bilgisayarım kendi kendine kapanıyo açılıyo

ALPX

Üye
selam benim sorunum bilgisyarım kapanıyo açılıyo acaba düğmesindemi sorunvar dügme kablosunu çıkarıyorum anakartan kısadevre yapıp açıyorum sorun olmuyo

o zaman düğme bozuk oluyor yazdığından anlaşılan bu

RAM 'de problem olabilir, çünkü ram'ler kilitlenir. ekran kartındada problem olabilir.

bilgisayar kapalıyken açılıyo kapanıyo gece uyandım bunu yüzünden kendinden açılıyo kapanıyo ramdenmi yapar

Açma kapama butonunu değiştir yada çıkar anakarttan aç.

Fazı veya nötürü psu'dan kesen bir açma-kapama anahtarı eğer psu'nuz üzerinde yoksa(Bazı tasarımlarda bulunmuyor) o zaman tamamen pc kapandığında ya tamamen pc kablosunun fişini prizden çekin veya seri bir açma-kapama anahtarını(4 uçlu,hem fazı,hem toprağı,yani iki hattın,faz ve nötürün her ikisini de kesecek yapıda) psu beslemesinden hemen önce bağlayın.Bazen yeşil kablo-siyah kablonun,pc'deki butonla tetiklenmesini beklemeden de,psu eğer şebekeye tam olarak da bağlıysa,şebekeden gelişigüzel gelen tetikleme sinyalleriyle,nadiren de olsa bu kendiliğinden açılma durumu olabilir.

Sizin pc'nizin kendi kendine açılmasının başlıca sebebinin,bozulan açma-kapama butonunda,belirli zamanlarda istenmeyen bir temas durumundan,psu'nun da şebekeye tam bağlı olmasından,yani psu'ya bağlı kablo fişinin iş bitiminde çekilmemesinden dolayı kaynaklandığını düşünebilirsiniz.

Yeni bir butonla değiştirmeden önce,anakarttaki power-on yazan yere giden kabloları(Butona gelen kabloların anakartta bağlandığı terminal uçlarını),butona vermeden ve devreden çıkardıktan sonra uzatarak,pc'nin dışında elinizle birleştirip bırakarak geçici bir süreliğine pc'nize açma-kapama yaptırabilirsiniz.Butonun yenisini de alıp değiştirseniz,pc'nizi çalışmadığı saatlerde mutlaka fişten çekin veya çekmeyi gerektirmeyecek seri bir anahtarla,faz ve nötürün ikisini birden kesin.Yalnızca nötr kesilip de,faz hattı kesilmeyip psu'ya giderse,şebekeden belirli bir akımı,kendi kendine pc hiç çalışmasa da çekebiliyor buna dikkat edin.Kolay gelsin.

Masaüstü ise tüm parçaları sök . Anakart Da Dahil Sonra Anakartın Kasa Üzerine Montelendiği Delikleri İzole Bant Çek Anakartı Tekrar Oturt İzole Üzerine Montajla. Büyük İhtimal Sorun Ortadan Kalkacaktır..

Benim sonuna kadar desteklediğim bir önerim var bilgisayarın tüm kablolarını anahtarlı bir çoklu prize bağlayın işiniz bittiğinde basın anahtara bitsin gitsin. O kadar çok psu veya anakartı çöpe attım ki inanamazsınız. şebekede pick dediğimiz dalgalanmalar olur yağışlı havalarda yıldırım düşer vesaire .... ,kapat abi prizini anahtardan için rahat etsin ..

Benim sonuna kadar desteklediğim bir önerim var bilgisayarın tüm kablolarını anahtarlı bir çoklu prize bağlayın işiniz bittiğinde basın anahtara bitsin gitsin. O kadar çok psu veya anakartı çöpe attım ki inanamazsınız. şebekede pick dediğimiz dalgalanmalar olur yağışlı havalarda yıldırım düşer vesaire .... ,kapat abi prizini anahtardan için rahat etsin ..
yanlş anlama ama adam demiş bilgisayarm kapanıp açılıyo nedendr sen demişsin çoklu priz tak tüm kablolara prizden kapat ki şimşek vs zarar vermesn alaka kuramadm da ?
ayrıca tüm kabloları izole etmek çözüm olabilir ama öncesnde düğmeyi bi değiştir.

yanlş anlama ama adam demiş bilgisayarm kapanıp açılıyo nedendr sen demişsin çoklu priz tak tüm kablolara prizden kapat ki şimşek vs zarar vermesn alaka kuramadm da ?
ayrıca tüm kabloları izole etmek çözüm olabilir ama öncesnde düğmeyi bi değiştir.
sayın Mesajları en baştan okusaydınız açma kapama anahtarının bozulduğunu yazdığı mesajdan hemen sonra kendi kendine açılıp kapanmalar olduğunu yazmış . Böyle bir arıza genellikle anakart veye psu hatasından kaynaklanabilir. Bilgisayarı kapattıktan sonra kaç kişi fişini prizden çeker ? buda psu ve anakartta sürekli gerilim olmasına neden olur. Şebekedeki bir dalgalanma buna benzer arızalar çıkarabilir. Ben hiçbir arkadaşımın maddi zarara uğramasını istemem o yüzden nacizane fikrimi belirttim. Senin verdiğin öneri mutlaka daha değerli ama daha ikinci mesajda, senin dediğini yazan adamın mesajını tekrar yazmanla alaka kuramadımda ... yanlış anlama ama ...

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,906
Son üye
maniacrelax

Yeni konular

Geri