Belediye ve özel sektör

alenktrik

Üye
Herkese merhaba sayın abilerim kardeşlerim,

Ben 2 yıllık Elektrik Mühendisiyim, 1 yıllık ta inşaat mühendisiyim. Şu an büyük sayılabilecek bir belediyenin yapım işleri müdürlüğünde Elektrik Mühendisi olarak görev almaktayım fakat özel sektör beni çekiyor kendine. kendimi hep özelde çalışacak şekilde yetiştirmiştim bilgi birikimi olarak. Çok hareketli bir üniversite döneminden sonra bu denli sakin çalışma ortamına alışamadım. Büyük sayılabilecek özel bir firmada çalışma imkanı bulabilirim hemen.

Sizce belediyeyi bırakıp özel sektöre geçtiğim taktirde pişman olur muyum?

Kurumsal bir özel sektör olabilir.Ancak,özel ve aile yaşantın zorlaşabilir ( 25 yıl devlet + son
20 yıl özel sektör deneyimi ile ).

Son düzenleme:
Merhaba

Bilği almak her konuda iyidir .
Bu bilğileri doğruluğu tartışılır .
Kimine göre özel sektör der , kimi belediye ( kamu ) der .
Sizin iç yapınızı bilmediğinden dolayı , yazısında sizi kendi yerine koyar cevabı düşünür .

Bende bazen başıma gelenlerden dolayı bazı fikirler veriyorum .
Bu sizin konunuzun cevabı zor bir durumdur .

Ailenizle konuşup ( aile + kendinizin + diğer vs .) durumunuzun eksini ( - ) artısını ( + ) düşünüp
önce sağlık + kafa rahatlığı ( stres , özel durumlar ) + vs gibi siz karar vermelisiniz .

Diyelim özel sektörde her şey iyidir . Gidersiniz bir olay olur keşke gitmeseydim dersiniz .
kaldınız belediye de bir olay olur keşke özel sektöre gitseydim dersiniz .

Kaderimizi bilemeyiz .
Hayırlı işler ve çalışmalar . Sağlıcakla Kalın .

Kolay Gelsin .

Son düzenleme:
belediyeye ilk çalışmaya başladığım zamanlar benim de aynı fikrim vardı. 2 3 sene belediyede bilgi edinir sonra taahhüt şirketi kurarım diyordum. ama 8 yıl oldu hala belediyedeyim.

özel sektörün de iyi yanları var. mesela bende doblo var 2006 model. özel sektör çalışanları 2 senede kalmaz altlarına lüks araç alıyor. BMW, Mersedes, Audi. çevren varsa düşünebilirsin. zamana karşı yarışırım dersen düşünebilirsin. benim geze geze 15 dakikada aldığım yolları özel sektör çalışanları 3 5 dakika gibi kısa bir sürede almaya gayret ederler. çünkü işler yoğundur zamana karşı yarış vardır. daima kestirme yolları tercih ederler. yüksek sürat kullanırlar. riskleri de yüksektir.

bizden ihale alan ve aynı zamanda organize sanayi bölgesinde taahhüt işi yapan bir mühendis abimize sorduğumda kışın maliyetini yazın çıkarmak zorundayız demişti. Aynı mühendis abimizin başka çalışacağı iş olmadığı için elemanları boş kalmasın diye çok düşük fiyatta ihale aldığı da olurdu.

sektör de önemli mesela. 2012 yıllarında inşaat sektörü peynir ekmek gibi daire satardı. şimdi ise her taraf satılık ilanı ile dolu. Alan yok. o yüzden sektörü iyi seçmek gerekir.

Herkese merhaba sayın abilerim kardeşlerim,

Ben 2 yıllık Elektrik Mühendisiyim, 1 yıllık ta inşaat mühendisiyim. Şu an büyük sayılabilecek bir belediyenin yapım işleri müdürlüğünde Elektrik Mühendisi olarak görev almaktayım fakat özel sektör beni çekiyor kendine. kendimi hep özelde çalışacak şekilde yetiştirmiştim bilgi birikimi olarak. Çok hareketli bir üniversite döneminden sonra bu denli sakin çalışma ortamına alışamadım. Büyük sayılabilecek özel bir firmada çalışma imkanı bulabilirim hemen.

Sizce belediyeyi bırakıp özel sektöre geçtiğim taktirde pişman olur muyum?
Ben mühendis değilim ama iş tecrübelerim oldu özel sektörde izin verirseniz anlatayım belki size bir fikir verir.2000-2001 yıllarıydı milliyet gazetesi teknik servise askeri ücret 105 milyon iken 240 milyona iş başı yaptım.3 ay çalıştım ve o zaman ki kriz çıktı ortaya ve doğan holding 500 kişi işten çıkardı bunlardan biride ben oldum 2007 yılında tezmaksan mak.işe başladım CNC torna ve cnc freze ikinci el-revizyon atelyesinde 2009 yılında türkiyeyi teğet geçen krizde insan kaynakları çağırdı benim gibi yeni başlayan ne kadar eleman varsa:Sizden bir sıkıntımız yok ama kriz nedeniyle satışlarımız düştü bu nedenle küçülmeye gidiyoruz dediler.Ben ülkede kriz var diye işten çıkarılan belediye işçisi veya devlet memuru duymadım.Eğer bilginize ve birikimize güveniyorsanız @ademcelik arkadaşımızın dediği gibi kendi işinizi kurup çalışabilirsiniz bunu tavsiye ederim ama işçi olarak devam edeceğim diyorsanız çıkabilecek krizleri düşünün derim!

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri