Belirli gerilimden sora iletime geçen devre şeması arıyorum...

erdem_120

Üye
Arkadaslar bana şöyle bir devre lazım

Örneğin 8 volta kadar devre sonuna herhangi bir gerilim düşmüycek 8.1 volt bile olsa devreden 8 volt alıcam ...(gerilimleri örnek veriyorum tercihim 11 volttan yada 10 volttan sora iletime geçmesidir) bu devre şemasını arıyorum . Devre transistörsüz olursa daha iyi olur :)

zener diotlarla halledebilirsin ama eğer yüksek bi akım çekeceksen transistör kullanmalısın ne kadr basitine kaçmassan o kadar iyi bir devre yaparsınız senin demek istediğin anlatmak istediğin devrenin ismi yanılmıyorsam (reğülatör)deniliyor gerilimi sabit bir değerde tutabilmek için

Yok kardes gerilimi sabit tutmak değil amacım . Zener diyot kullandığımda dirence göre yavaş yavaş artış gösteriyor benim dediğim örneğin 8 voltta kadar çıkış 0.xx lerde olmalı 8.x lerde olduğunda çıkışa direk 8.x i yansıtmalı ...

Aynı devre bana da lazım oldu. 40106 veya 4093 gibi bir schimit triger lojik kapılı entegreyi 5V regülatör ile sabit gerilimde besliyoruz. Lojik kapıların girişine uygulanacak gerilimi 10K gibi çok turlu bir trimpotla bölüp veriyoruz. Trimpotla böldüğümüz gerilim değeri lojik kapının seviyesine ulaşınca örneğin 8 volt ,entegre çıkışları konum değiştiriyor...

Opamp. kullanarak istediğiniz devreyi yapabilirsiniz.Akü şarj devrelerinde aradığınız uygulamaları bulabilirsiniz.Uygulamaları inceleyerek size gereken devreye yakın devre bularak küçük değişikliklerle uygulayabilirsiniz.Kolay gelsin.

op amp ile karşılaştırma devrelerini inceleyiniz.

7808 kullan çıkışa kondansatör bağlarsan gerilimi daha kararlı alırsın ayrıca 8.1 8.5 10 volt olsa ne olacakki neyi besliyorsan hiç bir devreye zararı yok emin olabilirsin

30 volta kadar devreleri TL 431 entegresi yapar. 1,5v ile 30v aralıgında ayarlanabilir. çok duyarlıdır.

soruya cevap yazan emre2357 ve mehmetkalkan 71 arkadaşlarımız problemin ne olduğunu anlamadılar herhalde 7808 regülatör olarak çalışır ve girişine uygulanan gerilim 8 volttan yüksekse 8 volt olarak regüleli çıkış verir. eğer giriş 8 voltun altındaysa girişe gelen gerilim çıkışta görülür. tl 431 entegresi ise ayarlanabir bir gerilim regülatörüdür. soruyu soran arkadaşımız belirlediği gerilimi aştığı taktirde çıkış veren bunun haricinde çıkış vermeyen bir devre istiyor. bu tip bir işlem için en ideal çözüm karşılaştırma yapmaktır. ekli devreyi incelerseniz çözümü anlayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 10 volt karşılaştırma.pdf
    141.2 KB · Görüntüleme: 13

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri