Belli voltajda yanan led

Tesla58

Üye
Arkadaşlar kendi güç kaynağımı yapmaya başladım bunun için 2 tane 1.2-26 volt luk voltaj regülatörü kullanıyorum ama bir sorunum var , regülatörlerin üstünde 3 tane çok ufak smd sanırsam(ne çeşit led tam emin değilim) led var bunlar çalıştığını gösteren led, kısa devre ledi felan . Amacım bu ledleri güç kaynağımın dışına taşımak yani dışında görmek bunun için ledleri sökebilir kabloyla dışına taşıyabilirdim ama ledler okadar küçük ve bende çok tecrübesiz olduğum için (genelde beceremem) sökme işininden vazgeçtim.Bu yüzden amacım transistör kullanarak harici bir led yapmak. Bu led dışardan bir kaynak ile beslenecek ve smd ledi yandığında aynı anda dışardaki ledde yanacak (transistör burda anahtar görevi görecek) amaç bu. Ama sorun şu devreyi kurduğumda base bacağına dokunsam bile led yanıyor kaldiki smd ledleri yanamadığı zaman üzerinde 1.2 volt var yandığında 2.6 volt oluyor yani her türlü base bacağını npn transistör için konuşuyorum smd lerin + kutuplarına dediğinde yanıyor ben bunu istemiyorum ayrıca base ye bir tane jumper değse bile led yanıyor .Yardımcı olacakalra şimdiden teşekkürler.

55839

böyle dene istersen.

Ledlerin üzerine ldr yapıştır.
R1 direnci yerine 10k trimpot koyarak ince ayar yapabilirsin. Tabi devre Günışığı almaması lazım. Ldr sadece LED ışığını görmeli

55840

Son düzenleme:
Smd ledleri söküp,
o söktüğün noktadaki padlere kablo lehimleyebiliyorsan,
kablonun ucuna söktüğün smd ledleri takmak zorunda değilsin,
istediğin ledi takabilirsin.
Hatta devredeki smd ledlerin birer bacağı gnd ye bağlı olabilir,
böyleyse gnd yi daha rahat bir yerden alabileceğin için
söktüğün padlerin birine lehim yaparsın işin kolaylaşır.

Ledlerini taşımak istediğin devrenin fotoğrafını paylaş.
Transistör ile denediğin devre şemanı paylaş.

Yinede yukarıda söylenen ldr li çözüm abartılı olsa dahi güzel.

Tabi dahada abartıp
fiberoptik kablo veya ışık taşıyıcı (bulabilir veya yapabilirsen) ile
ışığı istediğin noktaya mekanik olarakta taşıyabilirsin.
Çok verimli olacağını zannetmem.

Bence ledi hic sokme ,

Ledin arti ve eksi uclarindan iki ince kablo lehimle uzat gostergenin oldugu yere monte edecegin lede bagla.

Iki led paralel calissin. Sorun yok bence.

Bence ledi hic sokme ,

Ledin arti ve eksi uclarindan iki ince kablo lehimle uzat gostergenin oldugu yere monte edecegin lede bagla.

Iki led paralel calissin. Sorun yok bence.

paralel olarak daha düşük aşma gerilimli ve yüksek kandelalı led takarsa bütün akım o ledden geçer. parlaklık sorunuda kalmaz. mesela kırmızı led.

Paralel bağlamayı bende düşünmüştüm de sanırsam bendeki ledi takınca 2 si de yanıyor diye çirkin oluyor demiştim bari diğeri tamamen sönsün ama tetik gerilimi düşük başka ledle de denicem ldr güzel fikir ama bukadar basit bişey için uraşılmaz gibi hepinize cevapalrı için teşekkürler.Bu arada illa ledi paralel bağlayınca net direnç düşecek dolayısıyla biraz daha fazla akım çekecek ledler bu bir sorun olurmu devre için ?

Bu arada illa ledi paralel bağlayınca net direnç düşecek dolayısıyla biraz daha fazla akım çekecek ledler bu bir sorun olurmu devre için ?
ledi paralel bağlayınca fazla akım çekmez. sınırlama direnci ne kadar akım verirse o kadar akım geçer.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,610
Son üye
cagriaytmz

Yeni konular

Geri