Bazı Mesleklerin Dokunulmazlıkları!!!

bütün meslek gruplarından insanların birbirine ihtiyacı vardır. hatta hiç bir mesleği olmayan insanlarada ihtiyacımız vardır. dolaylıda olsa malesef bu gerçektir. bir mühendis olarak birbirine bağlantılı karşılaştırma şeklinde konuyu işlemek istiyorum.

bir mühendis sağlığını kaybedince doktora gidecektir.
bir doktor hastalığı tespit etmek için MR,BT,USC vs gibi teknik cihazlar kullanmak zorundadır.
bu cihazları mühendisler tasarlamıştır.
doktor ameliyat esnasında yaşam destek monitörü kullanır. elektrikle aydınlatma yapılır.
jeneratörler ve cihazlar mühendisler tarafından tasarlanmıştır.
ameliyat biter mühendis sağlığına kavuşur.

mühendisler olmasaydı doktorlar küçük bir kanser hücresini asla tespit edemez ve erken teşhiz olamazdı. ve mühendis ölebilirdi.

kanda bulunan karsinoembriyojenik antijenler hassas kan sayım cihazları sayesinde tespit edilmektedir.
bunlarda mühendisler tarafından tasrlanmıştır.

mühendis olmadan ne doktor doktorluğunu yapabilir nede doktor olmadan mühendis mühendisliğini yapabilir.
başka bir bakış açısıda iki meslek grubununda yaşatma ve öldürme gücü eşittir.

mühendisler atom bombası yapabilir.aynı zamanda nükleer serpintiden korunmak için gaz maskeside yapabilir.
doktorlarda virüs üretebilir.aynı zamanda antivirüs üretebilir.

mühendisler beynini ve aklını kullanarak bir çok cihaz yapabilir.
bir beyin cerrahı doktorda mühendisi beyin kanamasından ölmesini engelleyebilir.

yanlış ilaç veren bir doktor yüzünden geleceğin profesörü bir çocuk felç olabilir.
yanlış iş yapan bir mühendis yüzünden bir arabanın abs si kilitlenip bir doktor trafik kazasında ölebilir.

diğer meslek gruplarınıda bu varyasyonların içine eklersek tam bir kare bulmaca gibi olacak.

hiç bir insanın diğer bir insandan üstünlüğü olamaz mesleği ne olursa olsun. herkesin birbirine ihtiyacı vardır. kimsenin havalara girmesine lüzum yoktur bence. her an her şey değişebilir hayatta.

cem yılmazın dediği gibi: göğsüm kıllı diye sevinme bir bypass ameliyatına bakar mudurnu tavuk gibi olursun.

Sayın Genius ,bir kaç gün önce 2013 bütçesi açıklandı yaklaşık 440 milyar tl.Sizin hesaba göre kamu çalışanlarının maaşı bu bütçenin yarısı!Burada bir hesap hatası var sanırım. Ayrıca devletin özel sektör patronlarına verdiği teşvikleride gözardı etmeyin, hatırı sayılır teşvikler var, bu teşviklere karşı değilim ama her iki taraftada aldığı maaş ve teşviği hak etmeyen insanlarda çıkabiliyor.Objektif olarak olaya bakarsak problemi daha net ve sağlıklı görebilir tedaviye doğru yerden başlayabiliriz.

Sayın meraklı elektrikçi bey Türkiye'de kamu çalışanlarının halka hizmet etmesi gerekirken tam tersi bir durum var halk kamu çalışanlarının refahı için köle gibi çalışıyor... Kamuda çalışan bir mühendise, mimara, doktora ver 2000 tl maaş ver, valinin, kaymakamın, savcının, hakimin cartın curtun maaşını 2500 Tl yap, daha düşük kademelerdeki en düşük memur maaşını 1000 tl yap...

Birde şu yönden yorum katayım bir valinin 20 tane yardımcısı, 15 tane koruması, 400000 Tl'lik arabası var.. Nedir bu saçmalık yaa ingiltere başbakanı işe metroyla giderken bu ne saçmalıktır.... Bu sadece bir örnek daha neler var...

Yani bu ülke kamu harcamaları yüzünden kalkınamıyor.... Kan emici olan kamu çalışanları ülkemizi kansız bırakıp dibe çekiyorlar...

Yunanistan, italya, ispanya vb devletler kamu çalışanlarının sayısını azaltıp, kalanlarında maaşını azaltıyor ki ülkeleri biraz düze çıksın vergiler azalsın özeldeki yatırımcı için ortam oluşsun üretim olsun ihracat olsun... Ülke kalkınsın...

Bizde bu sene 79000 tane memur atanacak bunlarda ortalama 2500 tl maaş alacak ...
hesabını siz yapın...

Türkiye hariç dünyanın birçok yerinde özel kamudan herzaman fazla kazanıyor... Ülkemizde bu tam tersi; durum böyle olunca özelde morali bozulan adamda memur olmak istiyor yada kendi ülkesine düşman olup ülkesi için hiçbir faydalı davranışta bulunmak istemiyor...

Yani IQ'um 180 olsa mucit olsam bu ülkede 1 salise durmam; Zaten bilim adamlarıda durmuyor kaçıyor...

Demem şudur ki;

Bu ülkeden bir cacık olmaz vede olmayacak....

Ve bu dünyada başıma gelen en kötü şey ne biliyormusunuz; Bu beyinle bu ülkde doğmak; Yanlışları görüp birşey yapamamak, ben mütişim demiyorum ama kıçı kırık ciheri beş para etmez memurlardan az kazanmak... Yani lanet olsun...

Daha fazla yorum yazıp polemik çıkarmayacağım alınan gücenen olduysa özür dilerim...

Herkese iyi çalışmalar..

Son düzenleme:
Sayın Genius konulara olan yaklaşımınızdaki usül ve öne sürdüğünüz fikirlerin keskinliği ve genellemeleriniz haklı olduğunuz bazı konularıda bu arada heba ediyor (kurunun yanında yaşta yanar hesabı olumlu fikirleriniz diğerlerinin yanında anti pati oluşturuyor).Bir zamanlar Selcukem rumuzlu bir arkadaş vardı uslubunuz onu andırıyor, sağolasıca bir kayboldu pir kayboldu.....

Her gün şehit haberleri ile güne başlayınca ve elimden birşey gelmedikçe ve hükümetimiz, toplumumuz bu olaylara tepkisiz kaldıkça kafayı yiyorum...

Vatan sever ve dinine bağlı bir insanım elimden Dua etmekten başka bir şey gelmiyor... yani konu açılmışken beynimdekileri foruma yazdım... Sonuçta düşünce özgürlüğü olan bir ülkede yaşıyoruz...

ancak yukarıda yazdığım gibi giderek ülkemize olan umudum azalıyor...

yine tekrarlıyorum alınan gücenen oldu ise özür dilerim...

bütün meslek gruplarından insanların birbirine ihtiyacı vardır. hatta hiç bir mesleği olmayan insanlarada ihtiyacımız vardır. dolaylıda olsa malesef bu gerçektir. bir mühendis olarak birbirine bağlantılı karşılaştırma şeklinde konuyu işlemek istiyorum.

bir mühendis sağlığını kaybedince doktora gidecektir.
bir doktor hastalığı tespit etmek için MR,BT,USC vs gibi teknik cihazlar kullanmak zorundadır.
bu cihazları mühendisler tasarlamıştır.
doktor ameliyat esnasında yaşam destek monitörü kullanır. elektrikle aydınlatma yapılır.
jeneratörler ve cihazlar mühendisler tarafından tasarlanmıştır.
ameliyat biter mühendis sağlığına kavuşur.

mühendisler olmasaydı doktorlar küçük bir kanser hücresini asla tespit edemez ve erken teşhiz olamazdı. ve mühendis ölebilirdi.

kanda bulunan karsinoembriyojenik antijenler hassas kan sayım cihazları sayesinde tespit edilmektedir.
bunlarda mühendisler tarafından tasrlanmıştır.

mühendis olmadan ne doktor doktorluğunu yapabilir nede doktor olmadan mühendis mühendisliğini yapabilir.
başka bir bakış açısıda iki meslek grubununda yaşatma ve öldürme gücü eşittir.

mühendisler atom bombası yapabilir.aynı zamanda nükleer serpintiden korunmak için gaz maskeside yapabilir.
doktorlarda virüs üretebilir.aynı zamanda antivirüs üretebilir.

mühendisler beynini ve aklını kullanarak bir çok cihaz yapabilir.
bir beyin cerrahı doktorda mühendisi beyin kanamasından ölmesini engelleyebilir.

yanlış ilaç veren bir doktor yüzünden geleceğin profesörü bir çocuk felç olabilir.
yanlış iş yapan bir mühendis yüzünden bir arabanın abs si kilitlenip bir doktor trafik kazasında ölebilir.

diğer meslek gruplarınıda bu varyasyonların içine eklersek tam bir kare bulmaca gibi olacak.

hiç bir insanın diğer bir insandan üstünlüğü olamaz mesleği ne olursa olsun. herkesin birbirine ihtiyacı vardır. kimsenin havalara girmesine lüzum yoktur bence. her an her şey değişebilir hayatta.

cem yılmazın dediği gibi: göğsüm kıllı diye sevinme bir bypass ameliyatına bakar mudurnu tavuk gibi olursun.

Mühendis ve doktor bu kadar güzel ve güncel örneklerle ve yaptıkları işlerle birbirleriyle ancak bu şekliyle ilişkilendirilebilinirdi.Çok yerinde ve doğru örneklerle,yapılan çok güzel yaklaşımlarla ve ustaca ilişkilendirilmişlerdir.Yazınızı ancak bugün yeni okuyabildim.Emeğinize sağlık sn.MAİN_LOOP.Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri