ben yaptım oldu kombi regulatoru taktım dalgiç panosuna

tekin126

Profesyonel Üye
merhaba arkadaşlar elektrik konusunda uzman arkadaşların fıkrını almak ıstıyorum aslında sorunum çozuldu gıbı ama elektrik konusunda uzman değılım fikirlerınızı almak ıstıyorum arazıde dalgiç motor panolarında sık sık yüksek gerılım sıgortası atar buda panoda yarı ıletkenlı cihazlar faz koruma zaman rölesi ssr röle ve benım taktığım GSM modullu uzaktan kumanda benım kumandada bu gıbı arızaları önlemek için panoların kumanda gerılımını kombı regülatör uzerınden gırış yaptım voltaj dalgalanmaları fılan kesıldı sorunum çozuldu kafama takılan bu kombi regulatoru okadar pahalı bışey değıl panolarda neden kullanılmaz arazıde her gıttığım pano etrafı çopluk gıbı yarı ıletkenlı cıhaz dolu arızalı voltaj dengesızlığınden bu arızalar kombi regulatoru sorunu kökten çözdü bir yıldır deneme amaçlı taktığım yer var ne panoda arıza çıkıyor nede benım cihazda bu regulatorun benım farkına varmadığım zararlı bır yanı varmı kafama takılan soru bu elektrik konusunda uzman arkadaşlar konuya açıklık getırırse sevınırım

Anladığım kadarıyla izah edeyim,
siz sadece kumanda devresine kombi regülatörü kullanmaktan bahsetmişsiniz. Gerilimin çökmesi sigorta atması (Yüksek gerilim sigortası kısmını anlamadım!) gibi hususlar güç devresi ile alakalı. Voltaj dalgalanmalarının çözülmesinin kumanda devresine voltaj regülatörü bağlamak ile bir alakası olmadığını düşünüyorum. İlk devreye girme anında düşen gerilimden kumanda devreside etklenip kontaktörü bıraktıracak kadar gerilim düşüyorsa ayrı mesle, böyle bir sorun Şebeke geriliminden yada besleme kablo kesiti yetersizliğinden kaynaklanabilir.

Son düzenleme:
Tekin hocam gsm ile kumanda ediyor kendi cihazina baglamıs regulatörü

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

merhaba benım gözlemledığım yüksek gerılım demıyelımde yüksek voltaj anlık yarı iletkenlı örnek transistor entegre vs olan cihazlarda hasara yol açıyor arazıde panoların etrafı çopluk gıbı zaman rölesı faz koruma rölesı SSR röle arızalı atmışlar arıza kaynağını araştıran yok bence ben araştırdım kombi regulatoru taktım kumanda gerılımıne sayın yaşlı uzman bahsettığınız gıbı motor ilk kalkışta kabloların yeterlı olmadığından kaynaklanıyor dedığınız gıbı ekserı kontaktor bırakıyor ama benım yaptığım değişiklıkte böyle bışey yok ikincisi yüksek gerılımde sıgorta atınca anlık trafo yuklenmesınden dolayı AC220 voltaji 270-280 voltu buluyor bir örnek benım cihazımda koruma amaçlı bir malzeme kullandım 4000 volt a kadar koruma yapıyor ama arazıde şimşek çaksın veya yüksek gerılım sıgortası atsın koruma delınıyor bunu önlemek için kombi regulatoru taktım sorun yok ama konuya tam hakım olmadığım için konu uzmanının goruşunude almam benı rahatlatacak

Süleyman usta regülatör yavaş yavaş gerilimin yükselip alçaldığı yerlerde iş görebilir ama ani dalgalanmalarda regülatör kendini dahi koruyamaz.Kumanda devresi için ise tabiki düşünülebilir fakat öncelikle gerilim düşmesinin veya yükselmesinin nedenleri araştırılmalı.Kendi yapmış olduğum bir yanlışı anlatayım.Bizim doğalgazlı kombi gerilim düşmesinden dolayı sürekli hata veriyordu ve korumaya geçiyordu.Bir adet regülatör takayım dedim (gerçi çok kaliteli bir marka değildi) 3 gün sonra kombi kartının trafosunu elime aldım:) Benim tahminim gerilim önce düşmüş ve regülatör düşen gerilimi yükseltmeye çalışmış ve yükseltme yaparken aynı anda şebeke gerilimide yükselip anlıkta olsa aşırı gerilim seviyesine ulaşıp kartın trafosunu yakmıştı.

Veysel ustam dedığınız doğru az önce yakin bir köyde muhtar arkadaşım gıtmıştım gıderken goturup taktım arazı okadar berbatkı içler acısı durum çiftçi uzman olmuş elektrık konusunda valla ben bılmıyorum trafonun uzerınden kademe yukseltılıyormuş çiftçi arazıde herkes sulama yaptığı için voltajlar duşuk çiftçi çikmiş trafoda voltaj kademesını yukseltmış ac 220 olacak yerde ac285 volt okudum buraya kombi regulatorunu takmazsam benım kumanda onu geçtım panoda 220 ıle çalışan hiçbişey kalmıyacak

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri