Baskı Devre Çıkartma Yöntemi

Değerli arkadaşlar Herkese hayırlı günler ve hayırlı işler dileklerimle bir konuyu görüşlerinize sunmak istiyorum acaba olur mu ?

Hepimizin bildiği gibi kıyı köşelerde tekerlekli arabalarda kimlik kaplamacılığı yapan insanlar var bende öyle bir yerde kimlik kaplattırırken dikkat ettimde gördüğüm kadarı ile bu kimlik kaplama makinaları ısı ile kaplama yapıyo sanırım.
İşte tam bu esnada benim kafama zıınnnnk eden bi soru oluştu bu makinalar ile baskı devre yapamazmıyız ?

Şu anda küçük çaplı baskı devre lazım olduğu zaman areste çizimimi yapıp lazer yazıcı ile basit bir asetat kağıdına çıktı alıyorum ve plaketin üzerine bir müddet ütüleyip o yolların plakette çıkmasını sağlıyorum sonra malum işlemlere tabi tutup baskı devremi hazırlıyorum.

Bu kimlik kaplama cihazlarını iyi bilen arkadaşlar acaba bu cihazlar ile lazer yazıcıdan asetat kağıdına çıktı alınmış projeyi plakete aktarma işlemini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirmiyiz ne dersiniz yorumlarınızı ve görüşlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum çünki bu makinalar gayet uygun fiyatta örneğin 40 ile 70 tl arasında...

kimlik kaplama makinasının plaketi içinden gecireceğini sanmam ama aralık ayarı varsa iş değişir

sayın korkmaz desing e katılıyorum dediğin iş olur arkadaşım tek problemin arasından plaketi geçirmen onemli

Ben bir kaç tanesini gördüm hatta söktüm de içerisinde iki adet aliminyum plaka var; lastik silindirler kağıdı ileri doğru ittiriyor iki üstte iki altta toplam 4 adet silindir var. Aliminyum plakalar içerisinde rezistanslar var ve yaklaşık 250 dereceye kadar ısı verebiliyorlar. İçerisinden baskı devre geçer buna eminim. Çünkü bir plaket ehliyetten biraz daha kalın. Silindirlerin monte edildiği bölümde yay var bu yaylar kalınlığa göre esnekliği sağlıyor. Aliminyum rezistanslarda aynı yaylı sistemde. Baskı devre mutlaka geçecektir. Ayrıca bu makineler fazla pahalı da değil. Maksimum 200 YTL ye alınabilir gibi geliyor bana. Araştırmak gerek fiyatını.

Aslında bu şekilde bir yöntemle baskı devre çıkarmak hem zaman açısından hemde kalite açısından çok güzel bir teknik olabilir en azından bana mantıklı geliyor ama içimde bazı endişelerim var.
Ütü ile baskı devre çıkartırken dikkat etmessem asetat kağıdındaki çizgiler yayılma yapıyor bu yayılma devreyi bozup istenilen sonuca varabilmemi engelliyo.
Mecburen tinerle plaketi temizleyp yeniden basmaya uğraşıyorum ve ilginçtir ki devremde örneğin 40 ayaklı ( 2*20 ) bir soket kullancam yada başka herhangi bir dip soket (areste dil40 yada dil16 ismi ile çağrılanlardan ) bu soket ütü ile basılırken ayak yerleri çok tahribata uğradığı için pad larını özellikle areste çizerken 70-30 padlar ile büyütüyorum tack yani yolları da en az 40 ile 50 arasında tutuyorum ve bu şekilde ütü ile olabilecek en kaliteli sonucu alabiliyorum ama yine çok dikkat ve çab harcayarak.
Şimdi ben bu cihazlar ile smd baskılar çıkarmak düşüncesindeyim areste çizdiğim smd baskı devreyi bu cihazda acaba kaliteli bir şekilde çıkartabilirmiyim ? malum smd parçalar ile dip parçalar arasında çok büyük boyut farkı var....
Birde bu smd parçaları monte ederken ne tür cihazlar kullanılıyo herkesin ulaşıp uygun fiyata elde edebileceği ?

has artvin li bende sıcak yapıştırma makinası var devreni çiz beraber deniyelim hem yüzünü görür belki cennetlik oluruz:D

Ali ustam sen zaten cennetlik insansın bundan şüpesi olan önce benim karşıma çıksın :D Bu arada geçen dükkana uğradım elemanlar vardı siz yoktunuz bu gün gelmez dedi sizin eleman bende döndüm geriye kısmet değilmiş ustam :D

Bu arada makinanız varsa müsait bi zamanda o denemeyi yaparız ali ustam biliyorsunuz ben smd konusu ile epey zamandır ilgileniyorum bayağı kolaylıklarını buldum...hatta bayağı değil artık smd devreler tasarlamamak için elimizde hiç bir sebebimiz ve engelimiz yok o derece diyeyim hem malzeme yönünden hem işçilik tek sorun baskı devremizi kendimiz dükkanda yaptığımız gibi yapabilmemiz dışarıya muhtaç kalmamamız onu da ALLAH ın izni ile aşacağız...

nette gezinirken böle bişey gördüm senin dediğin makina gibi ama tam incelemedim pdf dosyası filan var :)
Dry Film Roll Laminators

bide bu makinalar çift taraflı kaplama yapıyor bunu nasıl tek taraflı yapıcaksın ??

Son düzenleme:
cizimin hangi programda olduğu önemli değil önemli olan pcb çıkartırken onu sıfır hatasız çıkartmak

arkadaşlar araştırmalarım devam ediyo ve birkaç şey daha buldum lazer yazıcıdan direk plaketi geciriyolar kağıt yerinden plaket veriyolar tabi mekanik değişiklikler gerek sonuc çok iyi

bir kaç resim ekte
pcb lazerden çıkıyor ve eritme işleminden sonraki hali

Ekli dosyalar

• 414643750_016b9b1a1c.jpg
    414643750_016b9b1a1c.jpg
    31.3 KB · Görüntüleme: 194
  • 414645030_4e236358ab.jpg
    414645030_4e236358ab.jpg
    29.1 KB · Görüntüleme: 169

Forum istatistikleri

Konular
127,950