Batarya eksi ve artı çıkışı hangisi ?

Merhaba.
Bataryası ölmüş bir tabletimiz vardı.
Aynı şekilde tableti açıp baktığım zaman iki siyah iki kırmızı ve 1 tane mavi kablo vardı sokette.
Ben soket kısmını kesip mavi kabloyu iptal ettim çünkü mavi kablo batarya sıcaklığı vs ölçen kablo.
İki kırmızı ve iki siyah kablo artı be eksi uçları.
Ben o uçlara lm 2596 ile 3.8 volt verdim tablet şuan çalışıyor.
Sizde kırmızı ve siyah uçlara tp4056 yı bağlayın muhtemelen şarj olur ama takibini yapın.

Merhaba.
Bataryası ölmüş bir tabletimiz vardı.
Aynı şekilde tableti açıp baktığım zaman iki siyah iki kırmızı ve 1 tane mavi kablo vardı sokette.
Ben soket kısmını kesip mavi kabloyu iptal ettim çünkü mavi kablo batarya sıcaklığı vs ölçen kablo.
İki kırmızı ve iki siyah kablo artı be eksi uçları.
Ben o uçlara lm 2596 ile 3.8 volt verdim tablet şuan çalışıyor.
Sizde kırmızı ve siyah uçlara tp4056 yı bağlayın muhtemelen şarj olur ama takibini yapın.
Yani kırmızı ve siyah uçları birleştirip 1 tek eksi ve artı kablo yaptınız değil mi ?

ölü batarya kaybedecek neyin var, ölmüş eşek kurttan korkmaz - ileride nerede kullanacaksan ona göre kes kabloları kırmızıları birleştir siyahları birleştir kontollü bir şekilde şarj et, bu arada patlayan batarya videolarını da izlemeyi ihmal etme ben patlattım çok hoş olmuyor. ben zarar görmedim ama ortalık fena koktu.

Merhabalar,

Kırmızı artı siyah eksi kutup oluyor.

Bazı tabletlerde iki adet pil oluyor. Bu pil grup pil de olabilir. Yani iki ayrı pilde olabilir.

İki kırmızıyı ve siyahı gruplayıp tek uç çıkarak tp4056 ile şarj edebilirsiniz. İlk etapta voltajınız sıfır ise şarj almayabilir. 2.8 voltun üzerine yakınına çıkmadan şarj başlamaz ise kötü.

Şarj almıyor ise o pile gerilim verdiğinizde ısınma riski var. Böyle durumlarda uygun olmayan yöntemler tercih ediliyor.

Siz ilk şarjda yanma riskine karşı tüm emniyetlerinizi alın ona göre hareket edin.

Yer Antalya ise yardımcı olmaya çalışırım.

kolay gelsin.

Yeri burası değil ama birşey daha sormak istiyorum. Elimde 12v Güneş paneli var. Ben bu panel ile 5 tane 1860 pil şarj edip onu da tp4056 ile 12vluk şerit led yakmak istiyorum. Güneş panelinden Direk bağlantı yaptığım zaten ledler yanıyor fakat pilleri şarj etmek için mecburen tp4056 kullanıyorum.Güneş kesildiği zaman otomatik ledler yansın istiyorum Busefer de tp4056dan çıkan 5v 1amper güç ledleri yakmaya yetmiyor. Bu durumda ne yapılabilir ?

Tp 4056 çıkışına DC DC voltaj yükseltici bir devre koymanız gerekir
Bu durumda 6v yada 12v güneş panel kullanmanın güç anlamında ledlere bir faydası olmayacak değil mi ? çünkü her ikisinde tp 4056 ile 5v 1 ampere düşecek ve çıkış da bu şekilde olacak sanırım. Yani güneş panelinin 6v luk olması sadece bataryanın sadece daha yavaş dolmasını sağlayacak değil mi?

benim anladıgım şu
güneş oldugu sürece 12 volt üretebilen bir güneş panelin ile
5 adet 1850 pilin ve 1 veya birkaç adet tp4056 şarj modülün ve
12 volt ile çalışan şerit ledlerin var

ben olsam 3s bms modülü alıp güneş enerjisinin çıkışına ordan da şerit ledlerin beslemesine baglardım.

ama elinde 3 adet tp4056 modül varsa onları seri olarak baglayıp 12 volt güneş enerjisi ile besleyebilirsin bms baglantısı gibi 3 adet 18650 seri olarak baglayıp şarj edersin

aslında yapmak istedigini çizip foto olarak atsan daha yardımcı olabiliriz

Bu işte bilgim neredeyse sıfır . Videolardan izleyerek kendimce birşeyler yapmaya çalışıyorum. Elimde büyük 12v ve ayrıca 6v çıkışlı güneş paneli var. 5-6 tane 18650 pil var. Ben bunları tp4056 ile bd140 bağlayarak gündüz şarj olmasını akşam ise güneş battığında ledlerin yanmasını istiyorum. 12v paneli direk ledlere bağlayınca yanıyor fakat tp4056 5v 1a olduğu için pillerden çıkan enerji ledleri yakmaya yetmiyor. Ledler 12v şerit ledler. 2 tane cevabını bilmediğim sorum var.

1- 12v büyük panel kullanmamın yada 6v küçük panel kullanmamın bataryanın dolum süresine etkisi olur mu çünkü her iki panelde de 5v dan fazla ve tp4056 voltajı 5v 1ampere düşürerek pilleri şarj edecek (mantık bu şekilde mi çalışıyor acaba). Yoksa 12v panelde amper daha fazla geçtiği için fark olabilir mi bataryanın dolum süresinde. Çünkü güneş neredeyse batane kadar tüm gün paneli görüyor.

2-Tp 4056 çıkışına voltaj yülsetici devre koyarak ledlerin yanması için 12v yükseltirsek , bu durumda 18650 piller normal orana göre daha mı hızlı biter. Ben en az 5-6 saat yanmasını istiyorum güneş battıktan sonra.

sen 1 tane ucuz kalem havya al birde 3s bms kartı al sonra bana istersen özel mesaj at istersen 05334637328 telefondan ara sana bildigim kadar yardımcı olurum. amacımız gençleri dogru bir şekilde bilgi sahibi yapmak .
benim youtubda açtıgım sayfa var en son bunu yükledim senin içinde çekim yaparım .

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri