Beyze akım vermesem bile kollektor emiter arasi akım akıyor

WattMan

Üye
Merhaba arkadaşlar elimde 30 adet bc547 transistör mevcut , anahtar olarak kullanmak istedim ve ledleri bağladım saturasyon noktasına ayarladım ve dikkat ettim beyz direncini çıkarsam bile led açık kalıyordu bende başka bc547 ile denedim gene aynı sonuç ama başta beyze akım vermem gerekiyordu ve akımı kessem.bile açık kalıyordu

Yükselteç olarak denemedik istedim ve q noktası hesaplamaları yaparak dirençlerimi hazırladım
Akim kazancı uzerinden beyz direncini buldum ama katalogdaki degerler gercek hayatta degisir diye collektor base akimlarini bir birini bolerek akim kazancinida buldum ( katalogdaki değer ilede deneme yaptım)

Ve devreyi kurdum dikkat ettim beyze daha dirençleri bağlamadan transistörde ısınma söz konusuydu beyz boşta olmasına rağmen üzerinden akım geçiyordu

Beyz bacağı boşta iken collector akımını ölçtüm ve 41mA olarak gözüküyordu bende transistör arızalı heralde dedim ve elimdeki 30 adet bc547 yarısına kadar test ettim base bacagi boşta olmasina ragmen kollektor emiter arası akım akıyor basta düşündüm base bacağı parazitlerdenmi etkileniyor ama etkilense bile 41mA akım gecirmez diye tahmin ediyorum

Sizce bu durum neden oldu bağlantılar doğru eminim .

20200311_132530.jpg

1) beyz boşta collectore giren akımı ölçüyorum
20200311_132558.jpg

Sonuç beyz boşta olmasına rağmen akım geçiyor

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Farklı bir Breadboardda denedim aynı sonucu aldım
Geçen gün opamp entegrelerimin sahte olduğunu anlamıştım bu transistorleri de aynı tedarikçiden aldım bunlarında sahte olma durumu varmıdır sizce

Fotoğraf tam bir sanat eseri de neyse
beyz boşta bırakılmaz, gnd ye çekeceksin 5k-10k bir dirençle.

Fotoğraf tam bir sanat eseri de neyse
beyz boşta bırakılmaz, GND ye çekeceksin 5k-10k bir dirençle.
Bunun farkındayım denemedik bir durum değil sağdece problemi tam anlamıyla açıklama amaclı boşta bıraktım PROBLEM SAHTE URUNDEN KAYNAKLI sanırım tedarikcimi bir ömür değiştircem

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benimde başımdan kalitesiz transistör olayı geçmişti. Fakat transistörlerin betası düşüktü iade etmiştik. ztx serisi transistördü.

Merhaba, sıkıntının sebebi bu (tin whiskers) olabilir mi?

Bir tane transistörü tinerle / IPA yla temizleyip dener misiniz, şimdiden teşekkürler ;).

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri