Beynimi yakan bir bulmaca

No ve nc kontakli bir role kullanin role bir nc konumunda izin verilen sure boyunca blower calisir ( bu sure sizde 1 dakika ) sure sonunda zaman rolesi konum degistirince blower durur ve sulama pompaniz calisir.

Teknik olarak sorun yok.

Alttaki resimde 1-2-3 isimli terminaller no ve nc kontak cikislaridir. Ornek bir zaman rolesi.

images (4).jpeg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
No ve nc kontakli bir role kullanin role bir nc konumunda izin verilen sure boyunca blower calisir ( bu sure sizde 1 dakika ) sure sonunda zaman rolesi konum degistirince blower durur ve sulama pompaniz calisir.

Teknik olarak sorun yok.

Alttaki resimde 1-2-3 isimli terminaller no ve nc kontak cikislaridir. Ornek bir zaman rolesi.

Ekli dosyayı görüntüle 70605
Hocam bu yöntemde blower durur fakat sulama motoru durmaz yada blower durmaz sulama motoru durur. yanlış mı düşünüyorum. Eğer 24 volt verilmediğinde değişen kontak tam ortada olsaydı belki olabilirdi...
Başlıksız-2.jpg

Dostum siz ,

M cikisina voltaj gelince 1 dakika blower fani 1 dakika sure sonunda sulama pompasi calissin istemiyormusunuz?

M cikisi kesilincede ne bagli ise duracak. Tekrar cikis verince ayni sistem çalışacak yine. Sistemin onune kontaktor koyacqksiniz. M cikis verince kontaktor cekecek. M voltaji kesilince pompa ve blover duracak.

Konu sureli cqlismq oldugu icin guc devresi icin yorum yapmadim.

Bu arada 24 volt ile mi 220 volt ilemi çalışılacak guzel bir kumanda devresi cizmek lazim.

Her valfin icin çalışma süresi öncesi 1 dk süre çalıştırma zamanı verilerek sistem düşünmüştüm .
Valf için örnek 08.00 08.01 blower için ayar 08.02 08.12 10 dk sulama zam için
Sistem.
1 2 3 4 .... nolu bağlantı M değil

Dostum siz ,

M cikisina voltaj gelince 1 dakika blower fani 1 dakika sure sonunda sulama pompasi calissin istemiyormusunuz?

M cikisi kesilincede ne bagli ise duracak. Tekrar cikis verince ayni sistem çalışacak yine. Sistemin onune kontaktor koyacqksiniz. M cikis verince kontaktor cekecek. M voltaji kesilince pompa ve blover duracak.

Konu sureli cqlismq oldugu icin guc devresi icin yorum yapmadim.

Bu arada 24 volt ile mi 220 volt ilemi çalışılacak guzel bir kumanda devresi cizmek lazim.
M çıkışı 24 volt ac veriyor.
Sulama motoru 3 faz 2 hp.
Blower tek faz 1.3 kw

M çıkışı 24 volt ac veriyor.
Sulama motoru 3 faz 2 hp.
Blower tek faz 1.3 kw
Dedigim gibi m cikisina bir kontaktor baglayacaksiniz. Blower e ve pompaya da iki kontaktor. Sadece arada yukarida cizdiginiz gibi blower ve pompa zamam rolesi ile çalışacak.

M sinyali kesildimi kontaktor birakacak sistem duracak.
Her valfin icin çalışma süresi öncesi 1 dk süre çalıştırma zamanı verilerek sistem düşünmüştüm .
Valf için örnek 08.00 08.01 blower için ayar 08.02 08.12 10 dk sulama zam için
Sistem.
1 2 3 4 .... nolu bağlantı M değil

Eger bu plc bu sekilde programlanabiliyor ve bosta ucunuz varsa hic ugrasmayin. Sayin @arkaplan ustadimin dedigi gibi baglayin. Sorun kalmaz ve cok sade calisir.

sonuçta çalışacağı zaman belli eş zamanlı çalışan bir tane zaman rölesi ile yapacaksın sulama başlamadan önce ne kadar süre istiyorsan zaman rölen çıkış verecek bu kadar
Hocam o kadar kolay değil maalesef. Çizim yaptığınızda iş değişiyor. Kafanızda kurduğunuz gibi olmuyor.

Bu konu için entes ile görüştüm. Onlar bile çaresiz kaldı. Bir yöntem önerdiler yöntem şöyle. Çekmede ve bırakmada gecikmeli 2 tane zaman rölesi alınıp o şekilde bağlantı yapabilirsin diyor. Birde 3 faz motoru açıp kapatmak için kontaktör lazım. 3 parça oldu. Ne kadar çok parça o kadar çok sorun demek arıza demek.
Dedigim gibi m cikisina bir kontaktor baglayacaksiniz. Blower e ve pompaya da iki kontaktor. Sadece arada yukarida cizdiginiz gibi blower ve pompa zamam rolesi ile çalışacak.

M sinyali kesildimi kontaktor birakacak sistem duracak.

Eger bu plc bu sekilde programlanabiliyor ve bosta ucunuz varsa hic ugrasmayin. Sayin @arkaplan ustadimin dedigi gibi baglayin. Sorun kalmaz ve cok sade calisir.
Maalesef böyle bir şansımız yok. Bu şekilde motor çalıştığında blower çalışır.

Blower çalışmadan (olmadan ) 3 fazlı motorlu sistemi nasıl calistirdiniz projelendirme yapmanız .

Blower çalışmadan (olmadan ) 3 fazlı motorlu sistemi nasıl calistirdiniz projelendirme yapmanız .
Hocam videodaki gibi zaten kullanmayı düşünüyordum. M çıkışından röle bağlayıp röle de kontaktörü açıp kapayarak sulama motorunu çalıştıracaktım. Tabi kafamda bunlar sahada birşey yok henüz. İşin içine blower girince proje tepetakla oldu

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri