Beton santrali hk?

Ben bir beton firmasında çalışıyorum.Sistemleri ve işleyişini çok iyi biliyorum.Benimde aklımdan geçen böyle bir proje hazırlamak iletişim bilgilerini verirsen birlikte hazırlayabiliriz bu projeyi..
Kısaca şöyle diyebilirim.Mikserin içinde belli saniye beton için gereken malzemelerin karışmasıyla hazırlanan betondur.
1-agrega(kum ,1no çakıl,2no çakıl,taş tozu)

2-Çimento

3-katkı

4-su
Bu bileşenler sırayla
1-agrega
2-çimento
3 su ve katkı
biçiminde mikser içine verilir.
belli saniye karıştırılıp beton durumuna getirir
---------------------------------------------------
iki bölümden bakılabilir olaya tartım işlemleri ve karıştırma,boşaltma
tartımda
1-agregalar en az dört çeşit agrega sırayla belli bir kovaya veya kaba üst üstde alınır.
2.Su yine kilo olarak tartılır
3.Katkı maddeleride
4.çimento da bir veya bir kaç helezon motoru sayesinde bir kabda tartılır
bunlar hazır oldukdan sonra kkarışdırma işlemi için mikserin içine yukarıda verdigim sırayla alınır.
-------------------------------------------
Yani kardeşim en az 4 adet AI ihtiyacın olacak...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
İlgine teşekkür ederim yeterli mesaja sahip olmadığım için msn adresimi msj yollayamadım siz özel mesaj olarak adresini yollarsanız iletişime geçebiliriz...

İlgine teşekkür ederim yeterli mesaja sahip olmadığım için msn adresimi msj yollayamadım siz özel mesaj olarak adresini yollarsanız iletişime geçebiliriz...

valla sdrrr arkadaşım benimde yeterli degil
bende özel mesaj yollayamıyorum.
bu bu forumun inan handikaplarından bir tanesi
yetkililere duyrulur.
orada yazanismim varya onun sonuna hotmail ekle işde sana msn adresim:) görüşmek dilegiyle..

slm srdrrr konyu açalı baya olmuş gelişmelerden haberdar edersen seviniriz umarım forumda paylaşırısn projeyi

slm arkadaşlar ümit ekledim seni umarım kısa zamanda görüşürüz.

evet baybars çalışmalar sürüyor bazı eyleri netleştirince sizlerle paylaşıcam elbette...

valla sdrrr arkadaşım benimde yeterli degil
bende özel mesaj yollayamıyorum.
bu bu forumun inan handikaplarından bir tanesi
yetkililere duyrulur.
orada yazanismim varya onun sonuna hotmail ekle işde sana msn adresim:) görüşmek dilegiyle.

Arkadaşlar eğer sizler özelden mesajlaşacaksanız bu forumun ne manası kalıyor. Buradaki amaç sizlerin yararlandığı herhangi bir konudan diğer üyelerimizinde yararlanmasını sağlamak. Özel mesaj limitine gelince de Eğer yeteri kadar baylaşımcı olursanız tabiki özel mesaj atabileceksiniz. Bu sayı 20 dir arkadaşlar emin olun ki fazla değil.

Arkadaşlar benimde s7-300 ile beton santrali otomasyonu yapmam gerekiyor bitirme projem olarak ama yukarıdaki linklerin hiçbirinden dosya indiremiyorum bunları tekrar upload edebilirmisiniz acaba ya da elinizde santral otomasyonu özellikle algoritması yani bir santralin nasıl çalışması istenir detaylar nelerdir konularında kaynaklar varsa gönderebilirseniz çok mutlu olurum.

Arkadaşlar benimde s7-300 ile beton santrali otomasyonu yapmam gerekiyor bitirme projem olarak ama yukarıdaki linklerin hiçbirinden dosya indiremiyorum bunları tekrar upload edebilirmisiniz acaba ya da elinizde santral otomasyonu özellikle algoritması yani bir santralin nasıl çalışması istenir detaylar nelerdir konularında kaynaklar varsa gönderebilirseniz çok mutlu olurum.

akıs diagramını ekte veriyorum Scada olarak wincc mi kullanıcaksın yoksa delphi yada benzeri bir scadamı
sinyallere gelince üç adet tartım için analog girişe ihtiyacın var yada siemensin swarex loadcell tartım kartları var hangisini kullnıcaksın
motorlar , klapeler ve vanalar için digital input ve outputlara ihtiyacın var öncelikle bunun sayısını belirleyip I/O kartlarını seçmen gerekecek scada ve yazılım ile ilgilide yardımcı olurum kendi yaptığım s7300 ve wincc yazılımlarım ve resimlerim var kolay gelsin

Dosya, dosya paylaşım sitesinden silindiği için link kaldırıldı.

Çok teşekkür ederim erdi001. Benim hem delphi ya da visual basic ile bir pc yazılımı hemde wincc ile bir scada yazılımı yapmam gerekiyor.İnternetten beton santrali yapan firmaların sistemlerini inceledim.Benim plc yazılımını ve onunla bağlantılı olarak wincc ve pc yazılımlarını yapabilmem için sistemin tam olarak nasıl çaılştığını anlamam gerekiyor.Temel olarak agrega,çimento,su ve katkı maddelerinin mikser içerisine alındığını burada belli bir süre karıştırılarak kamyonlara aktarıldığını biliyorum.Ağırlık ölçümleri için load celler kullanılıyor.Bazı sistemlerde nem ölçerler kullanılıyor ama detaylı algoritmayı tam olarak bilemiyorum.Örneğin agregalar tartılırken havada kalan miktarın tartımı için değişik bir yöntem kullanılıyor galiba bunu tam anlayamadım.Yani bana çalışan bir beton santralinin detaylı bir algoritması gerekiyor programları yazabilmem için.Bu konuda yardımcı olabilirsen çok mutlu olurum.

Ayrıca operatör sistemi nasıl kullanıyor.Örneğin çimento,su,agrega,katkı maddelerinin oranını ayrı ayrımı giriyor yoksa sistemde karışım çeşitleri kayıtlı olarak bulunuyorda bir karışım türü seçildiğinde tüm maddelerin oranları otomatik olarakmı belirleniyor.Karışım miktarları için bir alt limit ve üst limit koymak gerekiyormu.Vibratörler nerelerde kullanılıyor ve vibratörler periyodik aralıklarla standart olarakmı çaılışıyor yoksa vibratörlerin çalışma süreleri operatör tarafındanmı belirlerniyor.Özetle sistem çalıştırılırken neler operatörün kontrolünde neler otomatik ve tartımların yapılış sıraları karıştırma süreleri nasıl ayarlanıyor.Birde örneğin miksserin kapasitesi 10kg iken 45kg lık bir karışım yapılmak istendiğinde operatör tarafından 45kg girilip sistem otomatik parçalara ayırarakmı yapıyor yoksa sırasıyla 10 ar kglık parçalar halindemi girmek gerekiyor.Yani daha öncede söylediğim gibi bir beton santrali tam olarak nasıl çalışır bunu öğrenmek istiyorum.Teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Neden scadayı 2 ayrı programda yapman gerekiyor sadece wincc de yapman yada delphide yapman yani ikisinden birinde yapman yetmezmi? scada için benim önerim wincc dir delphide de yapılır ama tamamını benim hazırlamam gerekir bunun sana bir yardımı olmaz bu yüzden wincc de hazırlayacak gibi düşünelim derim ben

plc yazılımına gelince hazır bir algoritma çizimi yok elimde fakat algoritmayı adım adım çalışma sırası ile yazarım bunun yanında algoritma dışında kantar kalibrasyonları içinde plcde ve scadada yazlımlar gerekiyor bunun nasıl yapılacağını formüllerinide kısaca anlatırım senin ne kadar süren var ona göre ben fırsat bulduğumda gerekli olacak bütün bilgileri sana aktarırım

beton santralini yapman gerekiyormu yoksa sadece program ve çizimlerle sunum şeklinde ödev olarakmı kullanacaksın

Ayrıca operatör sistemi nasıl kullanıyor.Örneğin çimento,su,agrega,katkı maddelerinin oranını ayrı ayrımı giriyor yoksa sistemde karışım çeşitleri kayıtlı olarak bulunuyorda bir karışım türü seçildiğinde tüm maddelerin oranları otomatik olarakmı belirleniyor.Karışım miktarları için bir alt limit ve üst limit koymak gerekiyormu.Vibratörler nerelerde kullanılıyor ve vibratörler periyodik aralıklarla standart olarakmı çaılışıyor yoksa vibratörlerin çalışma süreleri operatör tarafındanmı belirlerniyor.Özetle sistem çalıştırılırken neler operatörün kontrolünde neler otomatik ve tartımların yapılış sıraları karıştırma süreleri nasıl ayarlanıyor.Birde örneğin miksserin kapasitesi 10kg iken 45kg lık bir karışım yapılmak istendiğinde operatör tarafından 45kg girilip sistem otomatik parçalara ayırarakmı yapıyor yoksa sırasıyla 10 ar kglık parçalar halindemi girmek gerekiyor.Yani daha öncede söylediğim gibi bir beton santrali tam olarak nasıl çalışır bunu öğrenmek istiyorum.Teşekkürler.

operatörün sistemi nasıl kullandığınıda anlatayım sana reçete dediğimiz daha önceden hazırlanmış malzeme tipleri ve kgları girilmiş bölümden operatör reçete seçimi yapar ve batch dediğimiz kaç mikser mal alacağı sayısını girer buna göre sistem malları çeker batch sayısı kadar sistem o maldan hazırlar

vibratörlere gelince vibratörlerin amacı mal akısı olmadıgı soguk ve yagıslı havalarda malın akısını saglamak için kullanılırlar ve bunlar tamamen manuel olarak opertörün kullanımına verilir bular agrega bunkerindeki 4 gözde agrega ara bunkerde çimento silolarında ve çimento kantarında olurlar yada tercihe göre kullanılmayadabilir.

tartım sırası tamamen algoritmada ayarlanıyor karıştırma süresi scadadan operatör tarafından giriliyor mikserin dolu yada boş olduğu mikser alt kapağının switchlerinin durumu gözlenerek karar veriliyor buda plc algoritması içinde ayarlanıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri