batarya şarz cihazı akımı ayarı

nacak_68

Profesyonel Üye
rrbx9.jpg
rrc04.jpg
sayın arkadaşlar resimlerde gördüğünüz üzere elimde basıc marka şarz cihazı var özellikleri 0,5-4A akım ayarı ve output 4,8v-13,5Vdc çıkış.
bataryam ise 1200mAh 8,4 v
birde 1600mAh 9,6v
sorum şudur ben bu batarya ları şarz ederken şarz aletini kaç amper e ayarlayacam ve ne kadar süre şarz edicem. (hızlı mı yoksa yavaş şarz etmekmi iyidir)batarya ve şarz cihazı yeni hiç kullanılmadı.
konuya hakim arkadaşların cevap vermesini dilerim, şimdiden teşekkürler

batarya değerinden yüksek amper ile şarj etme olayıını yapmamanız gerekir yanlış bilmiyorsam, yüksek amper ile şarj etmeniz hızlı olur ama bir o kadar da pil ömrünü kısaltır ( örnek olarak dışarıda telefon batarlarını şarj eden hızlı şarjlar vardır çoğunda amper yüksektir ve bu bir nevi şoklamaya sebep olur bataryada bir sorun yaşanmaz o sürede ama ömrü kısalır ) benim bilgim bu yönde umarım yardımcı olabilmişimdir ..

bunu göz önüne alarak sağlıklı olarak 1.2A bataryayı 1A ile şarj edebilirsiniz

kolay gelsin

Şarj süresi minimum 6 saat maksimum 24 saat olmalıdır. Şarj akımı ise ampersaat/10 olarak belirlenmelidir. Yani bu şu demek oluyor şarj süresini 10 saat yapmış oluyorsunuz. 10 saat nominal değerdir. Hızlı şarj aslında önerilmez acil ihtiyaç durumlarında kullanılabilir. Ben kurşun asit aküler için şarj işlemini biliyorum sizin bataryalarınız daha farklı tipte olanlar. Onun için şarj işlemi farklı olabilir.

bildiğim kadarıyla batarya üzerindeki akım değerinin %20 kadarıyla şarj edilmesi uygundur.

Batarya akımının(kapasitesinin) 1/10 değeri uygundur, araya bir adet 12 volt ampul bağlayın 100-150 mA değere ulaşana kadar akımı yükseltin bu değeri gördüğünüz yerde akımı sabit bırakın.

8.4 Volt pil için 10 Volt, 9.6 Volt pil için 11.5 Volt şarj gerilimi uygundur.

Önce gerilimi ayarlayın daha sonra araya ampul bağlayıp amper ayarından akımı ayarlayın. Eğer gerilimi yükselterek akım ayarı yaparsanız sonlara doğru batarya üzerindeki gerilim fazla olacağından batarya şişer veya patlar.

Saygılar...

rrbx9.jpg
rrc04.jpg

sayın arkadaşlar resimlerde gördüğünüz üzere elimde basıc marka şarz cihazı var özellikleri 0,5-4A akım ayarı ve output 4,8v-13,5Vdc çıkış.
bataryam ise 1200mAh 8,4 v
birde 1600mAh 9,6v
sorum şudur ben bu batarya ları şarz ederken şarz aletini kaç amper e ayarlayacam ve ne kadar süre şarz edicem. (hızlı mı yoksa yavaş şarz etmekmi iyidir)batarya ve şarz cihazı yeni hiç kullanılmadı.
konuya hakim arkadaşların cevap vermesini dilerim, şimdiden teşekkürler

Merhabalar sn.nacak_68; hızlı şarj genellikle tüm türler için geçerli olarak batarya ömrünü çok kısaltır,o yüzden tüm kaynaklarca da çok mecbur kalınmadıkça tavsiye edilmez.Batarya türlerinden sadece lityum-iyon tipte olanlar özel şarj (Akım ve gerilim sabitlenip) gerektirir.Onun dışında kalan nikel-kadmiyum,Ni-MH (Sizinki) ve kurşun-asit aküler ayni prensiple şarj edilirler.Yani akım şiddeti,batarya akım kapasitesinin (Amperin) 1/10'unu geçmeyecek şekilde,voltaj da batarya voltajının %20 arttırılmış halini geçmeyecek şekliyle uygulanır.12 voltluk kurşun-asit veya Ni-Cd,Ni-MH batarya için bu şarj gerilimi ; 12 +12*0.20=14.4 volt,şarj akımı da,batarya da 7 amper-saatlikse eğer, 7/10=0.70,yani sadece 700 mA azami değerinde olabilmelidir.Kolay gelsin.

Bu arada ampul dediğim oto far ampulü, başta direk bağlayın akım 150-200mA değerini geçmezse araya ampul bağlamanıza gerek yok.

Saygılar...

yorum yapan bütün arkadaşlara teşekkür ederim. saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri