BEKO D 9430 NM BUZDOLABI DEFROST ARIZASI

bakımcıı

Uzman Üye
Bu dolapta bloklanma sorunu vardi.öncelikli olarak defrost rezistansı,tahliye kanal ısıtıcısı,termal devre kesiciyi kontrol ettim.hepsi sağlamdı o yüzden su giderinin tıkalı olduğu düşünerek öncelikle kople donmuş evabı 1 gün doalbın fişini prizden çekerek erittim.evap eridikten sonra evap üzerine su döküp su kanalını iyice temizledim.doalbı çalıştırdım.3-4 gün sonra yine aynı sıkıntıyı verdi.tımer motorunu kontrol ettim.motor dönüyor elimle çevirdim defrosta getirdim.rezistanslar devreye girdi.acaba sorun nerede olabilir.konu hakkında modeli tanıyan ustalardan yardım bekliyorum.bu tip sorunların çözümü için mi mekanik timer yerine elektronik timer kullanılıyor acaba

mekanik timer'lar zaten sıkıntılı. yerine elektronik timer takın sorunsuz çalışacaktır.

4390070185_2.jpg

doğrudur. arçelik beko nun tüm modellerinde mekanik timer yerine elektronik timer kullanılıyor

doğrudur. arçelik beko nun tüm modellerinde mekanik timer yerine elektronik timer kullanılıyor
yıllarca mekanik tımer kullanırdık.ne olduda artık elektronik kullanıyorlar. zaman zaman mekanik olan tımer defrostmu yaptırmıyor.örneğin bendeki dolap elimle defrosa alınca ısıtıcı devreye giriyor ama normal olarak defrost yapmıyor.birde mekanik timer dolayısıyla yanan dolaplar olmuş galiba o yüzdende elektronik timer kullanılıyor diyorlar.

timerden buzdolabı yandığını hiç görmedim. yanan buzdolapları iki kapı arasındaki ikili buton kaynaklı. ara bölmedeki terlemeden dolayı soket içi yanıyordu. mekanik timerler ise her türlü sıkıntıyı çıkartıyor. sesli çalışıyor , defrosa girmiyor , defros sonrası süzülmede takılı kalıyor ve süzülme beklemeden direk çalışıyor. oşekilde de tahliye kanalı bloklamaları oluşuyor. arçelik bu timerler üzünden çok fazla zarar etti. sayısız ürün değişti ve hurdaya gitti. daha sonra elektronik timer olayına geçtiler işte. 4390070185 stoklu timer kitini tüm mekanik timer'li buzdolaplarında kullanabilirsiniz. hatta başka marka ürünlere bile uygulayabilirsiniz. Sadece Arçelik 5192 NF ve Beko 9550 NF ürünlerde 4365600185 stok kodlu elektronik timer kullanılıyor. zaten yapı itibari ile de biraz farklı

Ekli dosyalar

• 5192.JPG
    5192.JPG
    80.1 KB · Görüntüleme: 196
  • timer.JPG
    timer.JPG
    62.3 KB · Görüntüleme: 156
timerden buzdolabı yandığını hiç görmedim. yanan buzdolapları iki kapı arasındaki ikili buton kaynaklı. ara bölmedeki terlemeden dolayı soket içi yanıyordu. mekanik timerler ise her türlü sıkıntıyı çıkartıyor. sesli çalışıyor , defrosa girmiyor , defros sonrası süzülmede takılı kalıyor ve süzülme beklemeden direk çalışıyor. oşekilde de tahliye kanalı bloklamaları oluşuyor. arçelik bu timerler üzünden çok fazla zarar etti. sayısız ürün değişti ve hurdaya gitti. daha sonra elektronik timer olayına geçtiler işte. 4390070185 stoklu timer kitini tüm mekanik timer'li buzdolaplarında kullanabilirsiniz. hatta başka marka ürünlere bile uygulayabilirsiniz. Sadece Arçelik 5192 NF ve Beko 9550 NF ürünlerde 4365600185 stok kodlu elektronik timer kullanılıyor. zaten yapı itibari ile de biraz farklı

9550 nf mekanik tımeri elektronikle değiştirmek istedim kablo renklerini birebir değiştirdim ama çalışmadı kablo renklerini nasıl yapmam gerekiyor yardım edermisiniz ..

Eski bir konu ama dolap aynı sorun benzer.

Buzluk soğutuyor alt bölüm soğutmuyor ve su damlatıyor. Geçen yılda oldu 1 gün beklettim sıcak su dökerek kanalları temizledim çalıştı bugüne kadarda sorun çıkarmadı. Aradaki tek benzerlik memleketten dönüşü buzdolabını doldurmamız.
Isıtıcılar ve kablolar sağlam hem omajdan hem timer üzerinden akım kontrolü ile test ettim.
Timerı dolap dışında enerji verip çıkışına buzer bağlayıp test ettim sorun yok görünüyor.
Isıtıyı devreden çıkaran termostat sağlam. Dolap soğukken Isıtıcılar çalıştı, ortam sıcaklığına geldiğinde termostat kesti.
Daha başka ne olabilir. Kapılarda açık kaln yerde görünmüyor. Kontrol etmem gereken başka bir yer varmı.
Teşekkür ederim şimdiden..

Forum istatistikleri

Konular
128,129
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri