Bazı Mesleklerin Dokunulmazlıkları!!!

Yelek 87

Profesyonel Üye
Gerçekten merak ediyorum niye bazı meslekler kutsallık kılıfıyla olduğundan başka bişey gösteriliyor? Benim dikkatimi çeken iki meslek var öğretmenlik ve doktorluk, birazda hukuk ama onun durumu biraz farklı.

Öncelikle benim abim fizik öğretmeni, çok sevdiğim ablam dediğim ve bana gerçekten çok yardımcı olan akrabamızda matematik öğretmeni. (yani davulun sesi uzak gelmiyor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!). Bizzat özel hayatlarınıda biliyorum. Ki bugüne kadar 10 larca öğretmenide sınıflarda gözlemledik. Şimdi öğretmenlik hakkında bir şey desem insanlar zombi gibi saldırıya geçiyor. Yok benim annem, babam şöyle azimliydi böyle azimliydi. Yada direkt mühendisliğe hatta insanların annesine dayi laf söyleyenler var. Ya kardeşim mesleğin ne olduğu kabak gibi belli, ben mühendislik çok meta süper demiyorum ama senin ki de ne kutsal nede yaptığın iş çok büyük özveri gerektirmiyor. Bi kere bir meslek kutsal ise onu yapan kişilerde kutsal olmalı ki mantığı olsun. Gir üniversite sınavına yarım yumalak bişeyler yap, kapağı attın üniversiteye arkasından 4 yıl yayarak oku, sonra kpss sınavında atan, haftada 20 saat çalış, 2 bin lira maaş cebine yatsın, o ne ala kutsal meslek!!!!!

İşin bir tarafına gelince sanki herkes ilkokul öğretmeni, lise sonda müziğe haftada iki saat giren kişimi benim hayatımı yönlendirecek, yoksa milli tarih hocasımı???

Tamam sizin akrabalarınız çok çalışkan azimli özverili olabilir, benim abim kesinlikle değil, dünyanın en rahat adamı, abimin öğretmen arkadaşlarıda öyle. Ben haftada 6 gün it gibi çalışacam, o sırada benim bayan öğretmen arkadaşım yarım gün çalışıp resim öğretmenliği yapacak, benim mesleğin kutsallığı yok ama onun ki kutsal!!!!!!!!!
Dikkat ederseniz ben burde teknik öğretmenlik için bişey demedim, onların nasıl üniversite sınavına girdiklerin farkındayım.

İkincisi doktorluk, bu forumda doktorlar genel kurmay başkanı, mühendisler ise astsubay dendi. Ciddi ciddi böyle düşünenler bizimle birlikte oksijen harcıyor. Sonra bu ülke ve toplum süper güç olacak :)))) Mühendisini böyle gören bir toplum büyük sanayi ve büyük güç hayalini bile göremez. Sorsak şimdi elektrik ustalarına, çocuğun mühendis mi olsun yoksa doktor mu olsun??? Hepsi doktor olsun der, çok açık.

Şimdi bana demeyin, ömrümüz doktorun ellerinde, karşı cevap olarak terkibi bend ten daha uzun yazarım. Tamam adamların yaptıkları iş zor lakin, aldıkları ücret ve çalışma şartları şu an bütün eğitim tabanlı mesleklerden yüksek ve iyi. Bütün düzen onların üstüne kurulu. İstediği zaman grev yaparlar, istediği zaman hastaneye uğramazlar kimse yaptırım yapamaz. İnsan hayatı üzerine ticari ilişkileri hiç saymıyorum. Peki kardeş hala bu doktora bir pohpolamak nedir yahu, hala doktorların maaşı çok az deniliyor. Evet çok az olduğu için millet kurslarda tıbbı kazanmak için bir yerlerini yırtıyor. Düşünün Amerikada seattle devlet hastanesinde sıradan bir ortopedist uzmanı, General motorsda çalışan mühendisin 4 katı ücret alabilsin!!!! Bu ülkede böyle, suriyede böyle, pakistanda böyle. Doktora laf söyle arkasından zombi ordusu tekrar saldırsın.

Amma mühendise bir laf söyle kimsenin zerre umrunda olmaz. Kamuda çalışan mühendisin bile sanki terörist başı APO gibi suçlu olduğu bir yerde, hiç kamuda çalışan öğretmen yada doktorun hakkında özelde çalışan meslektaşı tarafından böyle bir eleştiri yok!!!!
Hafta içi boş günü olan, sömestrı yaz tatili olan, yazları hiç işe gitmeden para alan, kar yağdı tatili olan meslek hakkında bunlar haram zıkkım yiyor diyen çıktı mı? Yada hastanede 9.30 da gelip öğle tatilini yapıp 2.30 ta paydos eden doktor hakkında konuşan var mı?

Ey yumurtaya can veren yarabbim bütün idealisler teknik personelden mi çıkıyor!!!

Ciddi olarak polemik ve tartışma için bu konuyu açmıyorum, merak ettiğim için bu iki meslek niye böyle korunuyor.

Not: Bu konu kamuda çalışanların her yediği lokma haram olsun, bizim sırtımızda yüksünüz denilen ortama izin veren forum kurallarına son derece uygundur. Açılma sebebi sadece bilgilenme içindir.

Son düzenleme:
Doktorluk ve öğretmenlik odağında insan olduğu için kutsal olarak tanımlanmıştır. Bunu bir rol olarak düşünebilirsin. Anne babalık da kutsaldır. Ancak kişiye indirdiğimizde her anne "mükemmeldir" hatta sadece "iyidir" bile diyebilir miyiz? Bütün bu roller hakkı verilerek üstlenildiğinde kutsal olur. Mühendisliğin odağında teknik tesisat ve kaliteli hizmet vardır. En uygun maliyete en kaliteliyi üretmek, projelendirmek, ekmek yediğin kurumun kesintisiz hizmet vermesini sağlamak vs. bunlar da erdemdir. Bir işletmede kesintisiz elektrik sağlamakla yükümlü bir mühendis işini iyi yapmadığı ya da hata yaptığı durumda bu işletmede oldukça büyük bir mali zarara yol açabilir, bundan kurumda çalışan bir çok kişi etkilenebilir.
Her meslek ister kamuda ister özelde, dürüstçe ve iyi niyetle yapıldığı ölçüde gerekli ve kutsaldır. Ve bir mühendis iş yerinde güvenilirlik sıfatı kazandığında izin ve maaş konularında avantaj sağlayabilir diye düşünüyorum. Çünkü bir çok işletme güvendiği teknik elemanı kaybetmek istemeyecektir. Bunun tam tersi olarak da bilinçli bir hastanın ciddi bir hata yapan doktora tekrar gidecek olduğunu sanmıyorum. Her meslekde riskler vardır, hatalar kolay affedilmez. Herkes niyetinin karşılığını alır diye düşünüyorum.

Hikayeleri anlatmakta hiç iyi değilimdir ama ben hatırladığımı söyleyeyim zaten manası anlaşılır; Birgün doktor efendi bozulan arabasını sanayiye tamire götürür usta altından girer üstünden çıkar arabayı çalıştırır, üstü başı yağ kir, kendi kan ter içinde doktora sorar ben doktor bey bu arabayı sağlığına kavuşturdum sende bir insanı sağlığına kavuşturuyorsun, sen ameliyat yapıyorsun bak bende yapıyorum söyle bakalım neden sen o kadar özelsin benim neyim eksik, doktor ustaya derki sen şu arabanın motoru çalışrken tamir et anlarsın... Atuan arkadaşımıza katılıyorum mesleğin ehemmiyeti onun odak noktasından geliyor, ayrıca bana göre kutsal olan tekşey vardır, insandan meslekten kutsal birşey olacağını düşünmüyorum, bu arada doktorlarıda hiç sevmem, doktorlar okuyup alınmasınlar sonra şu ana kadar meslekleri icabımıdır nedir burun beş karış havada sanki uzaydan gelmişler gibi bakıyorlar (sadece bir doktorda yaşamadım bunu oda askerdeki hemşerimdi).

Doktorluk ve öğretmenlik odağında insan olduğu için kutsal olarak tanımlanmıştır. Bunu bir rol olarak düşünebilirsin. Anne babalık da kutsaldır. Ancak kişiye indirdiğimizde her anne "mükemmeldir" hatta sadece "iyidir" bile diyebilir miyiz? Bütün bu roller hakkı verilerek üstlenildiğinde kutsal olur. Mühendisliğin odağında teknik tesisat ve kaliteli hizmet vardır. En uygun maliyete en kaliteliyi üretmek, projelendirmek, ekmek yediğin kurumun kesintisiz hizmet vermesini sağlamak vs. bunlar da erdemdir. Bir işletmede kesintisiz elektrik sağlamakla yükümlü bir mühendis işini iyi yapmadığı ya da hata yaptığı durumda bu işletmede oldukça büyük bir mali zarara yol açabilir, bundan kurumda çalışan bir çok kişi etkilenebilir.
Her meslek ister kamuda ister özelde, dürüstçe ve iyi niyetle yapıldığı ölçüde gerekli ve kutsaldır. Ve bir mühendis iş yerinde güvenilirlik sıfatı kazandığında izin ve maaş konularında avantaj sağlayabilir diye düşünüyorum. Çünkü bir çok işletme güvendiği teknik elemanı kaybetmek istemeyecektir. Bunun tam tersi olarak da bilinçli bir hastanın ciddi bir hata yapan doktora tekrar gidecek olduğunu sanmıyorum. Her meslekde riskler vardır, hatalar kolay affedilmez. Herkes niyetinin karşılığını alır diye düşünüyorum.

Güzel bir cevap arkadaşım.

Merhaba arkadaşlar güzel bir gözlem yapılmış ve göze batan noktalar öne çıkartılmış.Ben kamu da işçiyim,23 yıllık iş hayatımda 3 vardiya çalışmaktan sosyal hayatım ve sağlığımdan bir şeyleri kaybettim.Bazı şeyler vardır işin doğasındadır bunu baştan kabul edip işe başlarsınız zaman içinde yıllar sonra zararları ile karşılaşırsınız.İşiniz gereği ve aldığınız aile terbiyesi sizi gece vardiyasında uykunuzu dağıtmak helal kazanmak için kendinizle mücadele ederken , çevrenizden " işte gece işyerinde uyuyup geldiler şimdi akşama kadar gezerler" zihniyeti ilede karşılaşmak insanı ayrıca üzüyor.Termik santral çalışanıyım ve elektrikçiyim 380.000volt - 420.000 volt yüksek gerilim den aşağısına kadar gerilimli ortamlarda ,1000 santigrat derece sıcaklıktaki kazan kotlarında toz içinde , 550 santigrat derece 150 kg /cm2 basınçta türbin kuru buhar hatlarının geçtiği sıcak ortamlarda arıza ve kontrol yaparken hergün 8 saatimiz risk altında çalışıyoruz.Yolda geçen yaklaşık 2 saatimizide eklersek 10 saat,haftada 60 saat sürekli işbaşındayız.Aldığımız maaş elhamdülillah yetip artıyor , yevmiyem 23 yılın karşılığı 75 tl. Önceliğim almış olduğum maaşımı hak etmek,benim kutsalım bu,hal böyle iken öğretmen arkadaşlarım ve akrabalarım var onların haftalık 15 saat minumum derse girme mecburiyeti var diye biliyorum.Hükümetimiz öğretmen maaşlarını iyileştirirken kendi bünyesindeki biz işcileri 10 yıldır resmi enfilasyon oranları ! ile maaş artırımını yeterli görüyor.Doktor arkadaşlar çok yoğun çalışıyorlar onların hem okul eğitimleri hemde işleri çok ağır.Birde bizi okuyup özelde çalışan ve haklı olarak "daha ne istiyorsunuz? " diyecek arkadaşlarımız var.Kısaca bu hamur çok su götürür, adaleti sağlamak ve dengeyi kurmak ( bilerek eşitlik demedim) hükümetin işi bana göre....

İnsanların görüşleri
Herkes kendi mesleğinde zorlukları v.s. var.
Öğretmenliğin güzel görülmesinin nedeni cocuklarımızın öğretmenlere saygı duymasını ve derslerini iyi dinlemesini sağlaması için olabilir.
Doktorluk tabiki güzel yapılmalı. Önemli bir meslek öğretmenliğe göre . Çoğu Avrupa ülkesinde bizimkisi gibi bir sağlık sistemi yok.
Mühendisliğe gelince tabiki ülkenin gelişimi için en önemli en saygı duyulması gereken meslek. Çok kötü gözle görülmediğinede inanıyorum.

Doktorluk belki daha iyi görülebilir ama öğretmenlik inan mühendisliğe göre cok kötü görünüyor.

Türkiyede devlete kapağı atan herkesin dokunulmazlığı var. İster çok çalışsın, ister az çalışsın, verimli olsun yada olmasın hiç fark etmiyor işi sağlam adamın.... Bir memur hata yaptığında memuriyetini düşürüp seni kovuyorum diyemiyor devlet, yani iş anlamında memurların millet vekillerinden farkı yok ...DOKUNULMAZLAR... İşini iyi yapmayan memur defelarca hata yapacak okadar göze batacak ki ancak o zaman ceza alacak oda ancak başka yere tayin cezası şeklinde olacak... Rahat ol yelek kardeş sende işini salla, rahat davran hiçkimse gelip sana sen işini iyi yapamıyorsun seni kovuyorum diyemez... Yani seninde doktorlar ve öğretmenler gibi dokunulmazlığın var..

"Bu forumda doktorlara genel kurmay başkanı, mühendislere ise astsubay dendi." Yelek 87

Mühendise astsubay,doktora genel kurmay başkanı yakıştırmasını,benzetmesini asla tasvip edip onaylamıyorum.Astsubay nedir,liseden sonra 13 ay(Şimdi eğitim 2 sene oldu sanırım) astsubay eğitimi alan,subayların emir ve komutasında çalışan,aşağı yukarı ordunun büyük işgücünü,tamamını yüklenip ifa eden görevli rütbeli memur demektir sonuçta.Böyle bir benzetmeyi yapan zihniyet kusura bakmasın,mühendis karşıtı,düşmanı olduğunu alenen ortaya koymuştur bu şekilde her ikisini de ayni kefeye koyarak.Bu kabul edilir,onaylanır bir benzetme olamaz.Eğer forumda bu benzetme gerçekten de talihsizce yapılıp ele alındıysa,benzetmeyi yapan şahsın her iki branştaki meslek insanı hakkındaki edinimlerinin tamamen yanlış kaynaklardan öğrenilen bir safsataya,dayanaksız bilgilere karşılık geldiğini ve sonuçta büyük bir hatanın yapıldığı da açıktır.Her iki branştaki meslek insanı,gerek kültür açısından,gerek öğrenim ve hayat görüşü,felsefesi açısından,toplumdaki saygın yeri,itibarı açısından farklı konumdadırlar.Birini diğeriyle hiçbir şart ve koşul altında,hatta günlük hayatta,hatta uygulamada yaptıkları işler ayni olsa dahi,üzerine basarak tekrar söylüyorum böyle bir benzetme yapamazsınız.Yapılması mühendislerin itibarına büyük bir haksızlık,kazanılmış haklarının çiğnenmesi,ayaklar altına alınması olur sonuç olarak.Mühendis ve doktor her ikisi de saygın bir görevi yerine getirip toplumdaki yerleri,statüleri ayrıca belirgindir.Bazı talihsiz benzetmelerle,bu saygın meslek grubunun yıpratılmasına çalışmasına asla müsade etmem ve ettirilmesine göz yummam da mümkün değildir.Doktorların da ayrıca ifa ettikleri görev,bir genelkurmay başkanı seviyesinde olamaz ve görülemez,böyle birşey mümkün değildir.Toplumdaki statüleri ve saygınlıkları,mühendislerle aynidir,çok muazzam bir farklılık yoktur.Birinin malzemesi insandır,diğerinin makina,cihaz,yazılım,vb.karmaşık sistemler bütünüdür.İnsan da harika çalışan bir sistemler bütünü olan bir makina olduğuna göre,çok büyük bir farklılık olması mantıken de kabul edilip öngörülemez.

Bir ara kızlar koca ararken,yine halk arasında söylenen ve yaygınlaşmış olan bir söz vardı bilmem hiç işittiniz mi?

"-Doktor,mühendis,doktor mühendis diyerek salınarak yürürlerken,ara da bir burunlarını da oynatarak,hakim de olur!":) şeklinde söylenen,çok eski yıllardan beynimin bir köşesine saklanarak yerleşmiş bir söz ayrıca hala durmaktadır.Ayrıca mühendisten de çok iyi koca olur,sn.alpernbugra'nın imzasında da özellikle belirttiği gibi.Çünkü sorunlarla,sistemlerle tüm hayatı uğraşarak,didinmekle geçmektedir,bir ev sorumluluğu daha yüklenmesi mi çok zor gelecektir?Saygılarımla.

Günümüzde öğretmenlik mesleği hakettiği değeri kaybetmiş olabilir. Çocuklarda gözlemleme ve taklit etme yeteneği fazladır. O yaşlarda her çocuk kendine bir idol arar. Çocuk öğretmenin kültürel ve ahlaki donanımını görüp takdir ederse hayranlık duyacak ve onun gibi olmaya çalışacaktır.
Okumak, önemli bir meslek sahibi olmak insana ahlaki özellikler katmıyor, ister doktor ister mühendis olalım. Karakter çocuklukta gelişiyor. Aslında bir toplumun yapı taşını oluşturan meslektir öğretmenlik; özellikle de ilköğretim çağında. Buradaki temel sağlam atıldığında tüm meslekler daha düzgün yapılanacaktır. Belki çok uç bir örnek ama gerçek hayattan esinlenmiş bir film, Koç Carter, bir öğretmenin bir öğrencinin hayatını nasıl değiştirebileceğini anlatıyor. Tüm öğretmenler mesleklerinin bir toplum için ne kadar önemli olduğunu anlamalı ve kendilerini reel bir şekilde eleştirmelidir.

Sonuç olarak şunu özetleyip de söylemek gerekirse,her mesleğin kendine mahsus bir önemi ve saygınlığı vardır.Birini diğeriyle kıyaslamak(Sivil ortamı askeri ortamla)hiçbir zaman doğru sonuç vermeyecek,bizi yanıltabilecektir.Bırakalım her meslek grubu kendi içinde var olan yerini olduğu gibi korusun.Bir kıyaslama,üstünlük karşılaştırması yapılması konusu ele alınmasın,olduğu gibi kabul edilsin.Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri