Bataryam ölmesin diyenlere

silvestir

Profesyonel Üye
Batarya voltajı belli bir değere indiğinde hattı keser. R2 direnci yerine trimpot takarak istediğiniz kesme voltajını ayarlarsınız..

Batarya / aküye direkt bağlıyoruz, Bu elemanlarla 7.5 volt'a ayarlı ama R2 direnci yerine trimpot konularak istediğiniz kesme voltajını ayarlayabilirsiniz. Örneğin R2=4k olursa kesme voltajı 12.5 volt olur.

bu kesme voltajını nasıl görebiliriz yani bir hesaplaması varmı

bu şekildeki bir direnç değerinde bataryadan 2.5mA akım akmakta kendi kendine batarya deşarj olur bir müddet sonra ve devre çıkış yükünü kesse bile bu şekilde deşarj olarak daha kötü duruma gelebilir. direnç değerleri 2k 1k yerine 200k ve 100k şeklinde olmalı

Direncler arttirilmali dogrudur ama 100 k 200k olamaz bildigim kadariyla cunku TL431 cok buyuk direncleri desteklemiyor. Belki 5-10k gibi kullanilabilir. Datasheete bakmak lazim..

-0.05mA den 10mA e kadar oluyor. 200k 100k oluyor. equv şemasındada zaten ref girişinde bir adet npn ile muattap olunuyor

10k dan büyük değer ben bulamadım. Sen bulduysan al kullan birader.. Ben de baktım ama o kadar basit değil, istersen araştır. Idiv/Iref>100 olması da gerekiyormuş. Devrenin noise immunitisi ve stabilitesi için. Haa illa seni çürüteceğim diyorsan yapılmış örnek göster. Kendi datasheetinde bile 10k dan büyük değer yok, bunu yapan senin kadar düşünmüyor mu buradan akacak kayıp akımı.

10k dan büyük değer ben bulamadım. Sen bulduysan al kullan birader.. Ben de baktım ama o kadar basit değil, istersen araştır. Idiv/Iref>100 olması da gerekiyormuş. Devrenin noise immunitisi ve stabilitesi için. Haa illa seni çürüteceğim diyorsan yapılmış örnek göster. Kendi datasheetinde bile 10k dan büyük değer yok, bunu yapan senin kadar düşünmüyor mu buradan akacak kayıp akımı.

çürütmekle ne alakası var. maximum ratinglerinde yazıyor. benim amacım hiç kaçak olmasın diye önerdim.

:)silvestir ustam maın-loop un dedıklerı doğrudur:)boşuna uğraşma hatalıyım deyıp bır sefer özur dılesın ne dersen varım adam hatasız ımalattan çıkmış:)) daha doğrusu benım yorumlarımı takıp edıp uğraşir devamlı ha şunuda soylıyeyım bırşeye ınanmışsam doğru olduğuna bende ınat ım ama main-loop benden bırkaç gomlek ustun bu konuda size tavsıyem uzak durun bu adamdan:))

:)silvestir ustam maın-loop un dedıklerı doğrudur:)boşuna uğraşma hatalıyım deyıp bır sefer özur dılesın ne dersen varım adam hatasız ımalattan çıkmış:)) daha doğrusu benım yorumlarımı takıp edıp uğraşir devamlı ha şunuda soylıyeyım bırşeye ınanmışsam doğru olduğuna bende ınat ım ama main-loop benden bırkaç gomlek ustun bu konuda size tavsıyem uzak durun bu adamdan:))

2k ile 1k da kaçak akım oluyor dedim. katkıda bulunmak istedim direnci büyütün diye kötümü ettik şimdi. doğru ssöyleyeni dokuz köyden kovarlarmış gerçekten

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri