı var gibi.Hepsi değişik.Takipteyim.

İyice emin olmadan kurcalamayın, notebook tüymesin.:)

Pil konnektörü düşündüğün gibi kademeli gerilim içermiyor data ve clock sinyali ile kalan batarya, sıcaklık vb. parametreler izleniyor, laptopa bu şekildeki bağlantı halen zarar vermediyse bu şekilde devam etme! Üreticiye göre yuva farklılık gösterir.
lap1(2).jpg

Pil konnektörü düşündüğün gibi kademeli gerilim içermiyor data ve clock sinyali ile kalan batarya, sıcaklık vb. parametreler izleniyor, laptopa bu şekildeki bağlantı halen zarar vermediyse bu şekilde devam etme! Üreticiye göre yuva farklılık gösterir.
lap1(2).jpg

merhaba ben zaten pil konnektörü nün girişinden baglantı yapmadım pil konnektörüne bağlı olan pil kontrol devresine yani bataryadaki pili pil konnektöründen ayırıp pil yerine regülatör bağladım yani pc ye pili direk girmedim bu durumda pc nin zarar görmesi gibi bir durum oluşmaz yukarıda resimdede ifade etmiştim resimde pc batarya şarj kontrol devresi diye ifade ettiğim sizin yukarıda ifade ettiğiniz resimdeki konnentor oluyor zaten

@burak. bağlantı verdiğim resim karşı tarafın aynısı olduğundan durum değişmeyecek, bu şekilde yapman yanlış zaten laptop açılmamasıyla da kendin şahit oldun, adaptör girişi (pilsiz adaptör ile çalışıyor) zaten yeterli.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri