Bilgisayarım çok yavaş. XP Pro

berrin60

Üye
Arkadaşlar, 3 ay önce bilgisayarıma virüsten dolayı format attım. O günden sonra bilgisayarım çok yavaş çalışmaya başladı. Bir excell veya word dosyasını bile 2 dakika sonra açıyor. Hızlandırmam için ne yapabilirim sizce.

cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

xp professionel
256 ram bellek
40gb hdd
32mb ekran kartı

1. aynı işletim sistemi kullanıyordum. değişiklik yapmadım.
2. sabit diskim tek bölümdü.bu yüzden bütünü formatlanmış oldu. format atarken disk bölümleme yapıp yarı yaıya böldüm.

Bilgisyar yavaşlamalarının bir çok nedeni olabilir. bu yüzden hangi yazılımın nekadar ram nekadar cpu tükettiğine bakmalısınız bunu öğrenmek için ctrl+alt delete tuşlarına basınız ve processes ( işlemler ) bölümünden hangi programın nekadar ne tükettiğini öğrenebilirsiniz ayrıca antivirüs programları bilgisayarı yavaşlatabilir ccleaner diye bir program var gereksiz dosyaları temizler bu programı kullanırsanız bilgisayarınızdan biraz daha performans alabilirsiniz.

bunu anlamak için başlat /çalıştır/msconfig yaz ordan karşına bir ekran çıkacaktır işte orda bilgiayarında
başlangiçta hangi programların çalıştığı bak ve gereksiz olanları işareti kaldır işte orda senin tanımadğın hangi bir exe var ise onu da neyin exe si olduğuna bak EĞER anlayamıyorsan bana yaz bende bakyım nedenini belki ordan bulabiliriz. Belki anti virüs programından kaynaklanıyor da olabilir. Eğer sorun devam ederse windows yüklerken yani fornat atarken senin sürümünü desyeklemeyen bir dosya sisitemi üzerine kurmuşsundur fat16 fat32 ntfs gibi bu durumda sistemin eski bir sistem ise bıos güncellemede düşünülebilir tabii bide sorun donanımdan olabilir hdd falan sen yine bir dene olmazsa ayrıntıya iner sorununu hallederiz bide belli eski formattan kalan görünmeyen atık dosyalarda bu soruna yol açarbilir özetle:gereksiz programları kaldırıp reset at (yukarıda anlattığım gibi) daha sonra başlat donatılar sistem araçlarından disk temizleme ve disk birleşitiricisi kullan bunlarında çok faydası olur sürekli bu işlemleri yapma hdd bozar işte bu işlemleri yap ve bilgisayarı güncelle sorun devam ederse yine konuşuruz kolay gelsin

hanfendi önceden kullandığınız programlardan başka programlar kurduysanız bunun da etkisi olur
yani yeni programlar kendini otomatik açsın,hızlı açsın,internet güncellemelerini takip etsin vs. diye programcıklar var siz görmüyorsunuz ama onlar da azar azar önbelleği meşgul eder yeni programlar yüklediyseniz zaten verdiğiniz bilgisayar özellikleri de öyle gözle görülür büyüklükte bi performans
veremez bence ;D performansı yükseltmek istiyosanız bence
ekran kartınıza olan yükü azaltmanız gerekir bunu da görünüm ayrlarından yapmalısınız
bilgisayarım'a sağ tıklayıp özelliklerden "Gelişmiş" sekmesine geçip performans ayarlarına ordan da görünümle ilgili ayarlara bakabilirsiniz...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri