Beko F 776 LCD TV Arızası.

MERHABALAR.
Dün akşam işden gelip tv açtığımda, ses var görüntü yok. açılma esnasında ekran 100 msn kadar ışık geliyor.
tv yi söktüm besleme kartında ve anakarta el feneriyle fiziksel arıza; yanık, soğuk lehim felan aradım, güç kartına 220 verip çıkışlarınıda kontrol ettim. 2 kartın durumuda çok iyi.
sizce sorun ne olabilir.

inverter kartında 1 adettrafo yanık.
ancak beko servisi ne inverter kartı, nede trafo satmıyor.
illa biz yapacağız diyorlar..

arkadaşım beko alınırmı hiç arcelikte alınmaz.

Adam gibi sony veya samsung alacan gerisi yalan

sn CasTieL tv yi 2006 da aldım. çözünürlük düşük, HD falan yok. ilk ayda beşleme kartı yandı. garantiden yaptırdık. aynı boyuttaki 30" sony v.b tv ler 700-900 tl.

Hal böyleyken yetkili servise diyorumki 200 tl yi geçerse yaptırmam. arızayı anlatıyorum fiyat soruyorum, telefonda fiyat veremiyoruz deniyor. tahmini bir şey söyleyin, oda yok.

net de bu tür arızaların inventer kartlarından kaynaklandığını öğrendim. aynı model kartı yetkili servisden istedim. kesinlikle yedek parça satmıyorlarmış. net de 2 el kart buldum 180 tl. arızalı trafonun nasıl ölçüldüğünü net den ögrendim. trafonun datasetini de buldum.
tek tarafo arızalı çıktı. trafoyuda 35 tl net de buldum, aldım. şimdi sabırsızlıkla gelmesini bekliyorum.
gelince hemen lehimleyeceğim, çalışmazsa 40" sony veya samsung almayı pilanlıyorum.

tekrar merhabalar..
inverter tarafosu dün elime geçti, taktım ve tv çalıştı.

ben sorunumu çözdüm ve çözmeye çalışırken bir çok yeni bilgi öğrendim. bunları paylaşmak isterim.

şimdi lcd tv lerde, inverter kartları, güç kaynagından bile fazla arızaya sebebiyet veriyormuş.
inverter kartları lcd panel arka aydınlatma frolosanlarını hem yakıyor, hemde dim ediyor..(bir nevi fhilips t5 dimlenebilir dijital balansları gibi bi şey.)
belirtileri ilk açılışda ekrana anlık gelen ışık ve görüntü yok, ses normal.
tam emin olamak için, tv yi açtıktan sonra inverter kartını sökmeden önce çalıştırıp, inverter kartının girişlerine 24 v geliyormu bakıyoruz.
sonra inverter kartındaki trafoları ohm ölçüyoruz.
YouTube - ‪Testen transformator in inverter van lcd tv/monitor‬‏

arızalı tarafoyu buluyoruz.
http://dalincom.ru/datasheet/4009A.pdf

4006A İNVERTER TRANSFORMER DARFON V144-301 V070-001 İNVERTERLER sahibinden.com'da

yenisi ile değiştiriyoruz.
olmazsa komple inverter kartını buluyoruz..

DARFON V144-001 48.V1448.001F İNVERTER BORD VESTEL BEKO ARÇELİK sahibinden.com'da

ayrıca net aşşadaki gibi onlarca görsel döküman var, adamlar nasıl yaılması gerektiğini gayet güzel anlatıyorlar.

YouTube - ‪Inverter Board Test 4 - Part B‬‏

YouTube - ‪LCD TV Repair made easy # 8‬‏

son alarak bu sorunumda, kontrol kalemi ve başka forumlarda bana yardım etmeye çalışan herkeze teşekkürler..

selam arkadaslar ben beko plazma tv 106 ekran .ana kartını narıyorum varmı bır bılen ?

arkadaşım beko servisinden al diyecem, satmıyorlar illaki kendileri yapacak vede fiyatları makul değil.
sen her akşam eve gelince gitti gidiyor, sahibinden, hepsi burda v.b siteleri dolaşacaksın. ekranları bir şekilde kırılmış yüzlerce lcd, led, plazma v.b parçalarını satıyorlar.

inşallah denk getirirsin.

Merhaba arkadaşım,plazmanın arızalı anakartında arıza nedir?

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Geri