benzinli 4.5 kva lık jenaratörü otomatik yapma hk yardım.

adidas19

Üye
KEYİFLİ FORUMLAR.
ELİMDE 4.5 KVA LIK KL 5500E MODEL MARŞLI VE JİKLELİ BİR JENARATÖR VAR.BUNU ELEKTRİK KESİLİNCE DEVREYE SOKMAK, ELEKTRİK GELİNCE DURMASINI İSTİYORUM.TRASFER PANOSU İHTİYACIM VAR AMA KAFAMI KURCALAYAN JİKLE VE JENARATÖRÜN MONOFAZE OLUP BİNANIN TRİFAZE OLMASI.
BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN AŞILARIN BOZULMAMASI İÇİN A SINIFI NOFROST BUZDOLABININ SÜREKLİ ÇALIŞMASI.BU JENARATÖRÜ SADECE BUZDOLABINA DA BAGLAYABİLİRMİYİZ TRASFER PANOSUYLA.BU KONUDA FORUM İÇİNDE ARAŞTIRMA YAPTIM AMA TAM ÇÖZÜM BULAMADIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba 4.5 kVA'lık jeneratör için transfer panosu dizayni ve akabinde sadece buzdolabının sürekli çalışabilmesini sağlamak kanımca çok da gereksiz olur,elektrik kesildiğinde çok gereksiz yakıt harcanması da belki bunun bir cabası olabilir.

Tıpkı ups gibi çalışan güneş (solar) enerjide veya genel amaçla da kullanılan yeni nesil inverterler vardır.Buzdolabının veya çok yakınında çalışması gereken lambaların da o anda yanmasını, buzdolabından önce devreye bu inverter, ayni ups (Kesintisiz güç kaynağı) gibi bağlanarak bu sürekliliği (kesintide bu aşıların hiç bozulmaması gibi) sağlanabilir.

Pc için kullanılan ups'ler buzdolabı tam çalışırken (Demerajda,kalkınmada) bazı geri sinyalleri (parazitleri) vermeleri yüzünden bu normal ve nispeten daha ucuz olan ups'ler hiç çalışmayıp hasarlanabilir.Bu yüzden ups yapısındaki bu özel inverterleri buzdolabı gücünün 2-3 katı fazlasını (Aydınlatmanın da kesintisiz kalacağı düşünülüp) seçebilirsniz.Benim şahsi fikrim jeneratör yerine ups gibi çalışan inverterler yönündendir.Ups'de olduğu gibi inverterin akü şarj devresi bu amaçla kesintide kullanılan bir aküyü sürekli şarjda da (Kullanıma tam hazır) tutabilecektir.Kolay gelsin.

KEYİFLİ FORUMLAR.
ELİMDE 4.5 KVA LIK KL 5500E MODEL MARŞLI VE JİKLELİ BİR JENARATÖR VAR.BUNU ELEKTRİK KESİLİNCE DEVREYE SOKMAK, ELEKTRİK GELİNCE DURMASINI İSTİYORUM.TRASFER PANOSU İHTİYACIM VAR AMA KAFAMI KURCALAYAN JİKLE VE JENARATÖRÜN MONOFAZE OLUP BİNANIN TRİFAZE OLMASI.
BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN AŞILARIN BOZULMAMASI İÇİN A SINIFI NOFROST BUZDOLABININ SÜREKLİ ÇALIŞMASI.BU JENARATÖRÜ SADECE BUZDOLABINA DA BAGLAYABİLİRMİYİZ TRASFER PANOSUYLA.BU KONUDA FORUM İÇİNDE ARAŞTIRMA YAPTIM AMA TAM ÇÖZÜM BULAMADIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM.

Sayın @adidas19 lütfen msj yazarken tüm yazdıklarınızı büyük yazmamaya özen gösterelim.

Merhaba 4.5 kVA'lık jeneratör için transfer panosu dizayni ve akabinde sadece buzdolabının sürekli çalışabilmesini sağlamak kanımca çok da gereksiz olur,elektrik kesildiğinde çok gereksiz yakıt harcanması da belki bunun bir cabası olabilir.

Tıpkı ups gibi çalışan güneş (solar) enerjide veya genel amaçla da kullanılan yeni nesil inverterler vardır.Buzdolabının veya çok yakınında çalışması gereken lambaların da o anda yanmasını, buzdolabından önce devreye bu inverter, ayni ups (Kesintisiz güç kaynağı) gibi bağlanarak bu sürekliliği (kesintide bu aşıların hiç bozulmaması gibi) sağlanabilir.

Pc için kullanılan ups'ler buzdolabı tam çalışırken (Demerajda,kalkınmada) bazı geri sinyalleri (parazitleri) vermeleri yüzünden bu normal ve nispeten daha ucuz olan ups'ler hiç çalışmayıp hasarlanabilir.Bu yüzden ups yapısındaki bu özel inverterleri buzdolabı gücünün 2-3 katı fazlasını (Aydınlatmanın da kesintisiz kalacağı düşünülüp) seçebilirsniz.Benim şahsi fikrim jeneratör yerine ups gibi çalışan inverterler yönündendir.Ups'de olduğu gibi inverterin akü şarj devresi bu amaçla kesintide kullanılan bir aküyü sürekli şarjda da (Kullanıma tam hazır) tutabilecektir.Kolay gelsin.
üstat kare dalga çalışan ups ler buzdolabı ile çalışmaz.
demeraj olark buzdolabı çok bir şey çekmez. 4 kw bence yeterli gibi. asıl demerajı çamaşır makinesi gibi aletler çekiyor.
benzinli jeneratörler de zaten sinüs dalga çalışır. ama 50 60 hz de üretmesi lazım bu sinyali. yoksa yine buzdolabı sorun yaştabilir.
evet o şekilde otomatik çalşacak düzenekler sanırım var. ama ben bilmiyorum.
ters sinyal için de emi filtre kullanabilir arkadaş. bunun için kalınca bir ferrit nüveye Şebeke kablosunu açarak 25 er tur yapabilir 400 volt 470 uf mi ne kapasitörle filtreleyebilir. bu durumda da çok bir sakat durum oluşmaz. ama dediğim gibi buzdolapları uygun frekansda sinüs ister. aksi taktirde çalışmazlar çalışırlarsa da motor aşırı akım çekip kendini yakabilir.

Evet,ups gibi çalışan inverterler derken (Sıradan modifiye çıkışlı ups'ler zaten hiç olmaz!,ben bizzat acemice deneyip buna da şahit oldum,aşağıda bunu anlatacağım) ben de zaten tam sinüs çıkışlı olanlarını kastetmek istemiştim.Modifiye sinüs (yalancı sinüslü) olan inverterler bir sorun çıkartabilir,bu doğrudur.Paraya kıyıp gerçek sinüs inverter tecihini bu buzdolabını sağlıklı çalıştırmak için mutlaka da yapmalıdırlar.

Ben evde tuçmatik lite 650 ups'yi (1 PC için) ilk satın aldığımda buzdolabına, kullanma talimatını hiç doğru dürüst okumadan bağlamıştım, 5-6 sene öncesinde çok hatalı olarak,itiraf ediyorum bunu.Ups'deki kuru akü buzdolabının arkasından gelen sıcak hava ve bu dar alanın havasız ortamı yüzünden kısa sürede arızalandı.Destek süresi pc için 15-20 dk. iken 4 dak.'ya kadar düştü,servise de bu yüzden götürdüm zaten.Allah'tan garanti süresi bitmemişti de servisteki adamlar garanti süresinde sanki pc ile kullanılmış gibi ücretsiz olarak bu 12 volt,7 amper kuru aküyü değiştiler,para ödemedim bu değişim için.Aslında hata tamamıyla de benimdi.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Son günlerde büyük punto harflerle mesaj yazan üyelerin sayısında oldukça,yani hatırı sayılır ölçüde bir artış da gözleniyor.Dalgınlıkla mı yoksa yazdıkları veya yardım isteyerek destek aldıkları bu konuya daha iyi odaklanılsın diye mi böyle yapılıyor,bunu anlamak biraz güçtür.

Tüm yeni üyelerin bu konuya özellikle de özel dikkat göstermelerini,bu konuda forum kurallarını ilk başlangıçta (Yazıya başlamadan hemen önce) okumalarını rica edeceğim.Kolay gelsin.

Son günlerde büyük punto harflerle mesaj yazan üyelerin sayısında oldukça,yani hatırı sayılır ölçüde bir artış da gözleniyor.Dalgınlıkla mı yoksa yazdıkları veya yardım isteyerek destek aldıkları bu konuya daha iyi odaklanılsın diye mi böyle yapılıyor,bunu anlamak biraz güçtür.

Tüm yeni üyelerin bu konuya özellikle de özel dikkat göstermelerini,bu konuda forum kurallarını ilk başlangıçta (Yazıya başlamadan hemen önce) okumalarını rica edeceğim.Kolay gelsin.

Eski tarihli üyeyim.Sadece aktif değildim.İlk üyelik esnasında okuduğum forum kurallarını hatırlamayıp denetlemeye girilecek olmasının verdiği stres ile büyük yazdım.

KEYİFLİ FORUMLAR.
merhaba bu konuda tecrübeli birisi olarak size yardımcı olabilirim
bende aynı durumdan muzdarip olan sarıyer bahçeköy sağlık ocağı yapmıştım
tam 3 yıl yanlış değilsem oldu tek sorun olamadı
zannettiğin gibi cikte olayı çok zor değil aslında çok basit bir işlemdir
araçlarda kulanılan kapı otomatiği tofaşlarla özellikle elektrikli 12 v bu iş için bulunmaz kaftan
elektrikçi isen daha fazla konuyu açmama gerek yok zannedesrsem eğer yardım gerekirse buradan yardımcı olmaya çalışırım

Merhabalar. Bu jigle meselesi nasıl olacak ? Anahtara devre yaparız sorun değilde calistiktan sonra jiglenin geri çekilmesi lazım durduktan sonra ittirilmesi lazım. Tecrübe eden varmı ?

Merhabalar. Bu jigle meselesi nasıl olacak ? Anahtara devre yaparız sorun değilde calistiktan sonra jiglenin geri çekilmesi lazım durduktan sonra ittirilmesi lazım. Tecrübe eden varmı ?
Jiklenin ileri geri mesafesini bilemiyorum. Selenoid röle yada oto kapılarının açma kapama yapan (piyasadaki adı motor diye anılıyor ) en ucuzundan alıp denenebilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri