batarya dolduğunda akımı nasıl keserim

merhaba.
hocam bana bir ödev verdi onun için bir sorum olucak.
bir güneş panelli telefon şarj cihazı yapacağım. güneş panelinden bataryaya enerjiyi depolayıp bataryadan telefonu şarj edeceğim. sorum şu batarya 6v 1.3Ah / 20 Hr bu batarya dolduğunda pile zarar gelmemesi için akımı nasıl keserim ? yani batarya dolunca güneş panelinden enerji almayı kesmesi lazım telefonu şarj edincede tekrar dolacak.

Net bir bilgim yok ama ben de powerbank yapımı ile uğraşıyorum ve aynı sorular benim de kafamı çok kurcaladı.

Akıllı telefonların bir çoğunda şarj olduğunda, "enerjiden tasarruf etmek için lütfen şarj kablosunu prizden çekin" diye bir uyarı geliyor. Yani telefonun içerisindeki mekanizma, bataryanız şarj olduğunda elektrik akımını kesiyor.

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/28006260.asp / Makaleden yararlanarak benzer sorulara cevap bulabilirsiniz.

TL431'i incele onu kullanarak birşeyler yapabilirsin

Bu forumda da bir çok konu var geçmişe bakın arama kutucuğunu kullanın, öncelikle akü yapısını tanıyın ve şarj konularına bakın, (temel yapı, şarj şartları, güvenlik vb.).

6 voltluk akünün maksimum şarj gerilimi 7,2 volttur. Gerilimi 7,2 voltta sınırladınızmı zaten aküden akım geçişi minimuma iner akünün kayıplarını karşılar akü tam dolu hazırda bekler.

Sen "arama" dersen aramaz mecbur kalır sorar :rolleyes:

Ayrıca o kutuda "arama" yazmıyor " ara " yazıyor !

2m3frde.gif

Tereddüt ettüm zaten :), başıma gelecekleri biliyordum kutu mu çekmece mi yazsam diye tarttım @KAZIMUGUR Ustam.
6 voltluk akünün maksimum şarj gerilimi 7,2 volttur. Gerilimi 7,2 voltta sınırladınızmı zaten aküden akım geçişi minimuma iner akünün kayıplarını karşılar akü tam dolu hazırda bekler.
Ama olmadı ki filmin tüm heyecanı bitti kendileri bulacaklardı cevabı :).

by lent' Alıntı:
Ama olmadı ki filmin tüm heyecanı bitti kendileri bulacaklardı cevabı :).

Bunu birde ben yapiykrum degilmi butun heyecani sonduruyorum. :(

:) :) :D

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri