Bayındırlık Birim Fiyatları

Katılım
6 Ağu 2017
Mesajlar
2
Puanları
1
Yaş
27
Arkadaşlar merhaba;
Bayındırlık birim fiyatları kullanarak keşfini yaptığım bir projenin birim fiyatlarını listeledim.Şu konuda anlamadığım şeyler var.Tecrübe ve bilgilerinizi rica ediyorum.Bu birim fiyatlara herhangi bir kar ve genel gider bedeli dahil değil diye not düşülmüş.Ben kendim birim fiyata yuzde kaça kadar genel gider ve kar oranı eklemeliyim?Sınır var mı?En oluru nedir?
 
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

vecivicivokke

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Katılım
7 Mar 2010
Mesajlar
1,250
Puanları
556
Yaş
42
Konum
Gaziantep
Arkadaşlar merhaba;
Bayındırlık birim fiyatları kullanarak keşfini yaptığım bir projenin birim fiyatlarını listeledim.Şu konuda anlamadığım şeyler var.Tecrübe ve bilgilerinizi rica ediyorum.Bu birim fiyatlara herhangi bir kar ve genel gider bedeli dahil değil diye not düşülmüş.Ben kendim birim fiyata yuzde kaça kadar genel gider ve kar oranı eklemeliyim?Sınır var mı?En oluru nedir?
Serbest piyasa. Belirli bir marj kanunen yoktur vijdanen vardır sanıyorum. Ustalar neder bakmak lazım
 
Katılım
18 Haz 2022
Mesajlar
3
Puanları
1
Yaş
36
Devlet İhale Kanunu Madde 63 – Yapım işlerine ait bir sözleşmenin uygulanması sırasında keşif ve sözleşmede öngörülmeyen iş artışı veya eksilişi zorunlu hale gelirse, müteahhit, keşif bedelinin % 30 oranına kadar olan dağişikliği, süre hariç, sözleşme ve şartnamesindeki hükümler dairesinde yapmakla yükümlüdür.

Keşif bedeli artışının % 30'u geçmesi halinde sözleşme feshedilir. Ancak, bu durumda müteahhit işin keşif bedeli ve % 30 keşif artışının karşılığı işleri sözleşme ve şartnamesindeki hükümler çerçevesinde yapmaya zorunludur. Taahhüdün % 30 keşif artışı ile bitmemesi ve tasfiye edilmesi halinde müteahhit, idareden hiçbir masraf ve tazminat isteyemez.

% 30 oranından fazla artış; temel, tünel ve benzeri işler ile tabii afetler gibi nedenlerden ileri gelmiş ise; idarenin isteği, müteahhidin kabulü ve ilgili bakanın onayı ile süre hariç, aynı sözleşme ve şartname hükümleri içinde % 30'u geçen işler de aynı müteahhide yaptırılabilir.

Keşif bedelinin % 70 inden daha düşük bedelle tamamlanacağı anlaşılan işlerde, müteahhit işi bitirmeye zorunludur. Bu durumda, müteahhide, belgelemek şartı ile yapmış olduğu gerçek giderlerine karşılık olarak, ihale bedelinin % 70'i ile yaptığı işin tutarı arasındaki bedel farkının % 5'ine kadar ödeme yapılabilir.
 

Forum istatistikleri

Konular
121,699
Mesajlar
857,909
Kullanıcılar
437,622
Son üye
okan_munusoglu_92@hotmail

Yeni konular

Üst