Bayanlar Neden Teknisyen Olarak Çalışamıyor?

Merhaba herkese;
Bu konu ciddi anlamda canımı sıkıyor. Meslek lisesi elektronik mezunuyum. Okulu bitirmemin akabinde baya zorlu mülakatlar sonrası bir fabrikanın Ar-Ge bölümünde 3 yıl çalışmayı başardım. Taşındım, yine yaklaşık 6 mülakatın ardından büyük bir telekominikasyon firmasında 300 kişilik teknik kadronun arasına tek bayan olarak işe alındım. Fakat ben bu göreve bile nice zorluklarla yerleştirildim-ki yaptığım iş, bana gelen teknik Bakım-arıza işlerini teknisyenlere yönlendirmek, organizasyonunu yapmak ve takip... Ben anlayamıyorum, neden biz, örneğin bir plazanın bina teknik bakımında teknisyen olarak çalışamıyoruz? Şu anda iş arıyorum ve inanın teknik bayan olarak iş bulmak inanılmaz zor... Teknisyen arkadaşlara soruyorum. Okulu bitirdiğinizde ne biliyordunuz? Girdiğiniz işlerde tecrübe sahibi olmadınız mı? Bize neden bu şans verilmiyor? en son girdiğim işyerinde binayı gezip sistemleri görmek istediğimde bile yöneticimin suratı değişti yaaa... ben çalıştığım yerde bi vrv arıza verdiğinde nerden, nasıl resetlendiğini yarım saat erken gelip şefe yalvarma sonucu öğrendim... Bu haksızlık amaa....

merhaba ayşegül.
bayan yada erkek olsun iş bulmak zaten tülfetli bir iş. sen bayan teknisyen olduğun için yakınıyorsun ama açıkta kalan mühendisler de vardır. uzun süre iş arayıp bulamayan beyahut hoşnut olmadığı bir işte çalışmak zorunda kalan teknikerler de mevcuttur. olayın bayan teknisyen olmanla bağlantısı olmadığını açıkça söyleyebilirim. elbet bu işler uzun süren can sıkıcı işlerdir. sadece sabırlı olmanı tavsiye ederim. teknisyen değilim ama mezun olunca senin bildiğin kadarını biliyordum. sıfır tecbübe ile işe başladık abartısız söylüyorum. fakat iş verenler daima hem maliyet yönünden düşük hemde tecrübeli teknik personel aramaktadır.

bayan arkadaşlar yanlış anlamasın ben özel sektorde işveren olsam bayan teknisyen e iş vermem sebebını sorarsanız erkek teknisyenı joker gıbı her işe sokarım ağır iş filan ama bayanlar erkeklere gore genelde narın yapılı erkekler gıbı fızıkı guçlerı olmadığı için tercıhımı erkeklerden yana kullanırım şuda var bayanlarda işine sadıktır erkek işine dıkkat etmez ama bayan en ince detayına kadar işine tıtızlığı gosterır:)

merhaba ayşegül.
bayan yada erkek olsun iş bulmak zaten tülfetli bir iş. sen bayan teknisyen olduğun için yakınıyorsun ama açıkta kalan mühendisler de vardır. uzun süre iş arayıp bulamayan beyahut hoşnut olmadığı bir işte çalışmak zorunda kalan teknikerler de mevcuttur. olayın bayan teknisyen olmanla bağlantısı olmadığını açıkça söyleyebilirim. elbet bu işler uzun süren can sıkıcı işlerdir. sadece sabırlı olmanı tavsiye ederim. teknisyen değilim ama mezun olunca senin bildiğin kadarını biliyordum. sıfır tecbübe ile işe başladık abartısız söylüyorum. fakat iş verenler daima hem maliyet yönünden düşük hemde tecrübeli teknik personel aramaktadır.

ben tam anlatamadım sanırım. Evet, iş aramakta can sıkıcı bi durum ama sen hiç gördün mü mesela bi plazanın bina teknik bakımında bayanın mpul değiştirdiğini? sence yapamaz mı? bu tarz yerlerde ara elemanların ağır işler yapmadıklarını biliorum. bi jeneratör firması geldiğinde bakım yapılırken refakat etmek zor olmmasa gerek:) ya da bi checklisti doldurmak... ya da vrv dış üniteye iç ünitye reset atmak, aktif reaktif kapasitif okumak:), sıcaklık ölçümü yapmak vs vs vs... bu zaten türkiyenin hiç bierinde yaygın değil. Ben STPU olarak girdiğimde bile teknisyen kıyafetleri giyinmem gerekirken, aynı statüde ki arkadaşlarınki değiştirildi ve serbest giyinmeye başladık:)

bayan arkadaşlar yanlış anlamasın ben özel sektorde işveren olsam bayan teknisyen e iş vermem sebebını sorarsanız erkek teknisyenı joker gıbı her işe sokarım ağır iş filan ama bayanlar erkeklere gore genelde narın yapılı erkekler gıbı fızıkı guçlerı olmadığı için tercıhımı erkeklerden yana kullanırım şuda var bayanlarda işine sadıktır erkek işine dıkkat etmez ama bayan en ince detayına kadar işine tıtızlığı gosterır:)

hiç bile öle değil:) abi napıcan elektrik teknisyeni die aldığın adama hammallık mı yaptırcan:) ben gayet yapardım hepsini:p ama işte dediğim gibi Türkiye'de bu tarz işlerde hiç bayan çalışmadığından görüntü bile tuhaf olur:)

Moderatör tarafında düzenlendi:
kafaların değişmesi gerekli belki.işi yapacak olanın fiziki görünüşüne bakmadan,bilgi birikimine,tecrübesine,kapasitesine göre eleman almaya başladıkları zaman.
hiç iş görüşmesine iş tulumuyla giden birine rastladınızmı.hep fiyakalı......
birde toplumda hala eksik etek kavramı var.adam içinden diyordur,bişey olur ülen başıma iş açar durumuda var.....

hiç bile öle değil:) abi napıcan elektrik teknisyeni die aldığın adama hammallık mı yaptırcan:) ben gayet yapardım hepsini:p ama işte dediğim gibi Türkiye'de bu tarz işlerde hiç bayan çalışmadığından görüntü bile tuhaf olur:)

Ama maalesef pek çok yerde teknisyenlere hamallık da yaptırılıyor.
Ben bu konunun ülkemizde bir türlü önünü alamadığımız ayrımcılığın bir başka çeşidi olarak görüyorum.

Selamlar...

kafaların değişmesi gerekli belki.işi yapacak olanın fiziki görünüşüne bakmadan,bilgi birikimine,tecrübesine,kapasitesine göre eleman almaya başladıkları zaman.
hiç iş görüşmesine iş tulumuyla giden birine rastladınızmı.hep fiyakalı......
birde toplumda hala eksik etek kavramı var.adam içinden diyordur,bişey olur ülen başıma iş açar durumuda var.....

doğru haklısın bende aynı duşuncedeyım ne yazıkkı gerçekler bu yazdıklarım erkek teknisyenı hamal gıbı çalıştırıyorlar özel sektorde kamuda da yapıyorlar ben ilk işe başladığımda banada yaptılar kornış taktırdı mudurum gıdıp taktım taktıktan sonra makamına gıdıp ben elektrıkçımıyım marangozmu dedım elektrıkçıysem benım gorevım değıl korniş takmak ondan sonra taktıramaya cesaret edemedı ben yukarda yazdığımıda özel sektorde iş veren olsam dıye başladım:) dıkkatını çekeyım hanım kardeşımız neden yapamasın mesleğe gonul vermış iş arıyor ama türkiyede şartlar maalesef boyle doğru soyleyenı dokuz köyden kovarlar sende bana laf işittirmeye çalışmışsın ama olsun:)

üstat ben artık korniş olayını hoş karşılıyorum daha önce çalıştığım iş yerleri için konuşuyorum şimdi çalıştığım yerde söz konusu bile değil torna freze gazaltı tik elektrik kaynağı mekanik revüzyonlar bini bi para belkide bayanlara hamallık işleri yıkamamak gibi bir kaygı vardır

Aynı dertten ben de yakınıyorum. Yanıma eleman alacakları zaman adeta yalvarıyorum, bayan eleman alın diye. Dinlemiyor müdürlerim :) Bıktıkm arkadaşlar, her gün yağlı paslı, traş olmamış herifler görmekten :)
Fena mı olurdu yani, AVO metremin, kaneviçeli bir kabı olsa. Osiloskobumun üzerinde dantel olsa, glob camları ters çevrilip, içine çiçek ekilse.
Merdivene çıkmadan önce, çıkar o ayakkabıları, daha yeni sildim basamakları dese birisi...
Tornavidalarım ve pensem, haftada bir çamaşır suyuna bastırılsa mesela, hijyenik olmaz mı ?
Yıllık bakımdan sonra, freze tezgahının garç gurç diye sesler çıkarmasının sebebi, işe aldığımız bayan elemanın,, "ıyykkk vıcık vıcık yağ olmuş" diye, lineer yataklardaki yağları yağ sökücü ile silmiş olması olsa, komik bile olurdu yani.
Sanırım en güzeli de, kablo çekerken, kablolar yapışmasın diye, kablo tavasının margarinle yağlanması olurdu :)

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri