bataryalarda balance ayarı nasıl oluyor ?

xlnx-x

Üye
lion ve lipo bataryalarda balance ayarı diye bişey varmış. bununla ilgili daha çok bilgi edinmek için yeni bir konu açmak istedim şimdi arkadaşlar bataryalarda balance ayarına örnek vererek açıklamak istiyorum:
şimdi elimizde 6 tane seri bataryamız olsun bataryalardaki balance değerini kurmazsak eger bu bataryaların gerilim değeleri farklı oluyor ve bu seri bataryalarda en çok karşılaşılan bi sorunmuş bu konu hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İlk defa duydum, bataryalarda seri paralel diye birşeyide ilk defa duydum. Eğer şarj geriliminden bahsediyorsanız o zaman ayrı ama balans ayarı, ilginç geldi...

evet bizede ilginç geldi ama baya bi verim sağlıyormus çalışmalarım devam ediyor D:

banada ilginç geldi hiç duymadım

eski bir laptop pilinin içini açın, içindeki entegrelerin datasheetlerini inceleyin görürsünüz. benzer bir durum kurşun asit akülerde çok küçük akımlar geçtiğinde de olur hücreler arasında

Li-po (lityum polymer)bataryalar gerilim değerlerine göre,birkaç pilin seri bağlanmasından oluşur,pilden enerji aldığımız + ve - uçlar haricinde seri bağlanmış her pilden ince bir kablo çıkar ve bunların ucunda küçük bir soket bulunur,bu piller özel şarj aletiyle şarj edilirler bu aletlere ''li-po balance charger'' denir,şarj ederken pil enerji uçlarından değilde bahsettiğim soketten şarj aletine bağlanır,pil şarj olurken cihaz seri bağlı her pilin gerilim değerini denetler ve ekranda her pilin gerilim değerini ayrı ayrı görebiliriz,buradaki amaç seri bağlı her pilin aynı gerilirm değerinde şarj olmasını sağlamaktır ki neticede pilden en iyi performans alınabilsin,rc modelcilikte bu piller çok kullanılıyor,ama çok dikkatli kullanılması gereken piller,çok uzun süre deşarj kapasitesisin üstüne çıkılırsa yada yanlış metodla şarj edilirse patlama riski var...

Herkese Selam,
Fujitsu Simens labtopumun 3s4400-g1s2-05 paketli bataryası var.Batarya şarjı bittiginde pinlerindeki voltajları ölçtügümüzde 11.80 11.80 10.70 - 8.17 8.18
şarjdan sonra 12 12 10.93- 8.77 8.75 yükseldi.bu dengesizlige bir anlam veremedim, kendim baglantıyı da(li-ion seri pararalel baglantıları)bilmiyorum.
Yardımlar sonucunda belki kendim balanslama işini yapabilirim.
teşekkürler.

lion ve lipo bataryalarda balance ayarı diye bişey varmış. bununla ilgili daha çok bilgi edinmek için yeni bir konu açmak istedim şimdi arkadaşlar bataryalarda balance ayarına örnek vererek açıklamak istiyorum:
şimdi elimizde 6 tane seri bataryamız olsun bataryalardaki balance değerini kurmazsak eger bu bataryaların gerilim değeleri farklı oluyor ve bu seri bataryalarda en çok karşılaşılan bi sorunmuş bu konu hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim

dai bole birşey ilk defa duydum bunu bilerekmi sordun yoksa bir yerdenmi duydun ?

Bütün seri bağlı lipo batarya paketlerine bunu uygulayamazsınız. Lipo batarya paketi "balance charge" uygun olmalıdır.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri