Beslemesiz subwoofer filtresi hakıkında

kado000

Üye
arkadaşlar elimde elektronik devre uygulama kitabı var.2 yollu pasif filtre devresi var.

acaba 130w 4 ohm subwoofera bağlasam(okadar güzel değil subwofer) sonuç alırmıyım.beslemesizya o yüzden sordum.genelde normal beslemeli bile pek tutlmuyor ama adamlar koymuş devreyi bende dedim belki güzeldir bi soruyum dedim.yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden teşşekürler

NOT
Subwoofer kendi yaptığım kabin içinde duruyor
30w lık anfi var (tda7377)

bobinler

merhaba anfiler bilindiği üzere watt'a bağlıdır yani pasif bir anfi bile olsa giriş gücünü yüksek tutarsan çıkışını o kadar güçlendirmiş olursun yanlış anlamadıysam tda7377 ile 2*30 wattlık stereo bir anfi yapmışsın kitapta bulduğun beslemesiz olan bu filtre senin anfi gücünle eş değer nitelikte olur yani anfinin çıkışını ne kadar ise bu filtrenin gücüde o olur ...

umarım işine yarar bir bilgidir.

bilgi açısından anladım demek istediğinizide bobin sarması zor geldi.galiba beslemeli filtrelere yönelcem

beslemeli filtrelerde 4558 veya TL072 opamp'ını önerebilirim . (iki opamp'ta simetrik 12v besleme ile çalışmakta )

Beslemesiz ve beslemeli farklı mantıkla çalışıyor, pasif filtreler zaten kullanılır... Aktif devre eğer sadece alt frekansları güçlendirip üst frekansları geçiriyorsa yaptığı iş zaten pasif filtre ile aynı değil demektir... Kullanılan ismi active crossover ve passive crossover...

Temel mantık bas hoparlörüne tiz, tiz hoparlörüne bas ve üst-orta seslerin gitmemesi...

arkadaşlar elimde elektronik devre uygulama kitabı var.2 yollu pasif filtre devresi var.

acaba 130w 4 ohm subwoofera bağlasam(okadar güzel değil subwofer) sonuç alırmıyım.beslemesizya o yüzden sordum.genelde normal beslemeli bile pek tutlmuyor ama adamlar koymuş devreyi bende dedim belki güzeldir bi soruyum dedim.yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden teşşekürler

NOT
Subwoofer kendi yaptığım kabin içinde duruyor
30w lık anfi var (tda7377)

bobinler

elinizdeki filtre devresi,aynı kabin içinde kullanılan 2 farklı hoparlör türü, mid bass ve tweeter hoparlörler için tasarlanmıştır.tek kablo üzerinden gelen, low ve high frekansları ilgili hoparlöre filter eder.amaç,bass hoparlöre tiz seslerin,tiz hoparlöre bass'ların gitmesini engellemektir.doğru hoparlöre doğru frekansları filtre etmekten başka, sese katkısı yoktur.ektra bir beklentiye girmeyin.

L1 ve L2 indüktörlerin sargı işini gözünüzde çok fazla da büyütüyorsanız,eskiden beri birçok müzik setinin 2 yollu kabinlerinde ve oto müzik sistemlerinin,yine 2 yollu hoparlörlerinde uygulanan,nispeten daha basit ve pratik bir yöntemi de kullanabilirsiniz.Orta bas hoparlörlere direkt olarak amfi çıkışı bağlanırken,twitterlere ise seri olarak kutupsuz birer 10 mF elektrolitik kondansatör bağlanırsa,yalnızca bas sesler middle bas hopörlere gider,yalnızca tiz sesleri geçiren bu elektrolitik kond.le de,basit bir crossover yöntemiyle,beslemesiz,kabinde iki farklı yola ayrılmış olur.Piyasada eskiden beri satılan pek çok müzik seti,sistemde bu şekilde 2 hoparlör yolu ayrılır.Non-polar(Kutupsuz) elektrolitik kond. bulamazsanız eğer,2 kondansatörün + ucu,+'ya gelecek şekilde birbirine seri bağlanırsa,yine kutupsuz bir tek elektrolitik kond. elde edilir.Ama kapasite yarı yarıya düşeceğinden,bu durumda seri bağlarken de,2 kat daha fazla kapasiteli olanı seçilip bağlanmalı.Örneğin 20 mF'lıklar seri bağlanırsa,bu bağlantıda 10 mF değerinde kapasite yine ayni şekilde elde edilir.Kolay gelsin.

peki burdaki bobinleri kaç spir saracağız.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri