beko 3503 py çalışmıyor

dün çalışan makine bugün çalışmıyor on of düğmesine basınca kırmızı ışık yanmıyor,
girişteki Şebeke filtresi patlamış fakat bundan olduğunu sanmıyorum giriş ve çıkışları paralel. soketleri söküp direk bağladım yine çalışmadı tekrardan yerine taktım ön kapağı söktüm kabloları kontrol ettim bir problem yoktu on of düğmesine bastım bu sefer kırmızı ışık yandı, 1-2 dakika sonra çıtırtı ve koku geldi fişi çekip şebeke filtresine baktım iyice parçalanmış ve içinden siyah sıvı akıyordu
sormak istediğim bu parça makinenin çalışmasına engel midir?
ayrıca normal programda yıkarken bi ara suyu ısıtmadan yıkama yaptı fakat 65 tuşuna basınca suyu ısıttı bu şekilde kullanıyorduk daha sonra kendiliğinden düzeldi 65 e basmasak da 55 de yıkıyordu. on of a basınca kırmızı ışık yandı 65 e de basayım dedim 65 ışığı yanmadı bu seferde,
makinenin altında 1 adet termik var iki tane yuvası var fakat 1 tanesine termik takılı bu makine tek termikle 55-65 ayrımını nasıl yapıyor arada soğuk suyla yıkamasının nedeni bu termik midir yoksa ntc midir,
ayrıca ön kapağı sökerken 1 tane kısa kahverengi kablo boştaydı muhtemelen kapağı sökerken çıktı, deterjan kutusuna bağlı bir ucu. program düğmesinde ise 2 tane soket boş bu kablonun yerini nasıl bulabilirim, birde makinenin yan duvarında şeffaf cepte bi kaç yerde pislik birikmiş temizlemek gerekir mi temizlemek için komple bu cebi sökmek mi lazım?

yardım için teşekkür ederim

Son düzenleme:
parazit kondansatörü değiştiriniz.pahalı bir şey değil.15-20tl
çıkan kablonun olduğu bölgenin resmini çek.bakalım.

kondansatörü söktüm zaten değiştireceğim,
değiştirmişken ısıtma probleminide çözeyim dedim
makinin arada soğuk yıkaması termikten dolayı mıdır,
parçacı bana uzak olduğundan gitmişken gerekli parçaları alayım
teşekkürler.

ısıtmada makinayı takip etmelisin.termik erken açma yapıyor ise arızalıdır.kontrol etmeden bir şey söylemek yanlış olur.

parazit filtresini değiştirdim, değiştirmişken termostatı da değiştireyim dedim sökerken tek soketi kırıldı serviste yoktu sipariş verildi 1 hafta sonra gelecekmiş, fakat sanırım bu kazanın altındaki termostat emniyet için yani aşırı ısınmada devreyi kesmek için fakat üzerinde 50 derece yazıyor makine normal programda 55 derecede süperde 65 derecede yıkıyor fakat emniyet termostatı neden 50 derece anlamadım.
kapağın altından geçen kablo demetinde kopma vardı kablonun bir tanesini ekleme yaptım asıl problem buymuş, makine şuan çalışır vaziyette fakat deneme için çalıştırdım ne normal programda nede 65 derecede suyu ısıtmadı,
çözemediğim bir konu 1. si bu makinede kart yok 55 - 65 ayrımını nasıl yapıyor bu makinede ntc var mıdır varsa nasıl kontrol ediliyor
bi ara normal programda suyu ısıtmıyordu bir müdeet 65 de kullandık sonra kendiliğinden düzeldiydi,
şuan ne 55 ne de 65 de ısıtma yapmıyor problem nerede olabilir,
şimdiden teşekkür ederim

ustalardan yardım lütfen,
makineyi çalıştırdım alttaki 50 derece sabit termostat yedek parça bekliyor kısa devre yaptım,
yıkamada sorun yok,
tek sorun makine ısıtmıyor, soğuk yıkıyor
rezistans sağlam. arıza program cihazından olabilir mi? nereyi kontrol etmem lazım, bu makine 55-65 ayrımını nasıl yapıyor ısı algılamasını ne kontrol ediyor
teşekkürler.

ustalardan yardım lütfen,
makineyi çalıştırdım alttaki 50 derece sabit termostat yedek parça bekliyor kısa devre yaptım,
yıkamada sorun yok,
tek sorun makine ısıtmıyor, soğuk yıkıyor
rezistans sağlam. arıza program cihazından olabilir mi? nereyi kontrol etmem lazım, bu makine 55-65 ayrımını nasıl yapıyor ısı algılamasını ne kontrol ediyor
teşekkürler.

konuyu güncellemek ve aynı tip arıza ile karşılaşabiliecekler için son durumu yazıyorum
filtre kondansatörünü değiştirdim. kazan altındaki 50 derecelik termostatı değiştirdim kapak altından geçen kopuk kabloyu birleştirdim, makine 3-4 kez soğuk olarak yıkama yaptı daha sonra kendiliğinden düzeldi 2 aydır çalışıyor gayet güzel ısıtıyor yıkıyor kurutuyor, makinenin 55 65 ayrımını nasıl yaptığını çözemedim sadece 1 tane termostat buldum o da kazanın altındaki sabit 50 derecelik emniyet termostatı onu da değiştirdim zaten,
muhtemelen program cihazındaki arıza yada temassızlık kendiliğinden düzeldi,
beko 3503 py bulaşık makineniz eğer arada ısıtmıyorsa tabandaki 50 derecelik termostattan
kaynaklanabilir. veya program cihazından rezistansa giden kablolarda kopma veya soketlerde temassızlık olabilir
şebeke parazit filtresinin bu arızayla ilgisi olduğun düşünmüyorum fiziken deforme olduğu için onu da değiştirdim.
yardımcı olan olamayan, zaman ayırıp cevap yazan herkese teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri