Baskı devre

elek ' Alıntı:
bir hatırlatmada bulunmak istiyorum.baskı devre çıkarmada kullanılan tuz ruhu marketlerden alabileceğimiz
"seyreltilmiş" temizlik amaçlı tuz ruhudur.bir de "seyreltilmemiş" ve oldukça tehlikeli ve bulunması kolay olmayan
tuz ruhu vardır ki ,zaten bu tuz ruhuna ihtiyacımızda yoktur.
marketlerden çok ucuza alabileceğimiz tuz ruhu işimizi görecektir.buna rağmen yinede işlem havadar
bir yerde yapılmalıdır.
ustad bence en garantili perhidrol ve tuz ruhu karışımı. ölçüyü tutturdumu çok güzel baskı devre çıkıyor, + perhidrol'ü kozmetikcilerde veya kuaförcülerde bulabilirsiniz. ;)

bende farklı bir şey söylemedim zaten.marketlerden alınan seyreltilmiş tuz ruhunun amaç için yeterli ve güvenli olduğunu,
%33 lük tuz ruhunun gereksiz ve riskli olduğunu söyledim.
bakır eritmek için zaten peridrol veya oksijenli su ve tuz ruhunun karışımı kullanılır.oksijenli su kullanılırsa miktar olarak fazla kullanılması gerekir.
salih-448 ' Alıntı:
elek ' Alıntı:
bir hatırlatmada bulunmak istiyorum.baskı devre çıkarmada kullanılan tuz ruhu marketlerden alabileceğimiz
"seyreltilmiş" temizlik amaçlı tuz ruhudur.bir de "seyreltilmemiş" ve oldukça tehlikeli ve bulunması kolay olmayan
tuz ruhu vardır ki ,zaten bu tuz ruhuna ihtiyacımızda yoktur.
marketlerden çok ucuza alabileceğimiz tuz ruhu işimizi görecektir.buna rağmen yinede işlem havadar
bir yerde yapılmalıdır.
ustad bence en garantili perhidrol ve tuz ruhu karışımı. ölçüyü tutturdumu çok güzel baskı devre çıkıyor, + perhidrol'ü kozmetikcilerde veya kuaförcülerde bulabilirsiniz. ;)

Baskı devreyi o şekilde çıkartmak yerine areste baskı devresini çizin vede bir yağlı kağıda çıktı alın çıktıyı bakır plakete yapıştırın biraz ütüleyin daha sonra buzdolabına koyun buzdolabından çıkardığınız devreyi perhidrol tuzruhu karısımına atın tamamdır.

(baskı devreyi karısıma atmazdan önce matkap ile delikleri açınız ve gerekli yerleri el ile çiziniz...)

Peki Baskı Devre Görünüşlerini Cıkarmak Konusunu Bılen varmı ???

arkdaslar anlamadıgım nokta su dewre bakır lewhaya cızıyoruz kaba atıyoruz cızdıgımız yollar kalıyo bunu nasıl oluyo? yani o sırada baska bı ıslem mı yapıyoruz

Çizdiğimiz yolların üstündeki boya bakırın kimyasalla (asit) etkileşimini engelliyor ve erimemesini sağlıyor. Başka bir işlem yapmıyoruz. Kimyasal güçsüzse sallamamız etkileşimi hızlandırıyor ve daha hızlı hazır hale geliyor devremiz. Ancak çok güçlü kimyasallarda sallamayın ve de çok uzun süre bekletmeyin, bakırın hepsi gidebilir.

baskı devre çıkartmak için basit bir yöntemde benden gelsin:1 bardak dolusu ılık suyu bir kaba boşaltın,içine *demir 3 klorürü koyup eriyene kadar iyice karıştırın,sonra çizimi hazırlanmış baskı devreyi kabın içine koyarak hafif sallama hareketleriyle 10dk kadar sallayın.sonrasında çizmiş olduğumuz baskı devre hazır olacaktır.
*demir 3 klorür : elektronikçilerde bir poşet içerisinde satılan sarı leblebiye benzer kimyasal maddedir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri