Bayanlar Neden Teknisyen Olarak Çalışamıyor?

yurtdışında ve yurtiçinde çeşitli alanlarda çalıştığım ve devreye alma, servis gibi sebeplerle gittiğim fabrikalarda gördüm ki bayanların teknisyen olarak çalışamaması durumu aslında yurtdışında pek yok, Çinde çalışırken PLC programcımız Alman bi bayandı mesela...

Peki Türkiye'de neden böyle değil iki sebebi var:

1- Piyasada zaten onlarca işsiz erkek varken bayanlar pek tercih edilmiyor, bayanlara ihtiyaç olan alanlarda ise genelde açık ve bu yüzden farklı alanlarda düşünülüyorlar.

2- Malesef kültürümüzden süre gelen bir şey, kadınların çalışmasına pek adapte olamadık. Ve bazı tabuları hala yıkmış değiliz.

Bütün dünyada teknik işlerde erkeklerin sayısı fazladır, doğrudur kadınlar daha çok vardır ama çoğunlukla geri plan işlerdedir. Sizde iş veren olsanız bayan teknisyen çalıştırmazsınız.

Neden mi?

Fazla mesaiye kalamaz.
Ağır işlerde çalışamaz.
Doğum, çoluk çocuk vs. problemi vardır.
Erkeklere oranla çok fazla duygusaldırlar.
Her ayın belli dönemlerinde alınganlıkları zirve yapar.
Her ay en az bir iki gün sudan bahane ile işe gelmezler.
vs.

Ancak kurumsal yerlerde, birazda eğitim seviyesinin yüksek olduğu, giriş çıkışın belli, haftasonu çalışılmayan yerlerde çalışabilirler.
30 Yaş üstü erkeklerin performans sebebiyle tercih edilmediği ortamda , 40 lı yaşlarda en az 2 doğum yapmış olan bayan teknisyenlerin durumu düşünün biraz. Sanırım bayanların teknisyen olarak çalışmasını isteyenlerin aklına 20-25 arası bayanlar geliyor :)

Ya zaten bayanlarda çalışmalı diyenler bile kendileri bayan olsalardı seçmezlerdi bu mesleği. Bayan için en güzeli en ideali Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen olarak çalışmaktır.

Ben elektrik myo mezunuyum bizim sınıfta yoklama yapılırken bi kız ismi okunuyordu ama yüzünü hiç görmedik...heralde yanlışlıkla yazmıştı bizim bölümü...;)

Son düzenleme:
bayanlar biraz daha titiz oldukları için tesisat işlerinde yer alamazlar( Genel olarak konusuyorum). Kadını erkeği olamaz aslında ekmek kapısının. Sağlık meslek liseleri şimdi erkek hemşire alıyor onlara halk çok güldü lakin alışılmış bir durum haline geldi zamanla

abi ben yorumu yeni okudum ama gülmekten yerlere yattım ellerine sağlık yaaa

Bu konudaki en net cevabı tekrar yazayım!!!!!!

Bütün dünyada teknik işlerde erkeklerin sayısı fazladır, doğrudur kadınlar daha çok vardır ama çoğunlukla geri plan işlerdedir. Sizde iş veren olsanız bayan teknisyen çalıştırmazsınız.

Neden mi?

Fazla mesaiye kalamaz.
Ağır işlerde çalışamaz.
Doğum, çoluk çocuk vs. problemi vardır.
Erkeklere oranla çok fazla duygusaldırlar.
Her ayın belli dönemlerinde alınganlıkları zirve yapar.
Her ay en az bir iki gün sudan bahane ile işe gelmezler.
vs.

Ancak kurumsal yerlerde, birazda eğitim seviyesinin yüksek olduğu, giriş çıkışın belli, haftasonu çalışılmayan yerlerde çalışabilirler.
30 Yaş üstü erkeklerin performans sebebiyle tercih edilmediği ortamda , 40 lı yaşlarda en az 2 doğum yapmış olan bayan teknisyenlerin durumu düşünün biraz. Sanırım bayanların teknisyen olarak çalışmasını isteyenlerin aklına 20-25 arası bayanlar geliyor :)

S.a arkadaşlar ben işçi olarak kamu kuruluşunda çalışıyorum. Beraber başladığımız bir elektronik teknisyeni bayan var , iş yerimiz ağır sanayi diye geçmekte elektrik üretiyoruz, bayan arkadaşımızda teknik büroda evrak işkeri ile uğraşıyor erkeklerin bile zorla yaptığı bir işi bir bayanın yapması pek mümkün değil .cenabı hak kadınları erkeklere göre narin ve zayıf yaratmış.o yüzden kadının vazifesi ihtiyacı yoksa evi ve cocukları ile meşgulıyetı olması gerekir. Varsada hafıfı işlerde yıpranmayan işler olması gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri