Beko Bulaşık Makinası Deterjan Kutusu...

ersagun40

Üye
Arkadaşlar Beko marka (modelini bilmiyorum) bulaşık makinasının deterjan kutusu kapağı kapanmıyor. Deterjan kutusunu komple değiştirmek mi lazım, yoksa o kapağı tutan bir mekanizmanın ya da parçanın mı değişmesi lazım. Nasıl değiştirebilirim?

modeli leydi serisi ise (3420 - 3440 - 3460 ) program düğmesi yarıda , ortada bir yerde ise kapanmaması normaldir. düğmeyi sağa çevirerek başa getirin kapak kilitkenecektir. 4420 ve üzeri seri ise deterjan kutusunun değişmesi gerekli. tam model bildirmeniz en güzeli.

modeli leydi serisi ise (3420 - 3440 - 3460 ) program düğmesi yarıda , ortada bir yerde ise kapanmaması normaldir. düğmeyi sağa çevirerek başa getirin kapak kilitkenecektir. 4420 ve üzeri seri ise deterjan kutusunun değişmesi gerekli. tam model bildirmeniz en güzeli.

Ustam yeri gelmişken bir şey de daha sorayım. Arçelik bulaşık makinalarının deterjan kapak açma siviçlerinden iki farklı modeli gördüm. Birisi metal, diğeri kahverengi plastik. Elimde bunlardan mevcut. Metal olanı direk 220 ye bağladığımda elektriği açtığımda sivicin ucunda ki pim geri çekiyor. Plastik olanı bağlıyorum her hangi bir hareket yok. Zaten ucunda ki plastik pime benzer şey sabit gibi duruyor. Uçlar arasında direnç var, yani devreyi geçiriyor. Acaba bu şekilde denemek yanlış mıdır, yoksa elimde ki parça mı arızalıdır? Tam olarak hangi parçadan bahsettiğim anlaşılmadıysa, yarın fotoğraf yükleyebilirim.

bu parça mı ?

evet ustam, bu parçanın uçlarına 220 gerilim verdiğimiz zaman herhangi bir tepki gözlemliyebiliyor muyuz?

Son düzenleme:
bu parçanın adı termik itici. uçlarına 220 verdiğiniz anda piston mili çok yavaş bi şekilde ileriye doğru iter. acele etmeyin sabırla bakın hareketleri yavaştır :) 220 yi kestiğiniz de de yavaş yavaş geri içeri çeker. hem deterjan kapağı açılması hemde parlatıcı alımı bu parça sayesinde yapılır. tabi iticinin karşısındaki mekanik düzenek de önemli.

bu parçanın adı termik itici. uçlarına 220 verdiğiniz anda piston mili çok yavaş bi şekilde ileriye doğru iter. acele etmeyin sabırla bakın hareketleri yavaştır :) 220 yi kestiğiniz de de yavaş yavaş geri içeri çeker. hem deterjan kapağı açılması hemde parlatıcı alımı bu parça sayesinde yapılır. tabi iticinin karşısındaki mekanik düzenek de önemli.

Ustam sağolasın. işte benim asıl sıkıntım buydu. metal olan diğer modelde elektriği verir vermez şak diye atıyordu mil. Buna elektriği veriyorum, bakıyorum hareket yok. Tüh Allah deyip bela okuyordum :) Hayırlı işler kolay gelsin.

Merhaba

Bu verdiğiniz cevap benim de çok işime yaradı.Boş yere komple deterjan kutusunu değiştirmek zorunda kalacaktım.Benim bulaşık makinem de Beko marka ve aynı termik iticiyi kullanıyor.
http://www.dhd24.com/azl/index.php?anz_id=79730352&photo_id=2

Termik iticim sağlam fakat kapak açılmıyor.Sanırım beyinden elektrik gelmiyor.Kontrol edicem.

Termik iticiye ihtiyacı olanlar için burada uygun fiyata satıyorlar.Çoğu yedek parçacı bu malzeme yerine komple deterjan kutusunu satıyor.

http://aymakticaret.com/index.php?route=product/product&product_id=147

Son düzenleme:
Termik iticiyi tekrar kontrol ettiğimde sağlan çalıştığını gördüm.Fakat makine bu seferde çalışmıyordu.
Beko bulaşık makinem program sırasında su almadığı için çalışmıyordu.
Makineyi yerinden söktüm.Geriye doğru yatırdığımda altından su geldiğini gördüm.
Yan kapakları açıp alt tabladaki suyu temizledim.Su kaçağının yüksek basınç şalteri borusundan olduğunu gördüm .Boruyu tamir ettim.Arızayı giderdikten sonra makine düzgün çalışmaya başladı.Demek ki alt tabla içinde su olduğunda makine hiç su almıyor bu yüzden program ilerlemiyor.

Sadece anlamadığım olay makinenin alt tablasında su biriktiğini makine beyni nasıl tespit edip makineye su girişini engelliyor.Şu an için sıkıntı yok ama tekrar aynı sorunla karşılaşmama için alt tabla üzerinde bir delik açtım.

Şamandıraya bağlı sviç taşma sorunu olduğunu söylüyor ve pompayı çalıştırır su almaz, pompa sesini duymadın mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri