Bayanlar Neden Teknisyen Olarak Çalışamıyor?

yaşadığımız gezegende insanoğlunun 5-6ooo binlik yaşamı sonucunda oluşan toplumlara baktığımızda ya ataerkil ya anaerkil yada baberkil bir çekirdek grubunda oluştuklarını görürüz..yaşadığımız coğrafyanın getirdiği etkilerden olsa gerek (türk halkından bahsediyorum)eskiden kadınlarında söz sahibi olduğu gerektiğinde başa gecip yönettiği bir yapıdan bambaşka bir yapıya gecmişiz istemeden..bilinç altımız biz farkında bile olmadan hem erkek hem dişi bireyleri dişi bireyin üreten(doğurganlık değildir kelime anlamı)yöneten bireyden evde soyun devamını üstlenen doğal bireye doğru bir pozisyona itelemiştir. bu bilinç altının değişmediği müddetçe bu tartışma devam eder giderrrr.............

Merhaba herkese;
Bu konu ciddi anlamda canımı sıkıyor. Meslek lisesi elektronik mezunuyum. Okulu bitirmemin akabinde baya zorlu mülakatlar sonrası bir fabrikanın Ar-Ge bölümünde 3 yıl çalışmayı başardım. Taşındım, yine yaklaşık 6 mülakatın ardından büyük bir telekominikasyon firmasında 300 kişilik teknik kadronun arasına tek bayan olarak işe alındım. Fakat ben bu göreve bile nice zorluklarla yerleştirildim-ki yaptığım iş, bana gelen teknik Bakım-arıza işlerini teknisyenlere yönlendirmek, organizasyonunu yapmak ve takip... Ben anlayamıyorum, neden biz, örneğin bir plazanın bina teknik bakımında teknisyen olarak çalışamıyoruz? Şu anda iş arıyorum ve inanın teknik bayan olarak iş bulmak inanılmaz zor... Teknisyen arkadaşlara soruyorum. Okulu bitirdiğinizde ne biliyordunuz? Girdiğiniz işlerde tecrübe sahibi olmadınız mı? Bize neden bu şans verilmiyor? en son girdiğim işyerinde binayı gezip sistemleri görmek istediğimde bile yöneticimin suratı değişti ya ben çalıştığım yerde bi vrv arıza verdiğinde nerden, nasıl resetlendiğini yarım saat erken gelip şefe yalvarma sonucu öğrendim... Bu haksızlık amaa....
Izmirde bayan elektrik teknikeriarıyorum.
*****@gmail.com

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bayanlarla bir ilgisi yok. Zaten erkeklerde zor iş buluyor. Tabi bayanlar durmadan sanıyorlar ki kendileri iş bulamıyor. Burada erkek olan ve iş bulamayanlar iş bulamadım diye yazsa roman olur :)
Benim yirmi yıllık bir iş hayatım oldu binlerce kişiyle çalıştım. İş yeri sahibi lise mezunuydu. Üniversite mezunu tek kişi bendim. Her işçi alımında iş başvurusu için gelenlerin kayıtlarını ben tutardım. Listeyi kendisine verirdim. Listede sadece öğrenim durumu Lise Terk Orta terk gibi kişileri işe alırdı sadece :) Nedenini hala çözemedim. Oysa bir çok üniversite mezunu da iş başvurusu yapardı. Ama yok illa lise terk yada orta terk olan işçi alıyordu. :)

Son düzenleme:
.. üniversite mezunlarına karşı özel bir gıcığı yoksa ki olduğunu sanmam.. nedeni şudur;
ilkokul veya ortaokul mezununun yapacağı iş için neden üniversiteyi bitireni tercih etsin ki.. okumuş adam daha iyidir falan gibi şeyler mi düşünecek..! o kadar okumuş yazık olmasın bari işe girsin mi diyecek..

.. üniversite mezunlarına karşı özel bir gıcığı yoksa ki olduğunu sanmam.. nedeni şudur;
ilkokul veya ortaokul mezununun yapacağı iş için neden üniversiteyi bitireni tercih etsin ki.. okumuş adam daha iyidir falan gibi şeyler mi düşünecek..! o kadar okumuş yazık olmasın bari işe girsin mi diyecek..
Yok üniversite mezunun yapacağı işi de lise terk yada orta tek seçiyordu. Zaten anlatmaya çalıştığım şey de bu. Şimdi diyeceksin ki senin durumun nedir? Beni de kovdu. :) yerime lise terk birini aldı :)

.. birşey diyemem bu duruma..
ama şunu söyleyeyim.. şu işi üniversite mezunu, bu işi ilkokul mezunu yapar gibi bir genelleme olmaz.. demek ki o işleri yapmak için özel bir eğitime gerek yok.. varsa da "alaylı olsun daha iyi" gibi bir düşünce vardır..

.. birşey diyemem bu duruma..
ama şunu söyleyeyim.. şu işi üniversite mezunu, bu işi ilkokul mezunu yapar gibi bir genelleme olmaz.. demek ki o işleri yapmak için özel bir eğitime gerek yok.. varsa da "alaylı olsun daha iyi" gibi bir düşünce vardır..
İşin özü şudur aslında daha ucuza çalışacak ve bak ben çok zekiyim üniversite bitirdim zam istiyorum demeyecek işçi en iyi işçidir. Üniversite bitirmenin bir ayrıcalığı yoktur. Ben iki üniversite bitirdim. Ama iş ararken Lise Mezunuyum diyorum. Zaten İşe girdiğimde Lise mezunu olarak başvurmuştum. Yani eğer ki iş bulmak istiyorsanız Mutlaka ama mutlaka lise yada lise terk derseniz daha çabuk iş bulursunuz. Sakın üniversite mezunuyum deyip İşverenin gözünü korkutmayın derim :)

Mrb 2010 da açilan konu üzerinden bende simdi gordum yorum yapayim dedim.Şuan bayan teknisyen arkadaş ne iş yapar hala forumdamidir?bilemiyorum ama.Nacizane fikrim.bayan teknisyen olarak sahada işiniz çok sıkıntılı geçer.emin olun.iş gucu,vardiya problemleri vs..tavsiyem yazılım işine agırlık verirseniz sizin için daha verimli olacaktır.Bu otomasyon yazilimi olur,elektrik şema çizimi olur.

Biraz empati yapalım. Biz işveren olsaydık, ortaokul veya lise terk yerine tahsil hayatı devam eden ya da üniversite mezununu mu işe alırdık? Tabi iş gerektiriyorsa başka. Bence tahsiline güvenip daha iyi bir iş bulduğunda kaçmayacak birini seçerdik. Terk olanların da tahsil derdi olmayacağından, işveren "mecburen çalışacak" mantığında tercihini kullanmaktadır.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri