Beton santrali hk?

Merhaba ustalar.Verdiğiniz bilgiler ve yardımlarınız sayesinde bazı şeyleri netleştirdiğimi sanıyorum ve aklımdakileri sizlerle paylaşmak istedim.Tecrübeleriniz ile eksiklerimi tamamlamanızı rica ediyorum.

Öncelikle;

Çimento silosu için,
-2 adet seviye sensörü(D.input)
-doldurma için 1 output
-tartıya taşımak için silo alt vanası ve helezon için 2 output
-çimento tartı için 1 analog input ve karıştırıcıya göndermek için alt vana yani 1 output

Su Silosu için,
-2 adet seviye sensörü
-doldurma ve aktarma için 2 pompa yani output
-tartım ve karıştırıcıya aktarmak için altvana yani 1 analog input ve d. Output

Agrega için(kum+çakıl),
-2 şer tane seviye sensörü 4 input
-2 tane altkapak için output
-tartım için 1analog input
-Agrega taşıma bandı için 2 adet output.
Eksiklerim,hatalarım nelerdir yazarsanız sevinirim.erdi001 yollamış olduğun şekle sadece su silosu ilave yaptım(belki çıkartabilirim).allforum sizinde santralin çalışması hakkında anlatııklarınız faydalandım.Siemens s7-200 cpu224 kullanmayı düşünüyorum.Söz sizde:)

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
mikser alt kapagı içinde 1 adet output , motor çalısıyor , arıza bilgileri için 1er digital input , vanaların acık kapalı bilgilerine birer digital input ekle digital ve analog sayını buna göre hesapla ve cpu224 e buna göre ek kart ekle yanlız önemli bir sıkıntı var s7200 e Scada yapmak oldukça zordur daha önce bunun için bir komponent satın alarak bir arkdaşa scada yapmıştım farklı bir uygulamada. ama yinede bir bakayım baska nasıl olabiliyor. ben delphi kullanmıstım baska ne kullanılabilir bir bakmam lazım, wincc flexble ile çalısabilir belki dediğim gibi sende bir scada programını araştır sonradan sıkıntı olmasın s7300 deseydin aklımda oldukça kolay olabilecek bir scada yapısı vardı neyse kolay gelsin scada ile ilgili bir önerin varsa onuda belirt

slm erdi001 kontrolör olarak cpu 224xp +em235 anlog modül gerekirse DIQ kullanabilirim.wincc ile yapcam büyük ihtimal.Labaratuara bi bakmam lazım eğer s7 300 için analog modül varsa s7 300 cpu314 kullanırım daha da ii olur benim için.

peki bir scada projesi gerçekleştiriken hangi basamakları izliyosunuz? Yani tabiri caizse bu işin bir raconu varmıdır:)

Merhaba ustalar.Verdiğiniz bilgiler ve yardımlarınız sayesinde bazı şeyleri netleştirdiğimi sanıyorum ve aklımdakileri sizlerle paylaşmak istedim.Tecrübeleriniz ile eksiklerimi tamamlamanızı rica ediyorum.

Öncelikle;

Çimento silosu için,
-2 adet seviye sensörü(D.input)
-doldurma için 1 output
-tartıya taşımak için silo alt vanası ve helezon için 2 output
-çimento tartı için 1 analog input ve karıştırıcıya göndermek için alt vana yani 1 output

Su Silosu için,
-2 adet seviye sensörü
-doldurma ve aktarma için 2 pompa yani output
-tartım ve karıştırıcıya aktarmak için altvana yani 1 analog input ve d. Output

Agrega için(kum+çakıl),
-2 şer tane seviye sensörü 4 input
-2 tane altkapak için output
-tartım için 1analog input
-Agrega taşıma bandı için 2 adet output.
Eksiklerim,hatalarım nelerdir yazarsanız sevinirim.erdi001 yollamış olduğun şekle sadece su silosu ilave yaptım(belki çıkartabilirim).allforum sizinde santralin çalışması hakkında anlatııklarınız faydalandım.Siemens s7-200 cpu224 kullanmayı düşünüyorum.Söz sizde:)

Çimento silosu için dolumu sen yapmazsın. Çimento fabrikadan Silobus denilen tırla gelir. siloya manuel olarak kompresör aracılığıyla doldurulur. yani silo dolum için çıkış gerekmez. ayrıca silo ile helezon arasındaki klapeler manueledir. bu klape normalde sürekli açıktır. çimento tartmak için sadece helezonu çalıştırman yeterlidir. kısacası çimento için.
2 seviye inputu
1 dolum çıkışı
1 boşalrım klapesi için çıkış yeterlidir.

Su dolumu ilede ilgilenme tankta şamandıra varmış gibi düşün. tank dolunca şamandıra su dolumunu manuel olarak keser.

ekleyeceklerim bunlar. sisteme biraz daha şekil verdikten sonra bizimle paylaşırsan, yine yardımcı oluruz. kolay gelsin

Evet srdrr scadanın olusturma prosedürü vardır. bunun için genelde bir akıs semasından faydalanılır bu akıs semasında kullnılan ekipman için tagler verilir. bu tagler daha sonra programı ve scadayı yaparken kullanılır örnek motor için m001 klape için k001 gibi bundan sonra ise I/O listesi olusturulur ve bu liste ile her bilgi adreslenerek program yazarken kullanılır. scada hazırlanırken eger çok ayrıntılı bir program olmayacaksa bir ana sayfa bir parametre sayfası bir recete sayfası ve kalibrasyon sayfası gibi bir kaç sayfa hazırlayarak bütonlarla bu sayfaları acıp kapatma yaparak scadanın anlasılır ve kolay olması saglanır. simdiden sana kolay gelsin yardım gerekirse yardımcı olmaya calışırım.

Hiç bir ürünümüzde indirim yapmadığımız halde, forumun bu bölümünde ki yazılarınızdan dolayı.
WinTr scada ile ilk beton santralı uygulaması yapana çok çok büyük bir indirim uygulanacaktır. 256 tag ve altı için sadece dongel ücreti alınacaktır.

Sayın fultek_salih ilginize teşekkür ederim.TEz hocamda winnc aldım projeyi onunla yapacam.

Wincc ile tez hazırlamak ve çalışır halini görmek için WinCC_V60SP2 yeterlimi.

wincc runtime,SQL lazım mı?:Teşekkürler...

WinCC V6.0 kurmadan önce MS SQL serveri pc ni kurman gerek aksi takdirde winCC kurulumu başlamaz. WinCC v6.0 kurduktan sonra yaptıgın scadanın çalışır halini görebilirsin. Tabi S7 PLCsim ile haberleştirmen gerek WinCC yi. Forumda arama yaparak PLCsim ile WinCC nin haberleşmesi için yapılması gerekenleri görebilirsin..

aga bu dosyayı yeniden upload etsen çok makbule geçicek.

o dedin beton ödevi beimde ödevimdi elimde hazır yapılmış var istersen verem msn artı başka skada işleride yapılır :)

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri