ismne

Üye
Geçen gün makina yıkama pragramlarından hangisini seçerseniz seçin ilk olarak su alma işlemini hatasız gerçeleştiriyor sonra motor bir yöne doğru başarılı bir şekilde dönüyor FAKAT sonra diğer yöne dönecek iken duruyor ve yıkama işlemi ilelemiyor. Sıkma programına aldım suyu başarılı bir şekilde boşaltıyor. Sonra motor bir yöne doğru ilerliyor duruyor. PROGRAM TAKILIYOR. Arkadaşlar böyle ilginç bir arızayla karşı karşıyayım. Kendim antalya dev hastanesinde tıbbi cihaz tamir teknikeriyim Bu arızayla ilgili deneyimlerimi paylaşacağım

KAPAK SİVİCİ SAĞLAM
SU seviye parçası su alıp boşaltmada başarılı olmasına rağmen ölçü aletiyle ölçtüm SAĞLAM
Motor kontrol ünitesi nerde diye baktım ana kartta bu makinada ayrı yapmamışlar ne varsa tek bir elektronik kartta yeride tuşların arkasında

Motor arızalarında ilk kontrol edilecek olan KESİNLİKLE KÖMÜRLER ben kontrol ettim sağlam

Test programı ile motoru test edeyim dedim.
1. PROGRAM DÜĞMESİNİ 90 DERECE PAMUKLUYA GETİRİYORSUNUZ
2. Önce makineyi açma kapama butonuna basarak kapatın.
3. Makinenin kapağını kapatın
4. Bir parmağınız ile başlat düğmesine basılı tutun bırakmayın.
5.Sonra diğer elinizle açma kapama düğmesine basarak cihazı açın.
6. Başlat düğmesindeki parmağınızı 8 sn sonra bırakın. ARTIK TEST PROGRAMINDAYIZ.
7. Başlat dügmesine ilk olarak basıp kazanın sağ tarafa döndüğünü, ikincide sola döndüğünü üçüncüde sıkma hızında döndüğünü, dördüncüde su alma işlemi yaptı.
YANİ MOTORUMUZ CANAVAR GİBİ
PROGRAMDAN ÇIKMAK İÇİN MAKİNEYİ KAPATIN

KARTI SÖKTÜM ÖLÇÜ ALETİYLE KONTROL EDECEĞİM

RÖLE 1 VE RÖLE 2 VAR SAĞLAM FAKAT 4148 zener diyotlarından röle 2 de bulunan kısa devre. Parçacıdan alıp deneyeceğim
Test programı başarılı yaw kart sağlam dedim ama hız kontrol ünitesi test programından bağımsız onun için arıza kesinlikle kartta olmalı dedim. Akşama 4148 diyotu takıp deneyeceğim

Diyotu değiştirdim birsey farketmedi

Kartta büyük mavi renkte 2.2 mikrofarad kondansatör var. Motoru sürüyor. Ölçümde 0.8 mikrofarad çıktı. Bu kondansatörü değiştirdim bide yanında 47 nano faradlık dikdörtgen küçük kondansatörü değiştirdim.
SONUÇ MÜKEMMMMEL ARTIK MAKİNE ÇALIŞIYOR BENİM GİBİ SIKINTI YAŞAYANLARA YARASIN KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN

Moderatör tarafında düzenlendi:
kart üzerindeki mavi büyük 2.2 uf kutupsuz kondansatörü değiştirin düzelecektir

zaten çözmüşsünüz sonradan gördüm geçmiş olsun

Moderatör tarafında düzenlendi:
kart üzerindeki mavi büyük 2.2 uf kutupsuz kondansatörü değiştirin düzelecektir

zaten çözmüşsünüz sonradan gördüm geçmiş olsun

Teşekkür ederim
Bu sorun beni biraz uğraştırdı
Forumları karış karış inceledim benim arızadan bulamadım.
İNŞAALLAH herkese faydalı olur
KART üzerindeki O dikdörtgen biçimindeki kutupsuz kondansatör galiba bu tarz makinalarda kronik arıza olmalı

Son düzenleme:
herhangi bir kartta besleme için kutupsuz kondansatör kullanılmış için ve salak saçma çalışıyorsa önce kondansatör değiştirlmeli. buzdolabı bulaşık çamaşır makinesi tüm ürünler için geçerli

Merhaba
Öncelikle konu için teşekkür ederim. Bu konu sayesinde arızayı kolayca buldum. Kondansatör 1uf a düşmüş görünüyor. Yalnız açmışken işimi tek seferde halledeyim diye kondansatörü önceden almıştım. Aldığım kondansatörün ebatları 4te 1 kadar değerleei aynı olmasına rağmen. Yerine uymaması dışında sorun olurmu.

Merhaba
Öncelikle konu için teşekkür ederim. Bu konu sayesinde arızayı kolayca buldum. Kondansatör 1uf a düşmüş görünüyor. Yalnız açmışken işimi tek seferde halledeyim diye kondansatörü önceden almıştım. Aldığım kondansatörün ebatları 4te 1 kadar değerleei aynı olmasına rağmen. Yerine uymaması dışında sorun olurmu.
Farad değeri aynı ve 400v ise sorun olmaz.

Tekrar merhaba
Kondansatörünü değiştirdim makineyi topladım. Yalnız test ve reset işlemi yukarıda anlatıldığı gibi çalışmıyor. Youtube da bir videoda izledim. Işıklar aynen anlatıldığı gibi yanıp sönüyor ama makine ne sağa ne sola dönmüyor. Test amaçlı yıkama işlemi yaptım sıkma yapmadan yıkamayı bitirdi. Farklı bir reset işlemi falan varmı yada yapılabilecek birşey...

Tekrar merhaba
Kondansatörünü değiştirdim makineyi topladım. Yalnız test ve reset işlemi yukarıda anlatıldığı gibi çalışmıyor. Youtube da bir videoda izledim. Işıklar aynen anlatıldığı gibi yanıp sönüyor ama makine ne sağa ne sola dönmüyor. Test amaçlı yıkama işlemi yaptım sıkma yapmadan yıkamayı bitirdi. Farklı bir reset işlemi falan varmı yada yapılabilecek birşey...
Sıkma yapmıyosa önce karttaki soketleri bi kontrol edin sonra filtreye bakın filtre temizse boşaltma motorunu kontrol edin

Sıkma yapmıyosa önce karttaki soketleri bi kontrol edin sonra filtreye bakın filtre temizse boşaltma motorunu kontrol edin
İlginize teşekkür ederim. Makine herşeyi doğru yapıyor gibi görünüyor o günden beri kullanıyoruz. Sadece reset işlemi doğru çalışmayınca bir sorun olduğunu düşünmüştüm. Aslında reset prosedürünün çalışmaması hala garip geliyor ama gittiği yere kadar gitsin diyorum..

Merhaba hocam dediğiniz soruna yakın bende bir durum yaşamaktayım suyu alıp 1 kere çalışıp sonra programı bitiriyor kartı söktüm yanıklar var ama hangilerini ölçüp ne değer çıkması lazım bilemedim yardımcı olur musunuz

Ekli dosyalar

• IMG_8063.JPG
    IMG_8063.JPG
    376.2 KB · Görüntüleme: 181
  • IMG_8064.JPG
    IMG_8064.JPG
    539.3 KB · Görüntüleme: 144

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596